Czy Bitcoin jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo Bitcoina od A do Z. Jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa czyhają na inwestorów i posiadaczy BTC? Jak się przed nimi uchronić? Na co uważać?

6 min. czytania

W życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Wszyscy znamy to powiedzenie, a jednak często wierzymy, że akurat nam udało się znaleźć sposób na szybki i gwarantowany zarobek. Podobnie myślą osoby, które kiedyś usłyszały o Bitcoinie, a teraz bez specjalnego przygotowania chcą na wirtualnej walucie zbić majątek. Postawmy zatem pytanie – czy inwestowanie w Bitcoin jest bezpieczne? I jakie zagrożenia mogą czekać na niedoświadczonych inwestorów?

Bańki spekulacyjne Bitcoina

To w zasadzie jedyne niebezpieczeństwo, od którego wirtualna waluta nie jest wolna. Od dnia debiutu w 2008 roku, Bitcoin wielokrotnie mocno zyskiwał i równie mocno tracił na wartości. W artykule Co to jest Bitcoin i jak zmienił świat finansów przytaczałem Wam kwotę, jaką płaciło się za jedną monetę w momencie jej wejścia na giełdę MtGox. Nie była to wartość oszałamiająca.

Dziś jest zupełnie inaczej. Skoro bywało, że wartość monety rok do roku wzrastała o 1400%, to może warto Bitcoina traktować, jak internetowe złoto?

Analogia do złota nie jest przypadkowa. Bitcoin, mimo pełnego zakresu zabezpieczeń i bycia wolnym od wpływów banków centralnych i innych instytucji finansowych, ulega spekulantom. Nie oszukujmy się – w zasadzie nikt nie może zagwarantować, jaką cenę jedna moneta osiągnie za tydzień, miesiąc, pół roku. Znane są przypadki agresywnych spekulacji – bliżej nieokreślone grupy potrafiły nagle wyprzedawać swoje monety, zbijając drastycznie ich kurs, a w momencie osiągnięcia dołka – znów je skupowały. To zupełnie normalne zjawisko, które powinno nam jednak uzmysłowić, że Bitcoin jest już traktowany poważnie i uznaje się go za sposób na osiągnięcie błyskawicznego zysku.

Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą spekulantów, należy inwestować rozsądnie. Kupowanie monet na wolnym rynku jest najpopularniejszą formą nabywania monet. Niesie to jednak ze sobą ryzyko przepłacenia. Dlatego coraz więcej osób zdobywa Bitcoiny w procesie tzw. górnictwa, korzystając z bardzo bezpiecznej usługi kupowania mocy obliczeniowej tzw. koparek. Ten temat szerzej omawiam w artykule: Jak zdobywać Bitcoiny i inwestować w wirtualną walutę.

Spekulacje, jak już wspomniałem, są w zasadzie jedynym zagrożeniem dla niedoświadczonych inwestorów. Korzyści płynących z wejścia Bitcoina do obiegu jest jednak zdecydowanie więcej.

Bitcoin bezpieczny, szybki i coraz popularniejszy

Pewnie zastanawiacie się, jak to się stało, że Bitcoin jest dziś finansowym fenomenem na skalę światową? Wystarczy przyjrzeć się korzyściom, które płyną z posiadania waluty, a przede wszystkim – z jej wydawania. Wymienię, moim zdaniem, najważniejsze zmiany, jakie Bitcoin wprowadził do systemu opłat:

  1. Bitcoin nie podlega prawom inflacji – jest zupełnie odwrotnie, wirtualna waluta jest podatna na deflację. Wszystko przez to, że liczba monet, które mogą pojawić się w wolnym obiegu, jest z góry ustalona i nigdy nie przekroczy 21 milionów. Jej wartość będzie więc stale na dość wysokim, bezpiecznym dla inwestorów poziomie.
  2. Transakcje przeprowadzane z użyciem Bitcoina są anonimowe – płacąc za towar lub usługę monetą nie dokonujesz zwykłego przelewu. Twój podpis jest zawarty w kodzie danej monety i możesz go zmieniać z każdym kolejnym przelewem.
  3. Prowizje za płacenie Bitcoinem są symboliczne – płacisz tzw. górnikom, którzy udostępniają swoje łącza, aby wirtualna moneta mogła trafić do odbiorcy. W praktyce jest to kilkadziesiąt groszy – wielokrotnie mniej, niż w przypadku tradycyjnego przelewu. Opłata może w ogóle nie być naliczona, ale jednak dzięki niej uwiarygodniasz i przyspieszasz przelew.
  4. Transakcja jest realizowana w czasie rzeczywistym, praktycznie natychmiast – nie ma znaczenia, dokąd wysyłasz swoją monetę lub monety. Przelew z Polski do Japonii realizuje się tak samo szybko, jak z Polski do Niemiec.
  5. Rezygnujesz z pośredników – przelewy w Bitcoinach są wolne od drogiego i zwykle niekorzystnego przewalutowania.
  6. Każda płatność jest zagwarantowana – nie ma możliwości zwrotu, omija więc Cię ryzyko, że Twój kontrahent będzie chciał zrezygnować z zakupionego przedmiotu.
  7. Twoje konto nie może zostać zablokowane – tak działa sieć peer to peer. W transakcji bierzesz udział tylko Ty i Twój kontrahent.
  8. Dokonywanie płatności Bitcoinem jest proste – nauczysz się tego od razu, bo system działa intuicyjnie i nie ma możliwości pomyłki.
  9. System jest bardzo bezpieczny – udowodniono, że włamanie do Twojego portfela jest praktycznie niemożliwe, o ile oczywiście zachowujesz normalne procedury bezpieczeństwa.
  10. To najprostszy sposób na zostanie inwestorem – korzystanie z Bitcoina nie wymaga żmudnej nauki i podpisywania jakichkolwiek zobowiązań. Sam jesteś panem swoich finansów!
Bitcoin - wprowadzone zmiany

Jak działa system płacenia Bitcoinami?

To najważniejsza cecha wirtualnej waluty – prostota i bezpieczeństwo. Załóżmy, że chcesz dokonać przelewu na konto swojego kontrahenta w Korei Południowej. Kupiłeś u niego dostęp do gry komputerowej on-line.

Przelew realizujesz ze swojego portfela bitcoin. O tym, jak go założyć, przeczytać można w moim artykule na ten temat. Jak wspomniałem wyżej, przelew podpisywany jest Twoim indywidualnym kodem. Ten podpis jest po prostu przenoszony wraz z transakcją z Twojego komputera na komputery wszystkich użytkowników sieci Bitcoin Zwykle pośredniczą w tym górnicy, którzy dysponują bardzo mocnym sprzętem i super szybkimi łączami.

Bitcoin: Klucz publiczny (adres) i klucz prywatny
Bitcoin: Klucz publiczny (adres) i klucz prywatny

Autoryzacja przelewu przez sieć ma chronić interesy Twoje i Twojego kontrahenta. Pozwala na maksymalne ograniczenie ryzyka oszustw. W momencie, gdy przelewasz swojego Bitcoina, sieć się o tym dowiaduje. Poszła więc informacja, że Ty pozbyłeś się monety, a Twój kontrahent w Korei ją zyskał. To pozwala na kontrolowanie liczby monet w obiegu i podnosi poziom bezpieczeństwa. W przypadku Bitcoina nie ma bowiem mowy i fałszerstwach i „drukowaniu” pieniądza.

Do niedawna płacenie wirtualną walutą było możliwe tylko w Internecie. To się bardzo szybko zmienia. Powstają specjalne aplikacja na smartfony, dzięki którym możesz Bitcoinem zapłacić np. za kawę, czy ubrania w sklepie stacjonarnym. Do systemu przystępują bowiem „realne” placówki, które widzą przyszłość w takiej formie rozliczania się z klientami. To dla nich również darmowa reklama – informacja o tym, że jakaś firma zaczęła honorować płacenie Bitcoinem, natychmiast pojawia się w mediach. Wspominałem też o tym, że w Polsce i na Świecie działają tzw. bitomaty, czyli bankomaty i wpłatomaty, dzięki którym kupisz lub sprzedasz Bitcoina za gotówkę. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo Bitcoina w rękach użytkowników

Bezpieczeństwo samego Bitcoina jest na wysokim poziomie, więc całość spoczywa w rękach jego użytkowników – to od ich podejścia i zachowania zależy bezpieczeństwo cyfrowych pieniędzy.

Korzystając z kryptowalut, musisz pamiętać o takich zasadach jak m.in:

  • Nie przechowuj na giełdzie kryptowalut więcej pieniędzy, niż zamierzasz aktualnie sprzedać. Bitcoiny trzymaj na portfelach – szczególnie tzw „cold wallet”. Giełda służy do transakcji, a nie trzymania kryptowalut.
  • Łącząc się z Internetem, korzystaj z usług VPN, które szyfrują cały ruch internetowy i ukrywają prawdziwy adres IP (tu ranking najlepszych VPN).
  • Zabezpiecz swój komputer (zadbaj o aktualizacje, zaszyfruj dysk, korzystaj z antywirusa). Podobnie postępuj ze smartfonem (aktualizacje, silny kod blokady).
  • Do portfeli Bitcoin online używaj silnych i trudnych do załamania haseł. A najlepiej korzystaj z menedżera haseł.
  • Zabezpieczaj portfele online i konta w kantorach i na giełdach kryptowalut za pomocą weryfikacji dwuskładnikowej (2FA)
  • Uważaj na phishing. Nie daj się nabrać. Transakcji w bitcoinie nie możesz cofnąć.
Bezpieczeństwo Bitcoina
Bezpieczeństwo Bitcoina

Sami więc widzicie, że popularność Bitcoina bierze się przede wszystkim z ogromnej niezależności i uproszczenia systemu płatności. Te cechy doceni każdy, kto w przeszłości musiał oddać bankowi za zagraniczny przelew spore pieniądze. Bitcoin jest od tego wolny. To kusi coraz więcej osób. Dzienna wartość transakcji w wirtualnej walucie sięga poziomu kilkudziesięciu milionów dolarów. I to jest argument jak najbardziej realny.

Dowiedz się jak założyć portfel bitcoin i jak kupić bitcoiny.

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →