Bitcoin Core: co to? Poradnik, opinie, synchronizacja

Co to jest Bitcoin Core? Czy i kiedy warto go używać? Synchronizacja, wysyłanie, odbieranie, zalety i wady. Poradnik.

8 min. czytania

Bitcoin Core to jedno z najbardziej charakterystycznych I znanych narzędzi związanych ze światem kryptowalut. Jest to oryginalny portfel Bitcoina, który określany jest mianem tzw. ciężkiego portfela. Pobiera się go prosto na komputer. Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych i najbezpieczniejszych rozwiązań do przechowywania coinów, jednak nie każdemu może przypaść do gustu. Ze względu na jego charakterystykę, zapewne nie każdy użytkownik w ogóle by chciał z niego korzystać i nie dla wszystkich będzie on przydatny.

Podobnie jak w przypadku każdego portfela, przy użyciu Bitcoin Core możesz płacić Bitcoinem, przesyłać na niego środki oraz przechowywać je bezpiecznie przez długi czas. To dobre rozwiązanie dla inwestorów długoterminowych, którzy liczą na zarobek w perspektywie kolejnych kilku miesięcy czy nawet lat. Bitcoin Core jednak nie jest tylko zwykłym portfelem. Dzięki niemu masz szansę wnieść swoją cegiełkę w budowę tajemniczego i fascynującego świata kryptowalut. Daje on też okazję do poznania go od wewnątrz.

Bitcoin Core – co to? 

Bitcoin Core to oryginalny portfel Bitcoina, który jednocześnie jest pełnym węzłem sieci tej najstarszej kryptowaluty. Aby z niego korzystać, konieczne jest pobranie go na komputer. Zajmuje on ponad ponad 400 GB – właśnie z tego powodu nazywany jest „ciężkim”. Jego pobranie, instalacja oraz synchronizacja zajmują wiele czasu. Trwać mogą (w zależności od wydajności komputera) nawet kilka dni. Przez cały ten czas komputer powinien pozostawać włączony. 

Portfel Bitcoin Core to integralna część całej sieci kryptowalutowej tego coina. Po jego zainstalowaniu, zsynchronizowaniu i uruchomieniu, staje się on otwartym i bezustannie aktualizowanym węzłem. Oznacza to, że umożliwia, potwierdza i przekazuje transakcje w sieci. Przy jego użyciu możliwe jest odkrycie, jak świat Bitcoina wygląda od tej drugiej, technicznej strony. Można z jego pomocą wesprzeć całą społeczność kryptowalutową. Niezbędna jest do tego jednak znaczna przepustowość. Portfel zbudowany jest deterministycznie i ma otwarte źródło. Dzięki temu każdy użytkownik może przeanalizować jego kod i upewnić się, że wszystko jest z nim w porządku. 

Dodatkową zaletą Bitcoin Core jest wysoki poziom oferowanego i gwarantowanego bezpieczeństwa. Portfel ten jest odporny na złośliwe oprogramowanie znajdujące się na komputerze, na którym jest instalowany. W łatwy sposób można go też zabezpieczyć silnym hasłem. Jest to rozwiązanie trwałe, którego nie da się cofnąć. Oznacza to, że przypadku zapomnienia kodu do portfela nikt już nigdy się do niego nie dostanie. Jego zawartość po prostu przepadnie. 

Dla kogo jest Bitcoin Core i czy warto go mieć? 

Bitcoin Core to wymagające i zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Przeznaczony jest raczej dla zaawansowanych użytkowników. Polecany jest dla osób interesujących się siecią Bitcoin od strony technicznej, które chcą mieć swój wkład w rozwój społeczności. Wynika to z faktu, że narzędzie to zajmuje wiele miejsca na dysku, nie działa zbyt szybko i nie jest łatwo dostępne w każdej sytuacji. 

Osoby chcące błyskawicznie i łatwo płacić Bitcoinami, mają wiele innych, o wiele łatwiejszych, wygodniejszych i bardziej intuicyjnych opcji do wyboru. Na rynku dostępnych jest kilka bezpiecznych sejfów innego rodzaju, takich jak np. zimne portfele. One są lepiej przystosowane do obsługi nawet przez początkujących inwestorów.  

Bitcoin Core – poradnik 

Jeśli jesteś pasjonatem świata kryptowalut i chcesz zacząć używać Bitcoin Core na co dzień, nasz poradnik Ci w tym pomoże. Wyjaśnimy Ci w kilku prostych krokach, jak pobrać ciężki portfel na swój komputer, zsynchronizować go (uzbrój się w cierpliwość!) oraz odbierać i wysyłać z niego Bitcoiny. Na koniec pokażemy Ci również metodę na odpowiednie szyfrowanie portfela. Dzięki temu Twoje środki będą zawsze bezpieczne i nie będzie miała do nich dostępu żadna niepożądana osoba. 

Pobieranie Bitcoin Core na komputer

Ściągnięcie portfela Bitcoin Core na komputer jest darmowe i nie należy do skomplikowanych. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę https://bitcoin.org/pl/pobieranie, a następnie wybierzesz plik dostosowany do Twojego systemu operacyjnego. Tzw. instalka w formacie .zip może znaleźć się na Twoim komputerze (zależnie od prędkości Twojego Internetu) nawet w kilka sekund. Waży tylko 17,7 MB. 

Pobieranie Bitcoin Core
Pobieranie Bitcoin Core – screen/bitcoin.org

Po pobraniu instalki konieczne jest zainstalowanie portfela na dysku komputera. Instalator bezproblemowo przeprowadzi Cię przez cały proces. Nie różni się on niczym od standardowej procedury, która zapewne znana Ci jest z instalacji gier czy innych programów. Wybierz miejsce na dysku, w którym ma znaleźć się portfel. Pamiętaj jednak, by dany dysk dysponował odpowiednio dużą ilością miejsca. Bitoin Core potrzebuje aż ponad 65 GB. 

Bitcoin Core – synchronizacja

Po pobraniu i zainstalowaniu ciężkiego portfela czas przejść do najbardziej czasochłonnego etapu, czyli synchronizacji. Jej czas zależy od szybkości i przepustowości łącza, a także wydajności Twojego komputera. Niestety, nawet jeśli są one na dość wysokim poziomie, musisz liczyć się z tym, że proces ten zajmie przynajmniej 1,5-2 doby. W przypadku słabszych sprzętów może to potrwać nawet kilka dni. 

Nie przejmuj się tym, że przez cały czas trwania synchronizacji danych w okienku portfela nie widzisz żadnych swoich środków. Nie oznacza to, że one zniknęły lub przepadły. Ich bilans pojawi się dopiero, gdy Bitcoin Core zostanie w pełni zsynchronizowany. Gdy to się stanie, w zakładce podsumowanie znajdziesz wszystkie swoje środki przechowywane w Bitcoinach na pobranym portfelu. 

Synchronizacja Bitcoin Core

Saldo „Dostępne” to środki, które znajdują się w Twoim portfelu. Pochodzą one z transakcji, które zostały już potwierdzone i zrealizowane. Możesz z nich swobodnie korzystać. Sekcja „W Toku” to przelewy, które zostały zlecone, ale jeszcze nie doszło do ich rozliczenia i potwierdzenia realizacji transakcji. Można powiedzieć więc, że to Bitcoiny „zamrożone” na poczet realizowanego przelewu. „Ogółem” to suma dwóch powyższych grup. Po prawej stronie zobaczysz też sektor „Ostatnie transakcje”. Wyświetlane są tam wszystkie niedawno wykonane przelewy, do których został wykorzystany Twój portfel.  

Bitcoin Core – wysyłanie i odbieranie BTC

Bitcoin Core to portfel bitcoinowy. Oznacza to, że bez problemu można wykorzystywać go do realizacji wszystkich typów transakcji w BTC. Z poziomu programu można zarówno wysyłać Bitcoiny, jak i wystosować żądanie zapłaty. Odpowiadają za to kolejno okna „Wyślij” oraz „Odbierz”. 

Bitcoin Core - transakcja

Obie funkcje realizuje się w sposób przejrzysty i łatwy. W przypadku wysyłania środków wystarczy jedynie, że wprowadzisz adres portfela odbiorcy, który ma otrzymać Twoje środki. Aby to zrobić, wypełnij kodem pole na samej górze: „Zapłacić dla:”. Niżej widnieje „Etykieta”, czyli nazwa, pod którą przelew będzie widniał w Twojej historii. Na samym dole określasz sumę przesyłanych środków. Zawsze zwróć też uwagę na opłatę transakcyjną, której wysokość określona jest tuż nad przyciskiem „Wysyłka”. Zaznaczając pole przy walucie BTC, możesz tę kwotę odjąć bezpośrednio od wysyłanej sumy. 

Bitcoin Core - płacenie

Równie łatwe w realizacji jest wystosowanie żądania zapłaty. Ponownie „Etykieta” pełni funkcję tytułu transakcji. Zaraz pod nią umieszczone jest pole, w którym określić możesz wysokość prośby o zapłatę. Dalej jest miejsce na wiadomość skierowaną bezpośrednio do odbiorcy zlecenia. Poniżej przygotowane zostało okno wyświetlające w przejrzysty sposób całą historię stworzonych poleceń zapłaty. Podawane są wraz z datami, etykietami, dołączonymi do nich wiadomościami oraz kwotami w BTC. 

Żądanie zapłaty wysłać możesz adresatowi w formie kodu QR lub tzw. URI. Jest to link prowadzący bezpośrednio do transakcji. Aby zostały one wygenerowane przez program, po wpisaniu „Etykiety”, „Ilości” i „Wiadomości” kliknij „Zażądaj płatności”. 

Bitcoin Core - żądanie płatności

Jeśli chcesz sprawdzić dane swojego portfela, niezbędne do odbierania Bitcoinów, nie musisz korzystać zawsze z bezpośredniego żądania płatności. Kod publiczny możesz uzyskać dzięki kliknięciu przycisku „Żądaj płatności”, ale bez wypełniania widniejących nad nim etykiet. Na Twoim ekranie pojawi się wtedy okno z kodem QR oraz indywidualnym adresem. Podać go możesz bezpośrednio np. w kantorze kryptowalutowym. Dzięki temu zakupione elektroniczne pieniądze bezpiecznie powędrują bezpośrednio do Twojego Bitcoin Core. 

Szyfrowanie portfela Bitcoin Core

Ciężki portfel nie bez powodu kojarzony jest z masywnymi zabezpieczeniami, dzięki którym kryptowaluty użytkowników zawsze są bezpieczne. W programie możesz rzeczywiście ustawić specjalne, trudne hasło, którego nie da się w żaden sposób odzyskać. Oznacza to, że jeśli go zapomnisz, to nigdy nie dostaniesz się już do swojego portfela. Nie wypłacisz też więcej z niego żadnych środków. 

Aby zaszyfrować Bitcoin Core, wystarczy tylko, że wybierzesz zakładkę „Preferencje”, a następnie opcję „Zaszyfruj portfel”. Po tym zabiegu Twoim oczom ukażą się dwa pola, w które wpisać musisz swoje nowe hasło. Aby było ono prawidłowe i bezpieczne, musi spełniać jeden z dwóch warunków portfela:

 • musi składać się z 8 lub więcej słów;
 • musi składać się z 10 lub więcej losowych znaków. 
Bitcoin Core - szyfrowanie portfela

Dobrze sprawdzają się tu menedżery haseł lub przemyślane kody indywidualne użytkowników. Pamiętaj, że hasło to chroni całe Twoje oszczędności zgromadzone w najdroższej kryptowalucie świata. Nie może być ono zbyt łatwe do odkrycia. 

Dodatkowo – jeszcze przed zatwierdzeniem zmiany hasła – program wystosowuje przypomnienie/ostrzeżenie. Dowiesz się z niego, że po zapomnieniu hasła nie odzyskasz swoich środków. Po kliknięciu „Ok” proces dobiegnie końca, a portfel uruchomi procedurę automatycznego zamykania. Pamiętaj, by nie wyłączać komputera, dopóki program nie przestanie działać i nie zniknie okienko informacyjne. Gdy tak się stanie, możesz uruchomić Bitcoin Core na nowo. Teraz będzie on już szyfrowany i chroniony hasłem. 

Mocne i słabe strony portfela Bitcoin Core

Bitcoin Core ma szereg zalet. Cieszy się ogromną popularnością i zaufaniem wśród miłośników świata kryptowalut. Nie oznacza to jednak, że nie ma też słabszych stron i wad. 

Z drugiej strony przez wiele osób jego „wady” mogą być postrzegane jako atrakcyjne rozwiązania. Dzięki nim wyróżnia się on na tle innych zimnych portfeli czy serwisów cały czas funkcjonujących w sieci. Postaramy się więc przedstawić krótką listę plusów i minusów, które mogą być bliskie szczególnie początkującym posiadaczom Bitcoinów. 

Zalety Bitcoin Core

 • odporny na złośliwe oprogramowanie; 
 • zaszyfrowany i zabezpieczony przed włamaniem; 
 • umożliwiający poznanie świata Bitcoina od strony technicznej; 
 • wpłaty i wypłaty łatwe w obsłudze; 
 • czytelna prezentacja wszystkich danych o portfelu. 

Wady Bitcoin Core

 • zapomnienie hasła skutkuje utratą środków; 
 • program zajmuje wiele miejsca na dysku; 
 • synchronizacja trwająca wiele godzin; 
 • obsługa wymagająca wydajnego komputera; 
 • brak wersji mobilnej;
 • nieatrakcyjny pod względem wyglądu. 
Zalety i wady portfela Bitcoin Core

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →