Mining (kopanie Bitcoinów): Jak kopać i zdobywać Bitcoiny?

Jak działają kopalnie BTC? Jak zdobyć Bitcoiny? Czy mining się opłaca? Poradnik od A do Z dla początkujących w kopaniu Bitcoina i innych kryptowalut.

9 min. czytania

Jak kopać Bitcoiny i czy taka praktyka w ogóle jest wciąż opłacalna? Początkowo wydobywaniem kryptowalut zajmowali się jedynie miłośnicy nowych technologii, których fascynował system blockchain oraz zasady jego działania. Z czasem wartość Bitcoina zaczęła jednak rosnąć, a coraz więcej osób zaczęło dostrzegać w tym szansę na szybkie wzbogacenie się. Z tego powodu mining, czyli kopanie elektronicznych monet, stawało się coraz popularniejsze. Był to sposób na zdobycie wirtualnej waluty stosunkowo niewielkim kosztem, bez potrzeby wydawania na nią „prawdziwych pieniędzy”. 

Kopanie Bitcoinów jednak z każdym rokiem jest coraz mniej opłacalne. Dzieje się tak, bo do wydobywania wirtualnych monet potrzeba większej mocy obliczeniowej i specjalistycznego sprzętu. Korzyści wynikające z miningu są przez to mniejsze. To motywuje kolejne osoby do bezpośredniego nabywania kryptowaluty na giełdach czy u pośredników, zamiast inwestować we własne koparki Bitcoin. Co więcej, przy zakupie wirtualna moneta błyskawicznie pojawia się w Twoim portfelu BTC. Możesz wydawać ją, na co tylko chcesz. Nie musisz też czekać długo na wypłatę i obliczać opłacalności całej inwestycji. 

Jak kopać Bitcoiny i na czym polega kopanie Bitcoinów?

Opowieść o kopalni BTC zacznijmy od podstaw. Czas na wyjaśnienie zasad miningu oraz wszystkich aspektów z nim związanych. Na samym wstępie zaznaczmy, że liczba Bitcoinów jest ograniczona i nie będzie ich więcej niż 21 milionów sztuk. Im jednak jest ich więcej na rynku, tym trudniejsze i mniej opłacalne staje się pozyskiwanie kolejnych. Warto też zauważyć, że kupno jednej monety wiąże się z ogromnym wydatkiem.

Biorąc to pod uwagę, trudno się dziwić, że niektórzy zastanawiają się nad tym, jak kopać Bitcoiny i zdobywać wirtualne pieniądze za darmo. Jeszcze do niedawna nie było to problemem, bo wystarczył do tego jedynie nieco lepszy komputer. Obecnie jednak niestety do miningu potrzebna jest wielka moc obliczeniowa. Aby ją zasilić, konieczna jest też gigantyczna i bardzo kosztowna ilość energii elektrycznej. Profesjonalne kopanie trwa 24 godziny na dobę, wymaga więc zaawansowanego i bezawaryjnego sprzętu, który poradzi sobie z rozwiązywaniem zadań kryptograficznych. Dzięki temu procesowi do sieci kryptowalut dołączane są nowe bloki umożliwiające wykonywanie kolejnych transakcji w coinach. Za tę pracę „górnicy” otrzymują Bitcoiny lub ich ustalone części. Zwykle nagroda dzielona jest procentowo między uczestników biorących udział w wydobyciu. Wysokość zapłaty zależna jest od ich zaangażowania i ilości udostępnianej mocy obliczeniowej. 

Czym jest koparka kryptowalut?

Kopanie Bitcoinów odbywa się przy użyciu tzw. koparek, które są urządzeniami stworzonymi specjalnie do tego celu. Składają się m.in. z płyty głównej oraz kilku kart graficznych. Ich zadaniem jest bezustanne wykonywanie przez całą dobę obliczeń niezbędnych do „wydobycia” Bitcoina czy innej kryptowaluty. 

To nowoczesne sprzęty, które dysponują dużą moc obliczeniową. Wadą jest to, że do ich działania potrzeba wiele energii. Dodatkowo mogą się bardzo nagrzewać oraz są dość głośne. Z tego powodu większe kopalnie, składające się z wielu tego typu zestawów, często znajdują się w osobnych pomieszczeniach z klimatyzacją. Warto dodać również, że nowoczesne i profesjonalne koparki kryptowalut są dość drogie. „Gotowe” sprzęty Antminer, stworzone specjalnie do kopania Bitcoinów kosztują ponad 40 tys. zł (zależnie od modelu i specyfikacji). Z tego powodu na zwrot z takiej inwestycji wielu „górników” musiałoby czekać bardzo długo. 

Jak kopać Bitcoiny na telefonie i zwykłym komputerze?

Kopanie Bitcoinów na większą skalę możliwe jest tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu o wysokich możliwościach wydobywczych, takiego jak Antminer. Nie znaczy to jednak, że na urządzeniu mobilnym nie da się w ogóle wydobywać żadnych wirtualnych monet. Są aplikacje, za pośrednictwem których możesz udostępnić moc obliczeniową swojego urządzenia. W ten sposób zaczniesz wydobywać np. Fantomcoin, Bytecoin czy Monero. Zwykle w grę wchodzą mniej znane i tanie kryptowaluty, jednak kto wie – być może za jakiś będą warte fortunę jak Bitcoin, a Tobie uda się na nich zarobić?  

Interesującym rozwiązaniem jest też platforma GamerHash (zobacz recenzję GamerHash), umożliwiająca osobom posiadającym wydajne komputery „hobbystyczne” kopanie Bitcoinów. Metoda ta skierowana jest przede wszystkim dla graczy, sprawdza się bowiem na sprzęcie wyposażonym w mocne karty graficzne oraz procesory. W praktyce polega ona na tym, że specjalna aplikacja wykorzystuje nadwyżki mocy obliczeniowej komputera do wydobywania kryptowaluty. Każda minuta pracy urządzenia przynosi więc użytkownikowi pewien zysk w postaci części Bitcoina, które następnie może on wpłacić do portfela lub też wymienić na gry, skiny czy karty podarunkowe. W ten sposób raczej nie da się zarobić zawrotnych kwot, ale jest to sposób na sprytne wykorzystanie swojego komputera, który i tak jest uruchomiony. 

Czy kopalnie BTC są legalne w Polsce?

Kopanie Bitcoinów jest całkowicie legalne zarówno w naszym kraju, jak i w większości państw na świecie. Nie ma także żadnych przeciwwskazań prawnych, by używać kryptowalut w polskich sklepach czy realizować z ich pomocą transakcje przez Internet. Dostępne są u nas nawet Bitomaty oraz karty kryptowalutowe, pozwalające na szybki zakup wirtualnych monet i płacenie nimi w zwykłych sklepach po aktualnym kursie wymiany. Więcej o legalności dowiesz się z artykułu: Czy Bitcoin jest legalny?

Czy mining Bitcoin jest jeszcze opłacalny?

Obecnie koszty wydobycia Bitcoina dla samodzielnego „górnika” są tak wysokie, że tego typu  działalność nie jest opłacalna. Sama koparka to ogromny koszt, nie mówiąc o gigantycznych rachunkach za prąd – szczególnie przy ciągle rosnących cenach energii elektrycznej. W praktyce potrzebne by było wiele miesięcy (a w skrajnych przypadkach nawet lat), by ta inwestycja się zwróciła i zaczęła na siebie zarabiać. 

Trzeba tu też wziąć pod uwagę ogromne wahania ceny Bitcoina. Wraz ze spadkiem wartości elektronicznych monet ich samodzielne wydobywanie staje się jeszcze mniej korzystne. Wizja zwrotu z inwestycji w takiej sytuacji gwałtownie się oddala. Trudno też przewidzieć, czy w przyszłości stawki będą wyższe i wydobyte coiny uda się sprzedaż z zyskiem. 

Warto dodać również, że średnio co cztery lata nagrody przekazywane „górnikom” Bitcoina zmniejszają się. Jeszcze w 2016 roku wynosiły 12,5 BTC, by od maja 2020 wynosić zaledwie 6,25 BTC. Kolejna aktualizacja stawki przewidywana jest na 2024 rok i kwota znów zostanie uszczuplona o połowę. To wszystko sprawia, że samodzielni użytkownicy mają małe szanse na realny zarobek, a z rynku wypychają ich potężne farmy kryptowalut, które szczególnie popularne są w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. 

Są to potężne przedsiębiorstwa, które często łączą siły, inwestując zawrotne sumy w tworzenie obszarów wydobywczych. Ponoszą ogromne koszty, starają się je jednak zmniejszać np. poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Jednocześnie dysponują tak imponującą mocą obliczeniową, że większość zysków zatrzymują dla siebie. Pozwala im to zarabiać na inwestycji i spłacać ją w o wiele szybszym tempie niż przeciętny użytkownik. 

Ile trwa wykopanie 1 Bitcoina? Czas potrzebny do wykopania (wydobycia) 1 bitcoina zależy od wielu czynników, w tym mocy obliczeniowej używanej do wydobycia (hashrate), trudności sieci oraz zużycia energii. Średnio, przy obecnym poziomie trudności i przeciętnej efektywności sprzętu, wydobycie 1 bitcoina przy użyciu pojedynczego górnika (miner) może zająć od kilku lat do niemal niemożliwej realizacji w praktyce dla pojedynczego urządzenia, ze względu na ogromną konkurencję i związane z tym koszty. W systemie Bitcoin, blok jest wydobywany średnio co 10 minut, niemniej ilość bitcoina przyznawana za każdy blok zmniejsza się w czasie (tzw. halving). Dla większości osób lub organizacji bez bardzo dużych zasobów, bardziej opłacalne może być dołączenie do tzw. „basenu wydobywczego” (mining pool), gdzie wiele osób łączy swoje zasoby obliczeniowe, aby zwiększyć szanse na wydobycie bloku i dzieli się nagrodami proporcjonalnie do wkładu obliczeniowego.

Jak zdobywać Bitcoin, skoro nie opłaca się kopać? 

Jak zdobyć Bitcoin, skoro wszystko wskazuje na to, że mining nie jest już opłacalny? W większości przypadków nie pozostaje już nic innego, jak tylko zakup Bitcoina lub przynajmniej jego części. Wyżej wspominaliśmy, ile kosztuje jedna moneta. Na szczęście jednak nabyć możesz także jej części składowe i to nawet warte tyle, co równowartość kilku złotych. Pamiętaj, że nie ma fizycznej wersji kryptowalut, transakcja więc musi odbywać się online. Najczęściej do tego wykorzystywane są przeglądarki, aplikacje mobilne czy Bitomaty. 

Jak zdobyć Bitcoin? Kup go w kantorze!

Łatwo Bitcoina kupić możesz w naszym kantorze Odkryj Bitcoin. Jeśli interesuje Cię transakcja do 1000 zł, to nie musisz nawet przechodzić weryfikacji tożsamości. To banalnie łatwy i wygodny sposób na zdobycie kryptowaluty, a do jego realizacji konieczne jest jedynie podanie numeru telefonu oraz adresu e-mail. Po określeniu parametrów zakupu potwierdzasz go otrzymanym kodem i wirtualne środki lądują w Twoim portfelu. W przypadku zakupów na kwotę od 1000 zł do 10000 zł musisz dodatkowo potwierdzić swoje dane osobowe, cała procedura natomiast przebiega bardzo sprawnie, nie zajmie Ci wiele czasu i jest całkowicie bezpieczna. Wystarczy tylko, że prześlesz zdjęcie swojego dowodu osobistego lub paszportu, co jest czynnością jednorazową. Oznacza to, że nie będziesz już musiał robić tego podczas przyszłych transakcji. 

Jeśli interesuje Cię zakup Bitcoinów za większą kwotę, skorzystać też możesz z innych kantorów kryptowalutowych, takich jak np. Ari10 Exchange (Bitcan.pl). To bezpieczna platforma umożliwiająca realizację transakcji o każdej porze dnia i nocy, 365 dni w roku. Do Twojej dyspozycji są tam przelewy błyskawiczne oraz szyfrowany portfel Bitcoin, z którego możesz wygodnie realizować wpłaty i wypłaty. W ten sposób już w kilka minut staniesz się właścicielem Bitcoinów, które będziesz mógł przeznaczyć na wszystko, co tylko chcesz.

Skorzystaj z giełdy kryptowalut 

Wiesz już, że zakup jest łatwiejszy i bardziej opłacalny od kopania Bitcoinów. Co jednak zrobić, jeśli nie masz blisko swojego miejsca zamieszkania żadnego bitomatu? W XXI wieku nie stanowi to żadnego problemu, bo wszystko możesz załatwić przez Internet. Wystarczy tylko, że online założysz konto na zaufanej giełdzie kryptowalut. W obu przypadkach konieczne będzie przejście rejestracji i potwierdzenie autentyczności swoich danych, nie są to jednak skomplikowane procedury. Po ich zatwierdzeniu kupisz kryptowaluty za cenę, jaka wyda Ci się odpowiednia. To o tyle wygodne rozwiązanie, że kursy wirtualnych pieniędzy dynamicznie się zmieniają. Sprawdzanie ich cen w mobilnej aplikacji czy na komputerze pozwoli Ci na dokonanie transakcji na najlepszych warunkach. 

Zobacz nasz ranking najlepszych giełd kryptowalut →

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, Bitcoiny szybko trafią do Twojego gorącego portfela, którym najczęściej dysponują tego typu pośrednicy. Stamtąd możesz je przesłać do swojego bezpiecznego sejfu czy zrealizować przy ich użyciu konkretną transakcję. Zamiast kupować drogie koparki i płacić ogromne rachunki za prąd, możesz od razu wydać te pieniądze na kryptowaluty. Przy odrobinie szczęścia ich kurs z czasem może wzrosnąć, a Tobie uda się na tym zarobić.  

Kup kryptowaluty w Bitomacie

Bitomaty to urządzenia przypominające bankomaty. Przy ich użyciu możesz kupić Bitcoina oraz inne kryptowaluty za gotówkę bądź za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Zależnie od urządzenia możliwa jest także transakcja odwrotna, a także przelanie wirtualnych monet do wskazanego portfela. Możesz w ten sposób np. zapłacić za zamówienie w sklepie akceptującym płatności w kryptowalutach. 

Korzystanie z bitomatów nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko, że posiadasz swój portfel kryptowalutowy (np. Bitcoin paper wallet). Jeśli tak jest, to na ekranie podajesz liczbę Bitcoinów, które chcesz kupić. Następnie wpisujesz kod publiczny portfela, do którego mają trafić środki, a potem opłacasz transakcję przy użyciu gotówki czy kart bankowej. Wirtualne monety natychmiast pojawią się na Twoim koncie bez potrzeby ich kopania i inwestowania fortuny w całą kopalnię.

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →