Jak zarabiać na Bitcoinie?

W jaki sposób zarabiać pieniądze na Bitcoinie? Przegląd sposobów, metod i technik dla każdego.

10 min. czytania

Jak zarabiać na Bitcoin i czy to jest w ogóle realne? Elektroniczne monety pojawiły się stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko wywołały zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. Niezwykle wysoka cena przyciągnęła na rynek kryptowalut wielu inwestorów oraz osoby, które starały się na niej skorzystać. Wpłynęło to na rozwój oraz metamorfozę wielu sektorów gospodarki. Dzięki temu na elektronicznych monetach można zarabiać na różne sposoby. 

Zadając pytanie o to, jak zarobić Ban Bitcoin, od razu do głowy przychodzi inwestowanie oraz gra na giełdzie kryptowalutowej. To jednak zaledwie wierzchołek góry, stworzonej z licznych metod wzbogacania się na wirtualnych monetach. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najpopularniejsze sposoby dające nadzieję na zarobienie pieniędzy na Bitcoinie. Przeanalizujemy strategie inwestowania w ten środek. Spróbujemy przybliżyć Ci także szanse na zarobek, związane z rynkiem krypto, ale niewymagające bezpośredniego zakupu monet. 

Czy warto inwestować w Bitcoina? 

Każdy chciałby zainwestować swoje pieniądze tak, by czerpać z tego zyski i pomnażać swój majątek w jak najszybszym tempie przez całe lata. To piękna wizja, która zakłada bezpieczeństwo finansowe i szansę na uzbieranie naprawdę sporych oszczędności na przyszłość. Problem jednak w tym, że rzadko taki scenariusz się spełnia, bo każda inwestycja związana jest z ryzykiem i nie inaczej wygląda to w przypadku kryptowalut. Jeśli zastanawiasz się, jak zarobić na Bitcoin, to oczywiście zakup elektronicznych monet jest jedną z dróg, czy jednak podążanie nią Ci się opłaci? Wpływ może mieć na to wiele różnych czynników. 

Przede wszystkim kurs Bitcoina jest dość dynamiczny i bywa nieprzewidywalny. Osoby, które kupiły monety za niskie kwoty, zapewne miały szansę zarobić krocie w szczycie cenowym. Potem jednak przyszły znów spadki i niepewność, czy inwestycja się zwróci. Na rynek kryptowalut wpływa wiele czynników zewnętrznych, od zmian w sytuacji geopolitycznej, przez wprowadzanie Bitcoina jako oficjalnej waluty różnych krajów świata, aż po fake newsy i wypowiedzi znanych osób w Internecie. Wszystkie te zdarzenia mogą zarówno pomóc, jak i zagrozić Twoim interesom. Nie bez znaczenia jest też to, kiedy zdecydujesz się sprzedać środki i za jaką kwotę. Wszystko to ostatecznie decyduje o tym, czy inwestowanie przyniesie Ci znaczne zyski, czy też niestety na nim nie zarobisz lub nawet stracisz oszczędności. Dlatego też zawsze lokuj swoje oszczędności w Bitcoinach w przemyślany i rozważny sposób, nie podejmując pochopnych decyzji. 

Jak zarabiać na Bitcoin? 

Jak zarobić na Bitcoinie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo istnieje wiele różnorodnych metod i sposobów na realizację tego celu. W tej części artykułu postaramy się wyjaśnić najpopularniejsze z nich, czyli inwestowanie tradycyjne, obstawianie zmian kursowych, metodę arbitrażu oraz pozyskiwanie Bitcoinów w ramach wynagrodzenia za swoją działalność. Po każdą z nich od lat coraz chętniej sięgają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa – również w Polsce. Zdaniem wielu obserwatorów rozrost rynku kryptowalut to znak, że sektor ten ma ogromny potencjał i będzie rozwijał się jeszcze przez wiele kolejnych lat. To z kolei powiew optymizmu dla inwestorów oraz osób zastanawiających się, jak zarobić na Bitcoin.   

Sposób 1., jak zarobić na Bitcoin: kup tanio, sprzedaj drożej

Jedną z najczęściej wybieranych metod zarobku na Bitcoinie jest inwestycja w najdroższą kryptowalutę na różnego rodzaju giełdach. Jak zarobić na Bitcoinie w ten sposób? Zgodnie ze starą zasadą: „kupuj tanio, sprzedawaj drożej”. Różnica między ceną sprzedaży a kwotą zakupu coinów to Twój rzeczywisty wynik finansowy. Jeśli jest to kwota dodatnia, to znaczy, że odniosłeś sukces i udało Ci się zarobić na transakcji. W przypadku wyniku ujemnego niestety odnotowałeś stratę. 

W przypadku tej tradycyjnej formy inwestycji musisz wziąć także pod uwagę dodatkowe koszty. Mowa tu m.in. o prowizji giełdy, opłacie za prowadzenie portfela kryptowalutowego czy choćby obowiązkowych podatkach. Wszystkie te opłaty pomniejszają Twój ewentualny zysk lub – co gorsza – generują dodatkowe straty. Warto zawsze mieć je na uwadze podczas budowania strategii inwestycyjnej.  

Sposób 2., jak zarabiać na Bitcoinie: arbitraż

Drugim sposobem na to, jak zarobić na Bitcoin, jest tzw. arbitraż. To metoda dla nieco bardziej zaawansowanych posiadaczy elektronicznych monet, którzy płynnie poruszają się w świecie kryptowalut. Polega ona na kupowaniu coinów na jednej giełdzie, a następnie sprzedawaniu ich na innej, ale już po wyższej cenie. To dość skomplikowane rozwiązanie, wymagające od użytkownika ogromnej uwagi i czujności, a także umiejętności szybkiej realizacji transakcji. Jak wspominaliśmy już wcześniej, kurs Bitcoina jest dynamiczny i potrafi zmienić się zaledwie w kilka godzin, a czasem nawet minut. 

Gdy weźmiemy pod uwagę analizowanie cen na kilku różnych giełdach, robi się naprawdę poważne zamieszanie. Nie wszystkie witryny jednak reagują tak samo szybko. Różnią się też np. wysokością prowizji czy pobieranymi opłatami dodatkowymi. Biorąc te wszystkie zmienne pod uwagę, masz szansę wypracować strategię kupna i sprzedaży Bitcoina w taki sposób, by zarabiać na różnicach oraz wahaniach kursów. W tym przypadku oczywiście również nie możesz też zapominać o ryzyku inwestycyjnym. Ponadto przelewając środki z jednej giełdy na drugą zawsze uważnie śledź kursy i wysokość opłat transakcyjnych, by nie stracić części swoich pieniędzy przez nieuwagę. 

Sposób 3., jak zarobić na Bitcoin: obstawiaj spadki i wzrosty kursów

Alternatywnym rozwiązaniem na to, jak zarabiać na Bitcoinie za pomocą inwestycji, ale bez konieczności kupowania monet, jest tzw. gra na wzrosty i spadki kursów. Wiele giełd pozwala na inwestowanie w zmiany kursów, bez konieczności nabywania elektronicznych pieniędzy na własność. W praktyce więc wpłacasz określoną kwotę na pewnego rodzaju wizję Bitcoina. Jeśli będziesz miał rację i uda Ci się przewidzieć jego wzrost, to z czasem będziesz miał szansę wypłacić kwotę większą niż ta, którą zainwestowałeś. Jeśli z kolei cena monety spadnie, to zmniejszy się też suma Twoich środków.

To metoda obarczona praktycznie identycznym ryzykiem co poprzednie. Różnica polega jednak na tym, że w tym przypadku unikasz znacznej części dodatkowych opłat. Takie rozwiązania bowiem często proponują nawet elektroniczne systemy bankowości. Osoby posiadające w nich konto mogą często zostać zwolnione z kosztów otwierania i prowadzenia rachunku. Ta metoda nie wymaga od Ciebie także posiadania portfela kryptowalutowego. Dzieje się tak, bo nie stajesz się posiadaczem coinów, które musiałbyś gdzieś bezpiecznie przechowywać. 

Sposób 4., jak zarabiać na Bitcoin: pobieraj opłaty w Bitcoinach

Jak zarabiać na Bitcoinie, ale bez kupowania monet w kantorze oraz inwestowania na giełdzie? To jest możliwe i nawet nie wymaga od Ciebie stosowania żadnych specjalnych i skomplikowanych technologii. Wystarczy jedynie, że sprawisz, by przynajmniej jedno z Twoich źródeł dochodu generowało Bitcoiny zamiast złotówek. Ta opcja z pewnością bliższa będzie przedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym różnego typu działalności gospodarcze i nie tylko. Jej zasady działania natomiast nie są skomplikowane i w stosunkowo krótkim czasie mogą przynieść znaczne korzyści. 

Osoby prowadzące sklepy internetowe czy innego rodzaju usługi, a nawet będące właścicielami placówek stacjonarnych, mogą powiększyć listę akceptowanych sposobów płatności o kryptowaluty. Tym sposobem do ich portfela będą wpływały od klientów bezpośrednio np. Bitcoiny, bez przejmowania się ich wymianą czy zakupem. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie oraz w Internecie, pojawia się coraz więcej miejsc pozwalających na płacenie Bitcoinem i wirtualnymi pieniędzmi. Dzięki temu metoda ta zyskuje na popularności i wybiera ją coraz więcej użytkowników. Trudno się zresztą dziwić, bo z czasem tego typu działanie może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty. 

Jak zarobić na Bitcoinie dzięki wprowadzeniu płatności kryptowalutami do swojej firmy? Wystarczy tylko, że założysz portfel kryptowalutowy – gorący lub w formie sejfu, np. papierowy portfel Bitcoin. Jego kod publiczny udostępniasz następnie swoim klientom, a oni przepisują go lub kopiują kod QR, przelewając wirtualne środki. Po otrzymaniu powiadomienia o zaksięgowaniu zapłaty możesz standardowo realizować zamówienie. Rozliczasz też się z Państwem na takich samych zasadach, jak w przypadku realizowania transakcji w obcej walucie. 

Jak zarabiać na Bitcoinie?

Jak zarabiać na Bitcoin? Dwie strategie inwestycyjne

Wyżej przywołaliśmy jedną ze szczególnie popularnych metod na to, jak zarobić na Bitcoin. Mowa tu o inwestowaniu w monety na giełdzie. Wiesz już, że możliwe jest zarówno kupowanie wirtualnych pieniędzy, jak i gra na ich kursach. Nie jest też dla Ciebie tajemnicą, że zysk możesz osiągnąć np. poprzez tanie kupno coinów i ich drogą sprzedaż – na tej samej giełdzie lub też na innej platformie. Czas więc teraz uzupełnić tę wiedzę o dwa kolejne pojęcia, czyli inwestycje krótkoterminowe oraz długoterminowe. 

Inwestycje krótkoterminowe w Bitcoina

Pierwszy ze sposobów, jak zarabiać na Bitcoin, nie trwa długo, ale uważany jest za dość ryzykowny. Zakłada kupno monet po określonej cenie i szybkie sprzedanie ich za wyższą kwotę. Często wykorzystywane są do tego krótkotrwałe wahania kursów, przez co transakcje mogą następować nawet kilka godzin po sobie. W praktyce więc nie nabywasz Bitcoina po to, by stać się jego właścicielem na dłuższy okres. Zależy Ci natomiast na jak najszybszej sprzedaży za możliwie jak najwyższą kwotę. 

Taka strategia może przynieść Ci dochód, ale zwykle nie jest on zbyt wysoki. Zmiany kursu Bitcoina w perspektywie kilku godzin rzadko są aż tak duże, by dało się na nich zarobić potężne pieniądze (wyjątkiem jest inwestycja naprawdę duże kwoty). Minusem jest też nieprzewidywalność cen kryptowalut, które potrafią się zmieniać kilkadziesiąt razy dziennie, zaskakując wielu niedoświadczonych inwestorów. Ostatnią wadą takiego rozwiązania jest fakt, że musisz cały czas obserwować rynek oraz informacje, które na niego oddziałują. Chwila Twojej nieuwagi może skutkować stratą części środków, których nie zdążyłeś sprzedać w odpowiednim momencie. 

Inwestycje długoterminowe w Bitcoina

Alternatywnym rozwiązaniem są inwestycje długoterminowe. Zwykle opiewają na wyższe kwoty, niż wcześniej opisywana opcja. W ich przypadku nie musisz się interesować tym, co na co dzień dzieje się z monetą. Jak zarobić na Bitcoin więc w ten sposób? To rozwiązanie dla wizjonerów z pokładami cierpliwości. Osoby grające w ten sposób liczą na to, że za kilka (a nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt) lat wirtualne pieniądze, które posiadają, będą warte o wiele więcej niż w chwili zakupu. Właśnie dlatego nie przejmują się codziennymi wahaniami czy kilkumiesięcznymi kryzysami. Liczą na to, że nie pozostanie po nich nawet ślad w chwili, gdy zechcą sprzedać swoje monety.

Czy da się zarabiać na Bitcoinie dzięki kopaniu?

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak zarabiać na Bitcoinie, jest rozpoczęcie kopania Bitcoina i kryptowalut. Obecnie mining Bitcoina nie jest opłacalny dla samodzielnego, profesjonalnego „górnika”. Istnieją natomiast programy i aplikacje pokroju GamerHash, pozwalające na zarobienie niewielkich kwot dzięki udostępnianiu mocy obliczeniowych swojego urządzenia. Inwestowanie dziesiątek tysięcy złotych w profesjonalne maszyny oraz płacenie gigantycznych rachunków za prąd nie jest atrakcyjną wizją. Co innego jednak zarobienie 100 czy 200 zł miesięcznie tylko za to, że komputer będzie działał kilka godzin dziennie. 

Zarabianie na wiedzy o Bitcoinie i innych kryptowalutach

Na samym początku wspominaliśmy, że rozwój rynku kryptowalut wpłynął na metamorfozę wielu sektorów gospodarki. Stworzył też nowe nisze, poszukujące ekspertów. Dzięki temu sposoby na to, jak zarabiać na Bitcoin, opierają się nie tylko na wydawaniu własnych pieniędzy oraz ryzykowaniu ich utratą. Zyskać można także na wykorzystywaniu swojej wiedzy o tym rynku. Wystarczy jedynie dobrze go poznać, odkryć jego sekrety i je zrozumieć. Wiedza jest wartością, z której profity można czerpać na wiele sposobów. Dochodowe i coraz popularniejsze są m.in. szkolenia z inwestowania. Korzyści z popularyzacji Bitcoina czerpią też autorzy książek inwestycyjnych czy artykułów tematycznych. Nie można zapominać oczywiście o twórcach giełd oraz kantorów wymiany kryptowalut. Czepią oni profity z każdej transakcji zrealizowanej za pośrednictwem swoich przedsiębiorstw. 

Jak widzisz, ścieżek umożliwiających zarabianie na kryptowalutach, jest bardzo wiele. Nie wszystkie są oczywiste i od razu rzucają się w oczy, ale można się na nich wzbogacić. Niektóre są bezpieczne, a inne obarczone sporym ryzykiem utraty zysków. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ze 100-procentową pewnością, jak zachowa się Bitcoin w najbliższym czasie. Wszystko wskazuje jednak na to, że rynek kryptowalut nadal będzie się rozrastał i przynosił coraz większe korzyści ludziom na całym świecie. 

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →