Recenzja Ledger (2024): Test portfela i opinie

Recenzja portfela sprzętowego Ledger Wallet (2024). Sprawdzamy: działanie, aplikacja, używanie, płatności. Poznaj wady, zalety i opinie o Ledger.

10 min. czytania
Ledger

Ledger to francuska firma, która cieszy się poważaniem i sympatią w świecie kryptowalut. Ich sprzętowe portfele uważane są za bezpieczne, nowoczesne oraz odpowiednio przygotowane do przechowywania wirtualnych monet nawet przez wiele lat. Swoim wyglądem przypominają zwyczajne pendrive’y, ale bezpiecznie trzymać w nich można prawdziwą fortunę. Korzystając z nich, nie musisz martwić się np. o ataki hackerskie czy włamania. Najważniejszym wyzwaniem dla Ciebie będzie w tym przypadku zapamiętanie własnego PIN-u. 

Portfel Ledger to tzw. cold wallet. Określeniem tym opisuje się portfele, które nie są na stałe podłączone do Internetu. Dzięki temu są zdecydowanie mniej narażone na różnorodne niebezpieczeństwa, włamania, wirusy itp. Innym przykładem takiego bezpiecznego „sejfu” jest paper wallet, czyli portfel papierowy. W tej recenzji przyjrzymy się bliżej firmie Ledger, a także oferowanym przez nią urządzeniom. 

Idź do sklepu Ledger →

Ledger – sprzętowy portfel kryptowalutowy. Najważniejsze informacje

Nie słyszałeś nigdy wcześniej o firmie Ledger? Co to jest za producent i co ma do zaoferowania? Jest to francuski koncert, który proponuje posiadaczom kryptowalut bezpieczne Ledger Wallet. Są to sprzętowe portfele na wirtualne monety. 

Firma ta szczyci się nowoczesnymi i autorskimi rozwiązaniami, gwarantującymi maksymalne bezpieczeństwo. Ich urządzenia dysponują systemami, które zapobiegają złośliwym atakom z zewnątrz. Izolują od siebie aplikacje oraz unikają wszelkich zanieczyszczeń zbliżonych do wirusów komputerowych. Pochwalić się mogą także niepozornym wyglądem i poręcznymi wymiarami. Na pierwszy rzut oka przypominają elegancki pendrive, ale skrywają w sobie o wiele więcej. 

Ledger portfel wykorzystać możesz do przechowywania ponad 1000 różnorodnych kryptowalut. Bez problemu zabezpieczysz w nim zarówno stosunkowo tanie i mało znane coiny, jak również kosztujące fortunę Bitcoiny.  Co najważniejsze, sprzęt ten jest wyjątkowo łatwy w obsłudze. Z wpłatami i wypłatami środków poradzi sobie każdy. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa. 

Podstawowe informacje: 

Firma Ledger SAS
Kraj rejestracji Francja
Rok założenia 2014
Rodzaj urządzenia Portfel sprzętowy
Ilość monet 1000+
Średnia cena Ledger Nano X: ok. 700 zł Ledger Nano Y: ok. 300 zł

Idź do sklepu Ledger →

Aplikacja mobilna Ledger

Ledger Wallet jest urządzeniem elektronicznym, które obsługiwać możesz np. za pomocą laptopa z systemem Mac, Windows czy Linux. Aby było to szybkie, łatwe i odbywało się bez problemów, wykorzystaj do tego aplikację Ledger Live App. Dostępna jest zarówno na urządzenia mobilne, jak i desktopy. Pobrać ją można błyskawicznie ze strony producenta, sklepu Google Play lub App Store. Nie jest dostępna w języku polskim, ale stworzona została w czytelny i łatwy w obsłudze sposób. W wielu przypadkach komunikaty opatrzone są również obrazkami ilustracyjnymi oraz animacjami, ułatwiającymi obsługę urządzenia. 

Jak działają portfele sprzętowe Ledger?

Ledger Wallet to sprzęt obsługiwany przy użyciu przycisków umieszczonych na jego obudowie. Szczegóły użytkowania różnić się mogą w zależności od modelu, który posiadasz. My wyjaśnimy zasady ich działania na przykładzie Ledger Nano X. Ma on dwa przyciski, za pomocą których możesz przewijać listę oraz zarządzać głównym menu. Ich jednoczesne naciśnięcie to wybranie konkretnego elementu, a dłuższe przytrzymanie – przekierowanie do panelu sterowania. 

Ledger Nano X możesz połączyć z komputerem za pomocą kabla USB, a ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth. Gdy już to zrobisz, musisz wybrać urządzenie, które posiadasz i chcesz skonfigurować. Do wyboru masz:

  • Ledger Nano X;
  • Ledger S Plus; 
  • Ledger Nano S. 

Następnie wybierz akcję, którą zamierzasz wykonać. Możesz połączyć urządzenie z telefonem lub laptopem i skonfigurować nowy sprzęt czy też przenieść środki z innego portfela. Zależnie od Twojego wyboru, musisz postępować dalej zgodnie z czytelnymi wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. System poprosić Cię może np. o podłączenie urządzenia. Następnie zabezpiecz go kodem PIN, który znać będziesz tylko Ty. Musisz wgrać go do urządzenia, a następnie potwierdzić. Powinien mieć od 4 do 8 cyfr, zalecane są jednak jak najdłuższe ciągi znaków, lepiej chroniące urządzenie.

Konieczne też będzie ustalenie listy 24 fraz, dzięki którym powstanie kopia zapasowa Twojego prywatnego klucza. Tzw. seed jest jedynym sposobem na odzyskanie zawartości portfela. To kopia zapasowa, niezbędna w przypadku zgubienia czy kradzieży portfela. 

Po przejściu wszystkich tych etapów masz już dostęp do swojego portfela z poziomu aplikacji. Nano X Ledger pozwala na przechowywanie ponad 1000 różnorodnych kryptowalut. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Nano S, przechowywać na nim możesz też jednocześnie do 100 aplikacji. Wcześniej były to 2-4 w jednej chwili. 

Jak przelewać kryptowaluty na i z portfela Ledger? 

Aby wysłać pieniądze z portfela Ledger najpierw musisz podłączyć go do laptopa lub smartfona. Następnie wprowadzasz PIN i otwierasz aplikację. Wybierz walutę, którą chcesz wypłacić, a następnie naciśnij przycisk „Send”, czyli wyślij. Dalej ustalasz wysokość wypłaty oraz podajesz kod publiczny odbiorcy. Możesz go przepisać w formie ciągu znaków lub wgrać kod QR. Po zweryfikowaniu danych i zatwierdzeniu przelewu środki natychmiast pojawią się na koncie zewnętrznym. Mowa tu np. o giełdzie, innym portfelu czy koncie sklepu, w którym płacisz coinami. 

Zasilanie portfela Ledger również nie należy do skomplikowanych. Wystarczy tylko, że w aplikacji klikniesz funkcję „Receive”. Następnie wybierz konto kryptowalutowe, które chcesz doładować. Dalej naciśnij przycisk „Display Adress On Device”, co poskutkuje wyświetleniem klucza publicznego w formie kodu QR oraz ciągu znaków. Jedno z nich wpisz podczas dokonywania przelewu z zewnętrznego rachunku, by środki zasiliły Twój Ledger Wallet. 

Czy Ledger jest bezpiecznym portfelem kryptowalutowym? 

Jak wspominaliśmy wcześniej, Ledger pochwalić się może wprowadzeniem do swoich urządzeń szeregu nowoczesnych zabezpieczeń. Zimne portfele są krótkotrwale narażone na ataki, bo rzadko są online. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują innych barier ochronnych. Z pomocą przychodzi tu np. Security Element, zastosowany przez francuską firmę. Jest to układ w pełni odporny na manipulacje, gotowy wytrzymać nawet bardzo zaawansowane ataki sieciowe. Co więcej, odpowiedzialny jest za całkowicie bezpieczny hosting zarówno aplikacji, jak i danych. Mowa tu przede wszystkim o dostępie do kluczy prywatnych. Uważaj, bo ich przechwycenie wiązać się może z utratą środków trzymanych w Ledger Wallet. 

Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród miłośników kryptowalut. Stosuje się je również m.in. w paszportach czy kartach SIM, co zwiększa jego wiarygodność. Warto podkreślić, że zastrzeżony jest również wewnętrzny system operacyjny firmy. Chodzi o tzw. Ledger Blockchain Open Ledger, znany powszechnie jako BOLOS. Jego zadaniem jest całkowita izolacja aplikacji i ochrona ich przed złośliwym oprogramowaniem, zanieczyszczeniami czy różnego rodzaju atakami. 

Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa portfela Ledger jest certyfikat ANSSI. Jest to francuska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego, która testowała urządzenie i jako pierwsze doczekało się ono tego wyróżnienia. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sprzętowego portfela kryptowalutowego?

Gwarancją bezpieczeństwa są jednak nie tylko najnowocześniejsze technologie i testy przeprowadzane przez specjalistów. Niesamowicie istotne jest w tym przypadku również odpowiedzialne podejście użytkowników do ochrony danych. Możesz samodzielnie zrobić wszystko, by nie narażać swojego portfela na niepotrzebne niebezpieczeństwo i ryzyko. Wbrew pozorom nie jest to nawet wcale aż tak trudne, wymaga jedynie ostrożności. 

  1. Zacznij od zabezpieczania portfela Ledger odpowiednim PIN-em. Może mieć on tylko 4 cyfry, ale lepiej wymyśl ciąg 8 znaków. To dodatkowa przeszkoda dla potencjalnego oszusta, która może ochronić Twoje środki. Wybierz też takie znaki, które nie są bezpośrednio powiązane z Twoimi danymi i nie wykorzystujesz ich w żadnym innym miejscu. Dzięki temu trafienie na nie osobom niepowołanym zajmie więcej czasu. 
  2. Wcześniej wspominaliśmy również o tzw. seedzie, czyli jedynej kopii zapasowej Twojego portfela. Jeśli zgubisz urządzenie lub stanie się z nim coś niedobrego, musisz mieć wyjście awaryjne. Dzięki niemu dostaniesz się do swoich pieniędzy. Zwykle seed składa się z 12 lub 24 słów, z zapamiętaniem których większość z nas zapewne miałaby problem. Możesz je zapisać na kartce, którą następnie przechowywać musisz w bezpiecznym miejscu. Możesz ją np. zalaminować lub w inny sposób uchronić przed wyblaknięciem czy uszkodzeniem. 
  3. Ostatnia kwestia, na którą masz realny wpływ, to właściwe zabezpieczenie fizycznego nośnika Ledger. Nie miej go cały czas przy sobie i nie opowiadaj zbyt wielu osobom, że go w ogóle posiadasz. Możesz trzymać go w sejfie lub innej kryjówce. Przypomina pendrive, co możesz wykorzystać, by go dobrze ukryć. 

Dlaczego warto używać portfeli sprzętowych Ledger i komu się przydadzą?

W odróżnieniu od hot wallet, Ledger portfel jest urządzeniem, które nie ma stałego połączenia z internetem. Dzięki temu pełni rolę małego, niepozornego sejfu, który skrywać może prawdziwą fortunę. Problem jednak w tym, że za każdym razem, gdy chce się handlować coinami schowanymi na tym sprzęcie, konieczne jest jego podłączenie do sieci. To dość niewygodne, szczególnie gdy na zrealizowanie transakcji jest niewiele czasu. Właśnie w takich sytuacjach sprawdzają się gorące portfele. Trzymaj na nich mniejsze kwoty, dobre do wykorzystywania „na bieżąco”. Są zawsze pod ręką, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. 

W obliczu tej porady, możesz zastanawiać się, do czego potrzebne są w takim razie zimne portfele? Otóż idealnie sprawdzają się one np. w przypadku długoterminowych inwestycji. Zamierzasz trzymać kryptowaluty przez wiele miesięcy (a może nawet lat), bo wierzysz, że kiedyś będą warte fortunę? Ledger Wallet Ci w tym pomoże. Ma ogromną pojemność i przechowasz w nim wiele różnych coinów. Wpłacać możesz też na niego środki ze wszystkich gorących portfeli, bez potrzeby podłączania i uruchamiania sprzętu. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz pewność, że za dłuższy czas Twoje wirtualne środki nadal będą tam, gdzie chcesz. Nikt nie będzie miał do nich dostępu i na pewno nic złego się z nimi nie stanie. Nie będzie Cię też kusiło, aby je wydawać. Będą bezpiecznie czekały, aż uznasz, że czas z nimi coś zrobić. 

Zalety oraz wady Ledger

Zalety Ledger: 

  • zaufany producent z wieloletnim doświadczeniem;
  • sprzęty wysokiej klasy; 
  • urządzenia o dobrym stosunku jakości do ceny; 
  • nowoczesne systemy zabezpieczeń; 
  • doskonałe do długoterminowych inwestycji; 
  • możliwe podłączenie portfela zarówno z urządzeniami przenośnymi, jak i komputerem. 

Wady Ledger: 

  • brak aplikacji w języku polskim; 
  • niewielka ilość aplikacji w przypadku Ledger Nano S. 

Ledger – opinie

Portfele Ledger cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników, przede wszystkim ze względu na swoją wieloletnią obecność na rynku. Często podkreślana jest ich trwałość i funkcjonalność, a także niezawodność. Przyznać jednak trzeba, że starsze urządzenia zostały już nadgryzione zębem czasu. Obecnie zdecydowanie częściej polecany jest Ledger Nano X. Jest on nieco droższy, ale obsługuje wiele aplikacji w jednym momencie. Oferuje też łączność bezprzewodową. 

Ledger Nano S i S Plus są rozwiązaniami dość budżetowymi. Skierowane są przede wszystkim do osób, które swoje środki trzymają w jednej, bądź maksymalnie kilku, kryptowalutach. Mają mniej miejsca, a do tego nie są kompatybilne ze wszystkimi markami smartfonów. 

W sklepie Google Play aplikacja Ledger Live została pobrana ponad pół miliona razy. Swoją ocenę wystawiło jej ponad 6,64 tys. użytkowników. Przełożyło się to na średnią 3,0 gwiazdek na 5 możliwych. Wśród polskich opinii często pojawia się argument krytykujący brak choćby podstawowego tłumaczenia najważniejszych funkcji na nasz język. W App Store aplikacja ma wystawione zaledwie 4 oceny. Trudno przez to ich średnią w wysokości 2,0 uznać za miarodajną. 

Podsumowanie recenzji Ledger

Firma Ledger to rzetelna i doświadczona firma, która od lat dba o bezpieczeństwo i wygodę miłośników kryptowalut. Kolejne wersje Ledger Wallet udowadniają, że twórcy biorą też zdanie swoich klientów pod uwagę. Świadczy o tym choćby prowadzenie w Ledger Nano X łączności bezprzewodowej czy zwiększenie ilości miejsca, pozwalającej na obsługę dziesiątek aplikacji jednocześnie. Samo urządzenie stworzone zostało z najwyższą starannością i prezentuje się bardzo elegancko. 

Nie zabrakło oczywiście także troski o względy bezpieczeństwa. Przemyślane systemy zabezpieczeń oraz dodatkowe środki ochrony w postaci PIN-u czy seeda chronią użytkownika, jego dane oraz finanse. Kupno Ledger Wallet – szczególnie w wersji X – to spora inwestycja. Osoby, które myślą o inwestowaniu w kryptowaluty na poważnie, powinny jednak wziąć ją pod uwagę. 

Ocena Ledger:

4.72 / 5

Idź do sklepu Ledger →

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →