Jak i gdzie sprzedać Bitcoin?

Poradnik KROK PO KROKU jak sprzedać Bitcoina w kantorze, na giełdzie, przelewem bankowym, za gotówkę, na Poczcie, w bankomacie, w bitomacie i bez weryfikacji.

12 min. czytania

Z kryptowalutami jest tak, że już samo ich posiadanie daje radość i prestiż, ale jeszcze więcej emocji budzi handel, a zatem nie tylko zakup bitcoinów, ale również ich sprzedaż. To właśnie na handlu można dobrze zarobić, wystarczy sprzedać posiadane bitcoiny legalnie i po dobrym kursie. Jak to zrobić? O tym przeczytasz w niniejszym artykule!

Gdzie sprzedać Bitcoin? W kantorze, w bitomacie, przez pośrednika lub innego użytkownika, na giełdzie

Jak sprzedać Bitcoin w kantorze kryptowalut? 

Handel bitcoinami uważany jest za rodzaj inwestycji w modelu kup tanio, sprzedaj drogo. Chodzi więc o to, aby jak najwięcej zyskać na sprzedaży bitcoinów, ale jednocześnie, aby sprzedaż ta była w pełni legalna i nie narażała sprzedawcy na negatywne konsekwencje prawne.

Zazwyczaj, kiedy ktoś chce sprzedać walutę, pierwsze kroki kieruje do kantoru. Bitcoin jest walutą, ale elektroniczną, dlatego, zamiast iść do stacjonarnego kantoru, należy znaleźć taki, który działa online, a jego specjalizacją są kryptowaluty. Na rynku jest ich wiele, ale nie wszystkie są godne polecenia. Wybierając jeden z nich, warto przede wszystkim sprawdzać kursy – im wyższy, tym lepiej dla sprzedającego, ale liczy się również sposób, w jaki można dokonać wypłaty złotówek po wymianie.

Obecnie jednym z najczęściej polecanych i najbardziej popularnych kantorów kryptowalut online jest bitcan.pl. Sprzedaży bitcoinów można dokonać w nim przez zarejestrowane i zweryfikowane konto.

Sporym plusem kantoru jest możliwość wyboru sposobu wypłaty – może być to przelew zwykły (Elixir) (2-3 dni) lub ekspresowy (BlueCash – do 10 minut).

Jak technicznie wygląda sprzedaż bitcoinów w kantorze Bitcan? Procedura jest bardzo prosta. Na stronie głównej, na górze, znajduje się link Sprzedaj.

Sprzedać Bitcoina w Bitcan

W formularzu sprzedaży kryptowaluty należy wpisać ilość bitcoinów, które chcemy sprzedać (która może być dowolna), a w poniższym polu pojawi się kwota w PLN, którą otrzymamy za sprzedawane BTC.

Niej wybieramy formę wypłaty środków:

  1. Przelew ekspresowy (do 10 minut)
  2. Przelew na konto (do 3 dni roboczych)

Obie opcje wymagają przygotowania i podania numeru konta bankowego, na który ma zostać wykonany przelew środków ze sprzedaży bitcoina. Na koniec wystarczy kliknąc duży niebieski przycisk POTWIERDZAM I SPRZEDAJĘ.

I gotowe, możesz czekać na przelew!

Jak sprzedać Bitcoin w kantorze?

Jak sprzedać Bitcoin na giełdzie?

Drugim popularnym miejscem sprzedaży bitcoinów jest oczywiście giełda kryptowalut. Jej obsługa jest nieco bardziej skomplikowana niż handel w kantorze, jednak daje także więcej możliwości.

W odróżnieniu od metod sprzedaży bitcoinów w kantorze, na giełdzie nie można sprzedawać bez założonego i zweryfikowanego konta. O tym, jak założyć i zweryfikować konto, piszę w artykule “Jak i gdzie kupić Bitcoin?” – procedura jest taka sama.

Sprawdź ranking najpopularniejszych, bezpiecznych giełd kryptowalut na Świecie.

Żeby sprzedać bitcoiny na giełdzie, trzeba zdecydować się na jedną z dwóch metod – szybką transakcję lub wystawienie oferty sprzedaży. Z obiema metodami wiąże się opłacenie prowizji giełdy – za pierwszą prowizja Taker, za drugą prowizja Maker. Taker to prowizja pobierana w przypadku realizowania istniejącej już oferty, natomiast Maker giełda pobiera od nowych ofert. Wartość prowizji Maker jest czasem w na niektórych giełdach niższa niż prowizji Taker.

Zanim sprzedasz bitcoiny na giełdzie, musisz je tam wpłacić (o ile jeszcze nie znajdują się w Twoim portfelu). Aby to zrobić, znajdź zakładki nazwane: portfele, wpłata lub deposit. Na Twoim ekranie wyświetli się adres, na który musisz przesłać bitcoiny. Wykorzystaj do tego kod tradycyjny lub kod QR. Kiedy giełda otrzyma odpowiednią ilość potwierdzeń z sieci, przesłane bitcoiny pojawią się na Twoim koncie i będziesz mógł je sprzedać, wykorzystując jedną z poniższych metod.

Szybka transakcja to opcja atrakcyjna dla tych, którzy w krótkim czasie chcą spieniężyć swoje bitcoiny i nie boją się na nich stracić. Transakcja dokonywana jest bowiem automatycznie – algorytm giełdy wyszukuje najbardziej atrakcyjne oferty kupna i realizuje je aż do wyczerpania zadanej przez sprzedającego kwoty. W praktyce wygląda to tak, że po kliknięciu opcji Szybka transakcja / Market, zostaniesz poproszony o wpisanie konkretnej kwoty BTC, jaką chcesz sprzedać i zatwierdzenie transakcji.

Po zidentyfikowaniu najbardziej atrakcyjnych ofert bitcoiny zostają automatycznie sprzedane, a ich wartość w przeliczeniu na walutę pojawia się w portfelu na giełdzie, skąd można je wypłacić.

Szybka sprzedaż bitcoin na Zonda
Szybka sprzedaż bitcoin na giełdzie Zonda

Równie prosta jest sprzedaż przez opcję Wystaw ofertę / Offer. Na przykłądzie wspomnianej giełdy, wystarczy uzupełnić dwa z trzech pól – kurs PLN (lub innej waluty, ilość BTC lub wartość PLN (lub innej walucie). Trzecie pole uzupełni się automatycznie na podstawie wpisanych danych.

Wystawianie oferty sprzedaży na giełdzie Zonda
Wystawianie oferty sprzedaży na giełdzie Zonda

Teraz należy kliknąć w przycisk SPRZEDAJ. Tak wystawiona oferta jest dostępna w orderbooku, czyli na liście ofert sprzedaży kryptowalut.

Druga opcja może być dla Ciebie korzystniejsza, ale na zyski będziesz musiał poczekać nieco dłużej, niż w przypadku szybkiej transakcji.

Jak sprzedać Bitcoin na giełdzie?

Jak sprzedać Bitcoin z wypłatą przelewem?

Jak przeczytałeś już wyżej, w procesie sprzedaży bitcoinów ważny jest nie tylko kurs, ale również sposób wypłaty. W przypadku kryptowalut nie możesz pójść do stacjonarnego kantoru i odebrać pieniędzy osobiście, dlatego najbardziej powszechnym sposobem wypłaty jest przelew bankowy. To bardzo wygodna opcja, ponieważ środki otrzymasz bezpośrednio na swoje konto bankowe, bez wychodzenia z domu lub uzupełniania skomplikowanych wniosków.

Korzystając z usług giełdy kryptowalut, możesz sprzedać swoje bitcoiny, a wypłatę zlecić przelewem na konto bankowe w złotówkach, euro lub dolarach amerykańskich. W każdym przypadku procedura jest taka sama. Na przykładzie giełdy Zonda: Aby dokonać wypłaty, wejdź w swój portfel, wybierz opcję WYPŁATA i preferowany sposób płatności – w tym wypadku przelew zwykły.

Wypłata przelewem bankowym na Zonda

Teraz uzupełnij wszystkie wymagane pola po kolei. Pamiętaj, że wypłaty możesz dokonać jedynie na konto, z którego wcześniej wpłaciłeś pieniądze na swój portfel na giełdzie. Nie musisz za każdym razem uzupełniać wszystkich danych – jest to konieczne tylko przy pierwszej transakcji. Aby zapisać dane swojego konta na listę zaufanych odbiorców, po wpisaniu danych zaznacz kwadracik Dodaj do listy odbiorców, który znajduje się zaraz pod polem na imię i nazwisko (patrz. zdjęcie poniżej).

Zapisywanie danych do przelewu na liście odbiorców w Zonda

Teraz możesz kliknąć WYPŁAĆ – to jednak nie koniec procesu. Wypłatę musisz jeszcze potwierdzić przez podanie kodu, wygenerowanego w aplikacji Google Authenticator, lub przesłanego do Ciebie na podany przy rejestracji adres e-mail. Tak przygotowany przelew będzie zrealizowany w ciągu dwóch dni roboczych.

Nieco inaczej wygląda procedura sprzedaży bitcoinów z przelewem na konto w kantorze bitcan.pl. O procedurze sprzedaży czytałeś już wyżej, teraz skupimy się na możliwościach wypłaty. Zanim zatwierdzisz sprzedaż, powinieneś wybrać metodę wypłaty środków po sprzedaży. Standardową formą wypłaty pieniędzy jest tradycyjny przelew bankowy, którego wykonanie może zająć od kilku godzin (rzadko) do 2-3 dni roboczych (najczęściej). Możesz skorzystać też z opcji przelewu ekspresowego. Ten drugi realizowany jest przez BlueCash – środki znajdą się na Twoim koncie po kilku minutach od zlecenia wypłaty.

Jak sprzedać Bitcoin z wypłatą w bankomacie?

Giełda Zonda udostępnia swoim użytkownikom jeszcze jedną, ciekawą opcję sprzedaży bitcoinów – sprzedaż z wypłatą środków w bankomacie. Ta metoda zyskała wielu zwolenników, ponieważ gotówkę można odebrać już w kilkadziesiąt minut po sprzedaży. Kluczowe znaczenie ma dostęp do odpowiedniego bankomatu – ta opcja działa jedynie w bankomatach Euronet lub bankomatach innych firm, które obsługują wypłaty SkyCash, i można z niej skorzystać tylko w przypadku wypłaty w polskiej walucie. Przed rozpoczęciem procesu wypłaty sprawdź, czy masz włączoną usługę odbierania SMSów premium – jest to konieczne do potwierdzenia zlecenia.

Sposób postępowania jest podobny jak w przypadku sprzedaży z wypłatą przelewem – należy sprzedać bitcoiny przez opcję Wystaw ofertę lub Szybka transakcja. Kiedy środki ze sprzedaży będą już dostępne w portfelu, można zlecić ich wypłatę. Różnica w porównaniu do standardowego postępowania pojawia się już na początku – zamiast wybierać opcję wypłaty przelewem tradycyjnym, trzeba kliknąć w ikonę bankomatu Euronet.

Wypłata w bankomacie Euronet w Zonda

Otworzy się możliwość wypłaty gotówki, najpierw jednak musisz wpisać kwotę, którą chcesz wypłacić, oraz swój numer telefonu. Ważne, aby był to polski numer, ponieważ bankomaty nie obsługują numerów zagranicznych! Podobnie jak adres i numer konta w przypadku wypłaty przelewem na konto bankowe, tak również w przypadku wypłaty do bankomatu, swój numer telefonu możesz zapisać na liście odbiorców, zaznaczając opcję Dodaj do listy odbiorców, zlokalizowaną pod miejscem na wpisanie numeru telefonu.

Po wpisaniu kwoty i numeru telefonu możesz użyć przycisku WYPŁAĆ. Teraz konieczna jest autoryzacja wypłaty – użyj kodu, wygenerowanego w aplikacji Google Authenticator lub sprawdź skrzynkę mailową i wykorzystaj kod, wysłany do Ciebie automatycznie przez system giełdy. 

Potwierdzenie wypłaty w Zonda - autoryzacja operacji kodem

Po maksymalnie 30 min otrzymasz na swój telefon SMS z tokenem wypłaty oraz maila, zawierającego kod PIN. Oba numery będą Ci potrzebne do dokonania wypłaty w bankomacie i są ważne przez 48h.

Teraz musisz tylko udać się do bankomatu i wypłacić pieniądze. Na panelu urządzenia wybierz opcję Wypłata bez karty, później SkyCash i Wypłata gotówki. Teraz potrzebujesz sześciocyfrowego tokenu, który otrzymałeś SMSem na swój telefon. Wpisz go, a następnie podaj kwotę, jaką chcesz wypłacić z bankomatu. 

Wypłata z bankomatu Euronet - PIN
Wypłata z bankomatu Euronet – PIN

Musisz jeszcze autoryzować transakcję – użyj do tego kodu PIN, przesłanego e-mailem. Gotowe! Teraz możesz już odebrać swoją gotówkę.

Wypłata z bankomatu Euronet - odbiór gotówki
Wypłata z bankomatu Euronet – odbiór gotówki

Procedura wydaje się skomplikowana, jednak w rzeczywistości zabiera jedynie kilka minut, a jej wykonanie sprowadza się do postępowania według instrukcji. Obowiązują Cię jednak limity – możesz zlecić w ciągu 24h wypłaty na sumę maksymalnie 10 500 zł, a w ciągu 31 dni – 21 000 zł.

Jak sprzedać Bitcoin za gotówkę?

Jeśli przeczytałeś tekst o tym, jak i gdzie kupić bitcoin, to wiesz, że nie trzeba mieć konta na giełdzie lub w kantorze, aby stać się właścicielem tej kryptowaluty. Można ją zakupić również za gotówkę – na Poczcie Polskiej lub na w transakcji osobistej. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku sprzedaży. O możliwości wypłaty gotówki na poczcie szerzej przeczytasz później.

Najszybszym sposobem na sprzedaż BTC za gotówkę jest skorzystanie z kantoru Bitcoin na stronie OdkryjBitcoin.pl. Transakcję zlecasz online za pomocą strony WWW, bez żadnej rejestracji czy zakładania konta, a gotówkę odbierasz w jednym z ponad 100 punktów partnerskich w całej Polsce (nie tylko w dużych miastach.

Kantor Odkryj Bitcoin obsługuje sprzedaż z odbiorem gotówki w kwotach od 4 000 do 60 000 PLN. Całość odbywa się bez weryfikacji. Poza Bitcoinem, można też sprzedać tam ETH i USDT.

Uwaga: Sprzedaż za gotówkę w naszym kantorze została chwilowo wstrzymana!

Jak sprzedać Bitcoin z wypłatą na Poczcie Polskiej?

Przelew, wypłata w bankomacie, a nawet sprzedaż za gotówkę – opcji spieniężenia bitcoinów jest wiele, a to jeszcze nie wszystkie z nich. Giełda Zonda przygotowała dla swoich użytkowników kolejną metodę sprzedaży, która wykorzystuje możliwość wypłaty gotówki w placówce Poczty Polskiej. Brzmi nierealnie, ale jest możliwe. Musisz się jednak liczyć z prowizją od wypłaty w wysokości 1% – nie mniej niż 20 zł i nie więcej niż 120 zł. Żeby skorzystać z tej opcji, musisz dokonać rozszerzonej weryfikacji swojego konta na Zonda – to wymóg operatora płatności Payment Technology.

Procedura jest krótka i łatwa. Sprzedaj swoje bitcoiny według zasad giełdy, o których czytałeś powyżej, w punkcie “Jak sprzedać Bitcoin na giełdzie?”. Kiedy środki ze sprzedaży będą już na Twoim koncie, możesz zlecić wypłatę gotówki z odbiorem na poczcie. Wejdź w zakładkę PORTFELE, wybierz polską walutę oraz opcję Wypłata na poczcie. Teraz podaj kwotę wypłaty w pełnych złotych, bez groszy (maksymalnie 15 000 zł). Po zatwierdzeniu wypłaty otrzymasz dwie wiadomości: 

  • SMS z tokenem,
  • e-mail z kodem PIN.

Uzbrojony w te dwa numery możesz się udać do placówki Poczty Polskiej. W okienku zgłoś chęć skorzystania z usługi – możesz spotkać się z trzema nazwami:

  1. wypłata z potwierdzeniem tożsamości,
  2. wypłata Payment Technology,
  3. formatka ZTG 146 HalCash.

Urzędnik na poczcie zobowiązany jest do sprawdzenia Twojej tożsamości, dlatego poprosi Cię o dowód osobisty i podanie numeru PESEL, a także token otrzymany SMSem, kod PIN z e-maila i numer telefonu. Jeżeli wszystkie dane będą się zgadzać, wypłaci Ci gotówkę. Jeśli nie wiesz, która placówka Poczty Polskiej obsługuje takie wypłaty, ich aktualną listę znajdziesz na stronie giełdy.

Jak sprzedać Bitcoin w Bitomacie?

Kilka lat temu na polskim rynku kryptowalut nastąpił przełom – powstała możliwość kupna i sprzedaży bitcoinów w bitomatach, czyli urządzeniach działających na zasadach tradycyjnych bankomatów. Bitomaty umożliwiają sprzedaż bitcoinów za gotówkę, którą wypłaca się od razu po sprzedaży w tym samym bitomacie. Obecnie w Polsce działa już ponad 50 bitomatów, zlokalizowanych w większych miastach. Urządzenia te możesz znaleźć nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie – najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych. W Polsce najbardziej popularne są bitomaty firmy FlyingAtom, dlatego na ich przykładzie prześledź, jak dokonać transakcji.

Procedurę sprzedaży bitcoinów w bitomacie FlyingAtom rozpoczyna się po kliknięciu opcji SELL BITCOIN na ekranie startowym.

Sprzedaż Bitcoinów w bitomacie
Sprzedaż Bitcoinów w bitomacie

W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o podanie kwoty, za jaką chcesz sprzedać bitcoiny. Musisz pamiętać, że minimalna kwota to 100 zł, a każda kolejna musi być wielokrotnością 100. Na ekranie zobaczysz, ile bitcoinów sprzedasz za tę kwotę. Jeśli wszystko się zgadza, możesz kliknąć opcję WYPŁAĆ. Teraz wybierz metodę uwierzytelnienia – przez SMS lub e-mail. W wybrany sposób otrzymasz kod bezpieczeństwa, który należy wpisać na ekranie bitomatu. Następnie zobaczysz na ekranie kod QR, czyli zaszyfrowany adres portfela, do którego trafią sprzedawane bitcoiny – zeskanuj go przy pomocy swojego telefonu komórkowego.

Wysyłka BTC w bitomacie
Wysyłka BTC w bitomacie

Po wysłaniu środków rozpocznie się realizacja transakcji. Gdy procesowanie zakończy się pozytywnie, otrzymasz informację o możliwości odbioru środków, wraz z kodem bezpieczeństwa. Z poziomu ekranu startowego należy wybrać opcję WYPŁAĆ, która znajduje się w prawym, dolnym rogu, i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie, czyli wybrać sposób uwierzytelnienia oraz wpisać kod bezpieczeństwa. Teraz możesz już odebrać gotówkę, która pojawi się w prawym, dolnym rogu urządzenia.

Zapoznaj się też szerzej z kupnem i sprzedażą bitcoinów w bitomatach – poświęciłem tym urządzeniom osobny artykuł. Znajdziesz tam też listę maszyn w Polsce.

Jak sprzedać Bitcoin bez weryfikacji?

Powyższe metody sprzedaży bitcoinów wymagają weryfikacji konta i danych użytkownika. Ta jednak nie zawsze jest potrzebna, szczególnie jeśli chcesz sprzedać niewielką ilość bitcoinów (o wartości od 4000 do 60 000 PLN).

Tym sposobem jest skorzystanie ze wspomnianego już kantoru Odkryj Bitcoin, w którym transakcję wykonasz od ręki, bez weryfikacji danych, rejestracji, potwierdzeń czy innych formalności. Same pieniądze wypłacane są w formie gotówki w jednym ze 100 punktów w całym kraju.

Uwaga: Sprzedaż za gotówkę w naszym kantorze została chwilowo wstrzymana!

A co z podatkiem po sprzedaży Bitcoina?

Sprzedaż bitcoina wiąże się osiągnięciem przychodu, a często również dochodu, a jak wiesz, dochody są opodatkowane. Zatem jak opodatkować sprzedaż bitcoina i czy w ogóle trzeba to robić?

Do końca 2018 roku, bitcoiny były rozliczane na zasadach ogólnych, według tzw. skali podatkowej, lub stawką 19%, czyli podatkiem liniowym. 1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowa ustawa, regulująca kwestię rozliczania dochodów z handlu kryptowalutami. Obecnie dochody z kryptowalut uznaje się za przychody z kapitałów pieniężnych i opodatkowuje stawką 19%. Deklaracją właściwą do rozliczenia z urzędem skarbowym jest PIT-38, który należy złożyć do 30 kwietnia za rok poprzedni, czyli, np. dochody z handlu bitcoinami, osiągnięte w 2019 roku, należy rozliczyć na deklaracji PIT-38 najpóźniej do 30 kwietnia 2020. Aby poprawnie sporządzić deklarację, należy ująć wszystkie przychody oraz wszystkie koszty, związane z handlem kryptowalutami, które mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Uwaga – katalog kosztów jest zamknięty, co oznacza, że za KUP można uznać jedynie niektóre wydatki.

Jeśli interesuje Cię temat podatków od bitcoina, przeczytaj mój artykuł Bitcoin a podatki, w którym znajdziesz aktualne informacje o prawie podatkowym przy sprzedaży i handlu BTC.

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →