Recenzja Trezor (2024): Test portfela i opinie

Recenzja portfela sprzętowego Trezor Wallet (2024). Sprawdzamy: działanie, aplikacja, używanie, płatności. Poznaj wady, zalety i opinie o Trezor.

8 min. czytania
trezor

Trezor to jedna z najbardziej znanych i szanowanych firm w świecie kryptowalut. Od lat inwestorzy z całego globu przechowują bezpiecznie swoje elektroniczne waluty w portfelach sprzętowych tej marki. Zapewnia im to ochronę przed hackerami oraz atakami sieciowymi, na które narażone są tzw. hot wallets. Trezor portfel pozwala na ukrycie wirtualnych coinów offline, dzięki czemu nic im nie grozi. Inwestor może w ten sposób przechowywać je nawet przez długie lata. Mogą więc osiągną wartość, która pozwoli mu na odnotowanie zysku. 

Obecnie na rynku dostępny jest Trezor wallet model T, który jest nowocześniejszym zastępcą pierwszego modelu One. Cieszy się on znacznym uznaniem, sama firma bowiem jest rzetelna i nigdy nie miała problemów z hackerami, ujawnianiem danych czy innego typu skandalami. Ponadto czeski Trezor jest znany w świecie nowych technologii. W swoim portfolio ma także porównywarkę kursów kryptowalut, otwartoźródłowy indekser blockchaina (Blockbook) i bezpieczne rozwiązania chipowe (Tropic Square).

Idź do sklepu Trezor →

Trezor – portfel kryptowalutowy. Najważniejsze informacje

Portfele kryptowalutowe możemy podzielić gorące oraz zimne. Pierwsze charakteryzują się tym, że mają stałe podłączenie do Internetu. Z tego powodu potencjalnie są bardziej narażone na ataki hackerskie, oszustwa i utracenie środków z różnych powodów. Tzw. cold wallets, takie jak sprzętowy Trezor czy portfel papierowy, to z kolei rozwiązanie gwarantujące najwyższe standardy bezpieczeństwa. Trzymane na nich coiny nie są dostępne online przez większość czasu. Dzięki temu nie musisz się o nie obawiać. 

Trezor One był jednym z pierwszych zimnych portfeli, na których wirtualne waluty można przechowywać bezpiecznie latami. W 2018 roku wyszedł jego następna, Model T, który do tej pory używany jest przez tysiące inwestorów. Przy jego użyciu możesz przechowywać ponad 1650 tokenów oraz monet. Mowa tu zarówno o stosunkowo młodych coinach, jak i najstarszej monecie – Bitcoinie. Wszystkie zostały zabezpieczone w odpowiedni sposób. Możesz nimi wygodnie zarządzać dzięki funkcjonalnemu ekranowi dotykowemu oraz oprogramowaniu na desktop.

Podstawowe informacje: 

Firma SatoshiLabs
Kraj rejestracji Czechy
Rok założenia 2013
Rodzaj urządzenia Portfel sprzętowy
Ilość monet 1000+
Średnia cena Trezor Model T: 306,27 euro

Idź do sklepu Trezor →

Aplikacja mobilna Trezor

Trezor Wallet działa offline i tak też może być sterowany. Nie ma potrzeby instalowania żadnej aplikacji mobilnej do jego obsługi. Zamów urządzenie w sklepie internetowym, a gdy przyjdzie, przejdź do jego konfiguracji. Zimny portfel czeskiego producenta nie oferuje połączeń bezprzewodowych. Nie ma on kontaktu z urządzeniami przenośnymi, takimi jak np. smartfony czy tablety. Za pośrednictwem kabla USB sterować nim można z poziomu komputera lub laptopa. Potrzebne jest do tego pobranie odpowiedniego oprogramowania. 

Jak działają portfele sprzętowe Trezor?

Już wiesz, co to Trezor portfel i znasz podstawowe dane na jego temat. Czas więc przejść do wiedzy praktycznej i rozpocząć konfigurowanie Twojego bezpiecznego portfela na kryptowaluty. Po zamówieniu sprzętu, otworzeniu go i pierwszym uruchomieniu, przejdź przez wstępną konfigurację. Postępuj zgodnie z czytelnymi wskazówkami wyświetlanymi na ekranie dotykowym. 

Po zakończeniu tego procesu podłącz za pomocą kabla USB do komputera portfel Trezor. Logowanie rozpoczniesz po przejściu na stronę producenta: Wallet.Trezor.io. Tam też możesz pobrać oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Z jego pomocą będziesz mógł wygodniej obsługiwać swój cold wallet. Zainstaluj oprogramowanie zgodnie ze wskazówkami systemowymi, podaj potrzebne dane oraz wyraź niezbędne zgody.

Gdy ten etap zostanie zakończony, możesz odłączyć portfel Trezor, a następnie podpiąć go na nowo. Wtedy możliwe będzie ustawienie bezpiecznego kodu PIN. Pamiętaj, że to również w znacznej mierze od niego zależy bezpieczeństwo Twoich oszczędności. Zadbaj więc o to, by rząd cyfr był unikatowy, niepowiązany z Twoimi danymi oraz trudny do zgadnięcia. Po zaakceptowaniu PIN-u Trezor Wallet jest już gotowy do działania. Możesz wpłacać i wypłacać na niego kryptowaluty.

Jak przelewać kryptowaluty na i z portfela Trezor?

Podobnie jak każdy portfel kryptowalutowy, Trezor Model T i One posiadają klucze publiczne i prywatne. Pierwszy z wymienionych trzeba podać, by wpłacić środki na cold wallet. Możesz zrobić to np. na giełdzie kryptowalutowej, w hot wallet czy też za pomocą innego zimnego portfela. Najczęściej musisz wejść w tych serwisach na swoje konto, wybrać funkcję „Wyślij”. Następnie określasz coiny, które chcesz przesłać. Nie zapomnij też podać odpowiedniej kwoty. 

W przypadku wysyłania monet z portfela Trezor na giełdę, do innego walleta czy na konto sklepu, posługujesz się kodem prywatnym. Aby zrealizować transakcję, musisz wejść na stronę Trezor Wallet na komputerze, a następnie kliknąć „Wyślij”. Dalej ustalasz, jakie monety chcesz przesłać i ile. Kolejny krok to podanie klucza publicznego portfela odbiorcy oraz zatwierdzenie przelewu PIN-em. 

Czy Trezor jest bezpiecznym portfelem kryptowalutowym? 

Oprogramowanie Trezor portfela ma status open-source, dzięki czemu jest w pełni przejrzyste. Oznacza to, że każdy może sprawdzić, co się w nim kryje i upewnić się, że jest ono w pełni bezpieczne. Dodatkowo twórcy zadbali o to, by każdy użytkownik był w pełni anonimowy, oferując produkty bez numerów seryjnych. Zapewnia to wszystkim inwestorom pełną niezależność, podpartą brakiem nazw użytkowników i haseł. 

Do zapamiętania pozostaje wyłącznie indywidualnie nadawany PIN, który żądany jest podczas wykonywania wszystkich transakcji. Dodatkowo, za każdym razem, gdy podany zostanie błędny PIN, czas oczekiwania na kolejną próbę jego wpisania zwiększany jest o potęgę dwójki. Skuteczność takiego działania zobrazować można faktem, że 30 prób odgadnięcia ciągu cyfr zajęłoby złodziejowi 17 lat. 

Obecnie Trezor Wallet uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych systemów, przede wszystkim ze względu na swoją pełną dostępność offline. Użytkownicy mają pełną kontrolę nad kluczami publicznymi oraz prywatnymi. Dzięki temu nie mają one szans trafić w żadne niepowołane ręce. Dodatkowo podczas instalacji można wygenerować zaawansowane hasło składające się z 24 słów, czyli tzw. seed. To kopia zapasowa całego portfela. Nawet jeśli zostanie on Ci skradziony, możesz odzyskać jego zawartość, wpisując frazę na innym urządzeniu. W ten sposób zadbasz o to, by ktoś inny nie wydał Twoich środków. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sprzętowego portfela kryptowalutowego?

Podobnie jak w przypadku innych zimnych portfeli kryptowalutowych, najsłabszym punktem zabezpieczeń Trezora są błędy użytkowników. Niestety utrata elektronicznych majątków wynikać może np. z nieodpowiedniego zabezpieczenia seedu czy PIN-u lub udostępnienia ich niewłaściwym osobom. Takich sytuacji jednak da się stosunkowo łatwo uniknąć, trzeba jednak podejść do tej sprawy w sposób przemyślany i odpowiedzialny. 

Przede wszystkim pamiętaj, że portfel Trezor na co dzień nie jest podpięty do Internetu. Takiego działania wymaga natomiast wykonywanie transakcji przy jego użyciu. Warto więc robić to bardzo ostrożnie. Niezalecane jest np. korzystanie ze sprzętów publicznych lub podejrzanych, choć sam portfel ma odpowiednie zabezpieczenia przed szkodliwym oprogramowaniem. Należy też na co dzień trzymać go w bezpiecznym miejscu. Jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, ale lepiej chronić go przed zalaniem czy równego typu fizycznymi uszkodzeniami. 

Każdy użytkownik powinien obowiązkowo zapisać seed, czyli ciąg 24 fraz stanowiących kopię zapasową portfela Trezor. Ważne jest, by lista została odpowiednio zabezpieczona przed niepowołanymi osobami. Jednocześnie nie może być poddana działaniom niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobrym sposobem może być np. jej zalaminowanie i ukrycie w bezpiecznym miejscu.  

Dlaczego warto używać portfeli sprzętowych Trezor i komu się przydadzą?

Portfel Trezor szczególnie lubiany jest przez dwa typy inwestorów:

  • posiadających duże kwoty w kryptowalutach, których lepiej nie trzymać w portfelach online
  • inwestorach długoterminowych, którzy kupują kryptowaluty z myślą o pozostawieniu ich w portfelu na wiele miesięcy, a nawet lat. 

Trezor Wallet nie ma dostępu do Internetu. Możesz mieć więc pewność, że nikt się na niego nie włamie. Jest stosunkowo niewielki, dzięki czemu trzymanie go w bezpiecznym miejscu również nie przysporzy Ci większych trudności. Dodatkowo każda wypłata z niego wymaga podłączania go do komputera. Wiele osób może to odwodzić od ruszania oszczędności i niepotrzebnych wypłat. Do tego portfela możesz wrócić nawet za kilka czy kilkanaście lat. Wtedy – być może – Twoje kryptowaluty będą warte o wiele więcej niż w momencie ich zakupu. 

Korzystanie z zimnego portfela sprzętowego jest na tyle czasochłonne w codziennym używaniu, że przy mniejszych kwotach łatwiej skorzystać z gorących portfeli online. Dzięki nim możesz mieć środki potrzebne na bieżące wydatki zawsze pod ręką, bez potrzeby włączania komputera. Rozwiązanie offline przyda się raczej osobom, które nie zamierzają codziennie sprawdzać wartości swoich oszczędności. 

Zalety oraz wady Trezor

Zalety portfela Trezor: 

  • wysoki poziom zabezpieczeń; 
  • brak regularnych opłat i prowizji; 
  • łatwa obsługa; 
  • duża ilość monet i tokenów; 
  • oprogramowanie open-source.

Wady portfela Trezor: 

  • brak łączności bezprzewodowej; 
  • dość wysoka cena samego urządzenia; 
  • niewygodny przy dokonywaniu codziennych transakcji; 
  • niezbyt nowoczesny wygląd i forma. 

Trezor – opinie

Firma zajmująca się produkcją portfeli Trezor znana jest na rynku kryptowalut od wielu lat. Zdążyła przez ten czas udowodnić swój profesjonalizm oraz wysoką jakość wykonania, funkcjonalności i zabezpieczeń swoich produktów. Dzięki temu zarówno Trezor One, jak i Model T, cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Inwestorzy doceniają przede wszystkim bezpieczeństwo, jakie zapewniają portfele z Czech. Nie oznacza to jednak, że nie są w ich kierunku także kierowane sugestie, co mogłoby ulec poprawie. 

Użytkownicy na forach internetowych wskazują przede wszystkim, że ostatni portfel Trezor został wypuszczony na rynek w 2018 roku. Od tego czasu segment kryptowalut przeszedł szereg metamorfoz, na które odpowiedzią mogłaby być nowa generacja urządzeń. W nawiązaniu do największego konkurenta, Ladgera, sugerowane jest też wprowadzenie połączeń bezprzewodowych. Przywoływane jest też zarządzanie zimnym portfelem z poziomu aplikacji, a nie strony internetowej lub wtyczki. 

Podsumowanie recenzji Trezor

Trezor portfel to solidne, trwałe rozwiązanie z tradycjami. Doskonale sprawdzi się w rękach inwestora długoterminowego oraz osób, które w kryptowalutach przechowują większe kwoty. Jest bezpieczny i praktycznie w ogóle nienarażony na ataki hackerskie. Do tego oferuje użytkownikowi szereg dodatkowych opcji zabezpieczenia wirtualnych środków. 

Być może nie prezentuje się zbyt prestiżowo. Jego obsługa za pomocą kabla i przeglądarki internetowej też nie należy do najnowocześniejszych. Działa jednak bez zarzutu, jest intuicyjny i na pewno poradzi sobie z nim zarówno początkujący, jak i zaawansowany inwestor. 

Ocena Trezor:

4.58 / 5

Idź do sklepu Trezor →

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →