Giełda Bitcoin: jak handlować kryptowalutami i zarabiać?

Jak działa giełda Bitcoin? Jak wybrać NAJLEPSZĄ giełdę kryptowalut? Jak handlować Bitcoinem i zarabiać? Poradnik KROK PO KROKU. Jak kupować i sprzedawać BTC?

Mateusz Autor: Mateusz M. 11 min. czytania
Giełda Bitcoin

Chociaż bitcoin nie jest pieniądzem fiducjarnym, przez wielu ludzi na całym świecie traktowany jest jako waluta. Niektórzy też kupują bitcoiny w ramach osobistych inwestycji – wtedy kryptowaluta staje się aktywem. Zarówno aktywami, jak i walutami, można handlować na giełdzie, ale czy i w kontekście bitcoina jest to możliwe?

Czym jest giełda Bitcoin?

Chociaż bitcoin został stworzony głównie jako alternatywny sposób płatności, to szybko stał się formą inwestycji i kolejną metodą na gromadzenie kapitału w inny sposób, niż w tradycyjnej walucie na koncie bankowym. Aby inwestować w bitcoiny, trzeba je kupić, a najlepszym miejscem do tego jest giełda kryptowalut.

Giełda bitcoin to serwis internetowy, który pośredniczy między sprzedającymi bitcoiny a kupującymi je. Na giełdzie można więc zarówno wystawić ofertę sprzedaży i spieniężyć swoje bitcoiny, jak i zadeklarować chęć zakupu BTC za złotówki, dolary lub inną walutę fiat. Ciekawą możliwością jest wymiana krypto – krypto, a więc wymiana jednej kryptowaluty na drugą – również taka forma jest możliwa do zrealizowania na giełdzie.

Giełda bitcoin to integralna część całego systemu, opartego na blockchain. Ze względu na to, że bitcoin jest walutą w pełni wirtualną, również giełda przyjmuje taką formę, co oznacza, że w porównaniu do np. Giełdy Papierów Wartościowych, która znajduje się w Warszawie, giełda bitcoin nie posiada stacjonarnej placówki. Możesz z niej korzystać jedynie w świecie wirtualnym. Nie zmienia to jednak faktu, że cała konstrukcja giełdy ma bardzo formalny i zorganizowany charakter, tzn., że możesz:

 • na bieżąco obserwować zmiany w kursie BTC,
 • porównywać oferty sprzedaży i kupna i zdecydować, która z nich jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna,
 • dostosowywać swoje oferty do tych aktualnie wystawionych na giełdzie, np. zaoferować niższą cenę sprzedaży, jeśli chcesz szybko spieniężyć bitcoiny, lub wyższą ofertę kupna, jeśli chcesz je szybko kupić,
 • we własnym tempie uczyć się tradingu, obserwując zachowania innych, bardziej doświadczonych traderów.

Giełda bitcoin jest więc miejscem, w którym bez większych problemów możesz handlować bitcoinami, a często również innymi kryptowalutami. Zanim jednak do tego dojdzie, musisz wybrać odpowiednią giełdę, a tych są dwa rodzaje.

 1. Giełda scentralizowana – zarządzana przez podmiot trzeci, np. spółkę lub firmę założycielską. Przeważająca część giełd kryptowalut na świecie ma właśnie taką formę. Niektórzy sceptycy twierdzą, że przeczy ona założeniom bitcoina, który jest przecież anonimowy. Z korzystaniem z tej giełdy wiążą się prowizje od transakcji. Sama platforma jest przeznaczona zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych.
 2. Giełda zdecentralizowana – wciąż jest ich niewiele, chociaż tempo rozwoju tej idei jest imponujące. Giełdy zdecentralizowane różnią się od scentralizowanych tym, że podmiot trzeci (zarządca giełdy) jest jedynie teoretycznym tworem. Same transakcje są parowane bezpośrednio na blockchainie, a środki finansowe i bitcoiny pozostają cały czas w Twoim portfelu. Nie oznacza to jednak braku prowizji – te nadal obowiązują. Giełdy zdecentralizowane bywają skomplikowane w obsłudze, dlatego interesują się nimi głównie doświadczeni traderzy.

Jak działa giełda Bitcoin?

Giełda bitcoin to platforma wymiany. Wymiana ta może jednak przybierać dwojaką formę:

 • nabycie bezpośrednie – to zakup BTC bezpośrednio od giełdy, cechuje się zwykle wysokimi prowizjami i rzadko ma atrakcyjny kurs,
 • nabycie pośrednie – to nazwa klasycznej wymiany między dwoma użytkownikami – sprzedającym i kupującym, w której giełda jest jedynie pośrednikiem i odbiera należną jej prowizję od transakcji.

Z takim działaniem giełdy spotkasz się najczęściej. Jednak giełda nie służy jedynie do sprzedaży lub zakupu kryptowalut, w tym bitcoinów i traktowanie jej tylko w ten sposób byłoby krzywdzące. Giełda bitcoin jest nie tylko platformą wymiany, ale również miejscem, w którym możesz skorzystać z wielu innych usług, związanych z kryptowalutami. Znaczną ilość giełd dodatkowo oferuje możliwość założenia portfela do przechowywania BTC. Niektóre otwierają moduły szkoleniowe i edukacyjne, dzięki którym bezpośrednio na giełdzie można uczyć się jak z niej korzystać, aby odnieść sukces i nie stracić.

Nowoczesne giełdy krypto oferują też możliwość organizowania zbiórek IEO (Initial Exchange Offering), czyli zbiórek, które przeprowadza się w środowisku blockchain, oraz generują własne kryptowaluty, których kurs jest ściśle powiązany z wartością jednej z walut fiat, np. dolara amerykańskiego. Te kryptowaluty nazywane są mianem “stablecoin”.

Jak wybrać giełdę Bitcoin?

Handel kryptowalutami na giełdzie uznawany jest za najbezpieczniejszą formę wymiany walut fiat na kryptowaluty i odwrotnie, oczywiście pod warunkiem zachowania pewnych, podstawowych zasad. Trzeba też wybrać odpowiednią giełdę. Jeśli jesteś osobą początkującą, odpowiedniejsza będzie dla Ciebie giełda scentralizowana – może zaoferować prosty i intuicyjny sposób obsługi oraz rozbudowaną formę pomocy w postaci słowniczków, samouczków i filmów instruktażowych.

Dobra giełda bitcoin charakteryzuje się:

 • niskimi kosztami korzystania, do których zaliczają się głównie prowizje – łatwo to sprawdzisz, ponieważ wysokość prowizji powinna być podana do ogólnej wiadomości na stronie internetowej giełdy; przeważnie będzie to przedział procentowy. Sprawdź też, czy nie ma innych kosztów, np. za prowadzenie konta lub wystawienie oferty. Im mniej kosztów, tym lepiej dla Ciebie.
 • wysokim wolumenem transakcji – upraszczając, wolumen to obroty na giełdzie w określonej jednostce czasu, np. danego dnia. Na Giełdzie Papierów Wartościowych wolumen może oznaczać, np. ilość akcji, które zmieniły właściciela w ciągu 24h.
 • wysokim bezpieczeństwem, np. uwierzytelnianiem wielopoziomowym, odpowiednio wysokim poziomem szyfrowania, stosowaniem zaawansowanych kluczy szyfrujących, itp.
 • dużą swobodą wyboru par w transakcjach kryptowaluta – waluta fiat lub kryptowaluta – kryptowaluta. Być może na początku wystarczy Ci prosta wymiana PLN na BTC i odwrotnie, jednak z czasem przydatne mogą się okazać inne waluty, jak EUR lub USD, albo kryptowaluty, np. Litecoin lub Ethereum.
 • możliwością zweryfikowania podmiotu zarządzającego – jeśli jest to spółka sprawdź, gdzie jest zarejestrowania, kto stoi na jej czele i czy te osoby można znaleźć w internecie, np. na portalach społecznościowych. Nadal powstają tzw. pseudo giełdy, które znikają w ciągu jednego dnia, a powierzone im środki ulatniają się razem z giełdą. W ten sposób można wiele stracić, dlatego warto dokładnie sprawdzić giełdę od strony formalnej.

Nie istnieje jedna, najlepsza giełda, ale są takie, którym można zaufać, bez obaw o możliwość oszustwa.

Mój wybór: BitBay.net

BitBay.net to giełda stworzona w Polsce i przez Polaków, dlatego w naszym kraju jest jedną z najbardziej popularnych, a jednocześnie uznanych za najbezpieczniejszą giełdę kryptowalut. Obecnie BitBay uznaje się na trzecią pod względem wielkości giełdę cyfrowych walut w Europie i największą na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Początkowo firma miała swoją siedzibę w Polsce, obecnie, od 2018 roku, główna siedziba znajduje się na Malcie.

O sukcesie giełdy BitBay świadczy jej dynamiczny rozwój. Od powstania w 2014 roku, na rynek wyszły trzy wersje systemu (2014, 2015 i 2017), współtworzone i obsługiwane przez grupę ponad 200 pracowników. Aktualnie z BitBay korzysta ponad 800 tysięcy aktywnych użytkowników, a roczny wolumen osiągnął niemal 550 tys. BTC!

Żeby zostać aktywnym użytkownikiem BitBay, musisz założyć konto na stronie giełdy oraz zweryfikować swoje dane. Jest to konieczne, jeśli chcesz korzystać ze wszystkich funkcjonalności giełdy. Bez weryfikacji danych nie będziesz mógł wypłacić pieniędzy ani wpłacić ich w walutach fiat. Możesz założyć konto indywidualne lub firmowe – to zależy od tego, do jakich celów chcesz go używać. Cała procedura jest bardzo prosta – więcej na ten temat przeczytasz w artykule “Jak i gdzie kupić Bitcoin?”.

Jak wymienić Bitcoin na giełdzie?

Nie każdy użytkownik giełdy jest traderem i zajmuje się handlem bitcoinami. Wielu z nich korzysta z giełdy zaledwie kilka razy lub raz – podczas wymiany BTC. Klasyczna transakcja wymiany kojarzy się bardziej z kantorem kryptowalut niż z giełdą, jednak druga opcja ma pewną przewagę nad pierwszą – zazwyczaj otrzymasz lepszy kurs wymiany, a co za tym idzie, osiągniesz wyższy zysk. Co więcej, transakcje na giełdzie są bezpieczniejsze od tych w kantorze, dlatego posiadacze bitcoinów często decydują się na założenie konta, jego weryfikację i sprzedaż BTC na giełdzie.

Wymiany bitcoinów na giełdzie BitBay można dokonać na dwa sposoby, a wybór jednego z nich zależy, na co chcesz wymienić BTC. Rozpatrz dwie sytuacje.

1. Wymiana BTC na inną kryptowalutę

Żeby wymienić BTC na inną kryptowalutę, musisz posiadać już bitcoiny na swoim koncie na giełdzie BitBay lub je tam wpłacić. Wpłaty dokonuje się przez zakładkę Portfele. Należy wybrać walutę, którą chcesz wpłacić i zatwierdzić przez opcję Wpłata. Po jej zatwierdzeniu zobaczysz adres do wpłaty i kod QR – użyj jednego z nich, aby dokonać wpłaty ze swojego portfela. Kiedy sieć otrzyma odpowiednią ilość potwierdzeń, bitcoiny pojawią się na Twoim koncie.

Teraz możesz dokonać ich wymiany. Najłatwiej dokonać tego przez szybką transakcję. Wybierz właśnie tę zakładkę z menu na stronie głównej.

Szybka transakcja w BitBay.net: Wymiana BTC na inną kryptowalutę
Szybka transakcja w BitBay.net: Wymiana BTC na inną kryptowalutę

W lewym, górnym rogu zobaczysz menu – musisz wybrać parę walut, które będą brały udział w transakcji, w tym wypadku bitcoin oraz inną kryptowalutę.

Wybór pary kryptowalut na giełdzie BitBay.net
Wybór pary kryptowalut na giełdzie BitBay.net

Teraz wpisz kwotę, którą chcesz wymienić oraz zatwierdź całą transakcję. Wymiana dokona się automatycznie, a nowa waluta niemal natychmiast pojawi się na Twoim koncie.

2. Wymiana BTC na walutę fiat, np. PLN

W analogiczny sposób możesz wymienić BTC na walutę fiat. Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami z tą różnicą, że podczas wyboru pary walut, wybierz BTC oraz walutę fiat, jaką chcesz pozyskać, np. PLN.

W ramach giełdy BitBay dostępny jest również kantor wymiany walut fiat. Jeśli po wymianie BTC na walutę fiat chcesz tę walutę wymienić na kolejną, możesz to zrobić bezpośrednio na giełdzie. BitBay oferuje atrakcyjne kursy, a dodatkowo nie pobiera prowizji za transakcje w kantorze. Możesz więc wymienić nie tylko BTC na walutę fiat, ale również jedną z tych walut na inną, przy czym druga transakcja jest całkowicie bezpłatna.

Jak grać na giełdzie Bitcoin?

Inwestowanie na giełdzie, oprócz możliwości zysku, przynosi też wiele emocji – niestety, nie zawsze pozytywnych. Z grą na giełdzie, niezależnie od jej rodzaju, wiąże się ryzyko straty i trzeba się z nim liczyć, chcąc rozpocząć inwestowanie.

Jeśli szukasz jednej, sprawdzonej metody na to, jak zacząć inwestować w bitcoin to możesz się rozczarować, ponieważ taka nie istnieje. Każdy, kto kiedyś zaczynał, robił to w inny sposób i Ty też powinieneś znaleźć swój. Skorzystaj jednak z drobnych podpowiedzi:

 • przygotuj się teoretycznie – przeczytaj kilka artykułów na temat inwestowania, zapoznaj się z metodami zakupów i wymiany bitcoinów, np. tutaj;
 • wybierz odpowiednią kryptowalutę – na początek dobry jest bitcoin, poniewaz na jego temat znajdziesz rzetelne informacje i opracowania, które lepiej pomogą Ci zrozumieć specyfikę tej kryptowaluty i samej technologii blockchain;
 • wybierz portfel bitcoin, a najlepiej co najmniej dwa portfele – jeden z segmentu hot, drugi z grupy cold, w ten sposób zapewnisz sobie wygodę przechowywania bitcoinów, możliwość płacenia nimi z każdego miejsca na świecie oraz, co bardzo ważne, bezpieczeństwo.

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, jedną z najbezpieczniejszych dla Ciebie metod rozpoczęcia inwestycji będzie prosty zakup bitcoinów i przechowywanie ich na zimnym portfelu. Zakupu możesz dokonać na kilka różnych sposobów, jednak z kilku powodów, najbardziej odpowiednim miejscem wydaje się giełda.

Po pierwsze – jest to miejsce bezpieczne, które daje pewność uzyskania rezultatu.

Po drugie – korzystając ze sprawdzonej giełdy, np. polecana przeze mnie BitBay, na pewno nie padniesz ofiarą oszustwa i nie stracisz swojego kapitału inwestycyjnego.

Wreszcie po trzecie – to właśnie na giełdzie kupisz bitcoiny po niskim, atrakcyjnym kursie, dzięki czemu zyskasz więcej BTC. Niezależnie od tego, jak dużą kwotę chcesz zainwestować, giełda BitBay będzie odpowiednim miejscem na rozpoczęcie przygody z kryptowalutami.

Jak kupić BTC na BitBay? Szczegółowo pisałem o tym w artykule: Jak kupić Bitcoin?. W skrócie – najpierw musisz wpłacić kapitał w postaci waluty fiat na swoje konto na giełdzie. Możesz to zrobić za pomocą przelewu bankowego lub przez wpłatę ekspresową w PLN na Poczcie Polskiej. Aby kupić bitcoiny, użyj opcji Szybka transakcja lub Wystaw ofertę.

Kupno BTC na giełdzie BitBay.net: Wystaw ofertę lub szybka transakcja
Kupno BTC na giełdzie BitBay.net: Wystaw ofertę lub szybka transakcja

W pierwszym wypadku transakcja dokona się automatycznie za wskazaną przez Ciebie ilość środków, np. jeśli chcesz kupić BTC za 10 000 PLN, taką kwotę wpisz w okienko, a algorytm giełdy z dostępnych ofert wybierze te najbardziej atrakcyjne i dokona transakcji za Ciebie. Jeśli wybierzesz samodzielne wystawienie oferty, zakup bitcoinów potrwa nieco dłużej. Sam będziesz musiał określić dwa z trzech parametrów – kurs, ilość kryptowaluty, jaką chcesz kupić, lub kwotę, jaką chcesz przeznaczyć. Trzecia wartość uzupełni się automatycznie na podstawie wpisanych danych.

Składanie oferty kupna Bitcoina na BitBay.net
Składanie oferty kupna Bitcoina na BitBay.net

Klikając KUP, zatwierdzisz wystawienie oferty, która pojawi się w orderbooku, czyli w tabeli ofert. Bitcoiny otrzymasz, kiedy jeden z użytkowników zrealizuje Twoją ofertę.

Kilka akapitów wyżej przeczytałeś, jak wymienić BTC na inną kryptowalutę lub walutę fiat. To drugi krok w inwestycji. Kiedy zdobędziesz już pierwsze bitcoiny, możesz pokusić się o ich sprzedaż po lepszym kursie i uzyskanie w ten sposób zysku, lub na wymianę jednej kryptowaluty na drugą. Obie opcje wymagają jednak nieco szczęścia i wiedzy, dlatego przygotuj się do takiej inwestycji, aby na niej nie stracić.

Najbardziej zaawansowaną opcją jest trading, czyli handel kryptowalutami, realizowany na podstawie spekulacji. Trading wymaga dużej wiedzy, spostrzegawczości, a przede wszystkim – zainteresowania tematem handlu i kryptowalut. Giełda BitBay.net daje duże możliwości handlu kryptowalutami, tym bardziej że oprócz bitcoina obsługuje ich naprawdę dużo. Chcąc zająć się handlem na giełdzie, powinieneś:

 • umieć czytać wykres giełdowy,
 • znać takie pojęcia tak wolumen, kurs, świeca, cena otwarcia, cena zamknięcia i wiele innych – możesz się z nimi zapoznać w Centrum Pomocy giełdy BitBay,
 • poznać narzędzia do analizy technicznej.

Oczywiście można handlować kryptowalutami bez znajomości tych zagadnień, ale rodzi to duże ryzyko straty, a nie o to przecież chodzi w inwestowaniu.

Jeśli chcesz na poważnie zająć się handlem kryptowalutami, zainteresuje Cię opcja na giełdzie BitBay przygotowana specjalnie dla osób takich jak Ty. BitBay Pro to wersja tradingowa giełdy, w której dostępne są profesjonalne narzędzia tradingowe. Sam panel główny zbudowany jest nieco inaczej, a do wielu opcji, m.in. wpłaty i wypłaty, otrzymasz szybki dostęp z podręcznego menu. W trybie Pro możliwe jest wyświetlanie do 8 wykresów jednocześnie oraz dokonywanie transakcji na kilku rynkach w tym samym czasie.

Jak widzisz, BitBay to giełda przystosowana do potrzeb zarówno osób początkujących, jak i zaawansowanych. Wybór opcji zależy od Ciebie i Twoich możliwości. 

Bezpieczeństwo giełd kryptowalut

Inwestowaniu na giełdzie często towarzyszą wątpliwości, dotyczące bezpieczeństwa transakcji lub przechowywania bitcoinów. Wątpliwości te są uzasadnione. Giełda kryptowalut jest tworem w pełni elektronicznym i wirtualnym, dlatego jak wszystko, co znajduje się w internecie, jest narażona na ataki hakerów i oszustwa. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wybór giełdy, dysponującej wysokiej jakości zabezpieczeniami i szyfrowaniem. Przykładowo, BitBay korzysta z szyfrowanych serwerów z pełną redundancją, a połączenia są szyfrowane protokołem SSL. Jedna osoba może założyć tylko jedno konto i musi dokonać jego weryfikacji, co jest zgodne z polityką przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Na giełdzie obowiązuje również określony schemat dokonywania przelewów – z jednorazowym tytułem płatności, dedykowanym danej transakcji.

Nie wszystkie giełdy posiadają takie zabezpieczenia, dlatego wśród inwestorów obowiązuje jedna, nadrzędna zasada, której przestrzeganie zapewnia bezpieczeństwo kryptowalut.

Handluj na giełdzie, a przechowuj w cold wallet.

Giełdy, nawet te z najlepszym szyfrowaniem i zabezpieczeniami, nie są odpowiednim miejscem do długotrwałego przechowywania bitcoinów. Znacznie bezpieczniej i rozsądniej jest kumulować je na portfelu sprzętowym lub papierowym, który nie ma stałego połączenia z internetem. Pozostawanie off line daje większą kontrolę nad zgromadzonymi w portfelu środkami i znacznie ogranicza osobom trzecim możliwość dostępu do nich.

Giełda Bitcoin a podatki 

Na koniec pozostała kwestia mniej przyjemna dla inwestorów – podatki. Legalne inwestowanie i osiąganie zysków z bitcoinów podlega opodatkowaniu. Jeszcze do niedawna, tzn. do końca 2018 roku, to Ty jako podatnik mogłeś wybrać sposób opodatkowania – na zasadach ogólnych lub stawką stałą – podatkiem liniowym. Jednak sytuacja uległa zmianie – 1 stycznia 2019 weszła w życie nowelizacja przepisów, która objęła kilka ustaw, m.in. ustawę o PIT, ustawę o CIT i Ordynację Podatkową. Aktualnie jedyną właściwą stawką opodatkowania jest stawka 19%, która dotyczy przychodów z kapitałów pieniężnych, a za takie uznane zostały zyski z bitcoinów. Rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-38, który obejmuje przychody i koszty z poprzedniego roku. Datą graniczną rozliczenia się z fiskusem jest 30 kwietnia – wtedy najpóźniej należy nie tylko złożyć deklarację, ale również opłacić wynikający z niej podatek.

Zmianie uległy również zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodu. Obecnie ich katalog został zamknięty, a ustawodawca wykluczył z niego m.in. rachunki za energię elektryczną. W katalogu KUP znalazły się jednak koszty bezpośrednie, np. koszt zakupu BTC lub prowizje giełdy.

Kwestia opodatkowania dochodów z bitcoinów nie ominie nikogo, kto chce działać w pełni legalnie. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest neutralność podatkowa w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na drugą. Wiele wątpliwości budzi również kwestia naliczenia VAT (w przypadku przedsiębiorców) oraz powiązanie zysków z handlu BTC z podatkiem solidarnościowym lub PCC. Temat związków bitcoinów z podatkami jest bardzo szeroki, a więcej o tym zagadnieniu przeczytasz w moim artykule Bitcoin a podatki.