Jak kupić Bitcoiny?

Inwestowanie w cokolwiek wymaga od nas wyczucia, czasami odwagi, ale przede wszystkim – początkowego kapitału. Nie inaczej jest z Bitcoinami, których zdobycie opiera się na dokładnie takich samych zasadach, jak w przypadku kupna akcji. Oczywiście częściowo. Jak stać się posiadaczem Bitcoinów? Która opcja jest najlepsza? O tym przeczytacie poniżej.

Kantory wymiany walut i Bitcoina

Bitcoin stał się tak popularny, że w swojej ofercie ma go coraz więcej liczących się kantorów on-line. Schemat kupowania wirtualnej waluty jest więc bardzo prosty – deklarujemy, jaką wartość w złotówkach, dolarach, czy euro możemy wydać, a w zamian otrzymujemy ofertę wymiany pieniędzy na Bitcoiny. Kantory dysponują najświeższymi notowaniami kursu, naliczając oczywiście swoją marżę. Jest więc to sposób szybki i bardzo pewny, ale jednak nieco droższy.

Istnieją również kantory typowo nastawione na obrót Bitcoinami. Oferują one przelew w prawdziwej walucie w zamian za sprzedaż określonej liczby Bitcoinów. Zasada jest identyczna, jak w przypadku kantorów wymiany walut.

Bitcoiny na forach internetowych

Innym ciekawy i dość powszechnie stosowanym sposobem zdobywania Bitcoinów, jest ogłaszanie się na forach tematycznych. Te w polskiej sieci pojawiają się w tempie błyskawicy i zyskują tysiące użytkowników. Wniosek jest jeden – Bitcoin jest pożądanym środkiem płatniczym.

Na forach, np. www.forum.bitcoin.pl, są nawet specjalne działy, gdzie użytkownicy mogą swobodnie ogłaszać chęć sprzedaży bądź kupna określonej liczby monet. To taka mniej formalna giełda – różni się tym, że wszystkie propozycje są ochoczo komentowane przez innych forumowiczów.

Niestety, na forach można trafić na zwykłych oszustów, a administratorzy często nie są w stanie ich wyłapać. Dlatego wciąż najbezpieczniejszym sposobem zdobywania wirtualnej waluty są…

Giełdy Bitcoin

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, z pewnością pierwsze kroki skierujesz w stronę największej i najpopularniejszej giełdy w Polsce – BitBay. To rodzimy odpowiednik giełd światowych, gdzie jednak walutą rozliczeniową jest złotówka. Przewaga BitBay – oczywiście z określonego punktu widzenia – polega na niemal pełnej anonimowości. Nie ma tu weryfikacji danych, co oznacza, że nie musimy np. wysyłać skanu dowodu osobistego. No chyba, że chcemy zacząć obracać większymi kwotami. Na przykładzie BitBay pokażę Ci, jak grać na giełdzie Bitcoina.

Panel dostępu do konta giełdowego jest bardzo przejrzysty. Wygląda to tak:

Wszystko działa bardzo intuicyjnie. Po wpisaniu swoich danych (wcześniej musisz się zarejestrować) Twoim oczom ukazuje się taki widok:

Otrzymujesz informacje o swoim koncie, zakupach, jakich dokonałeś oraz – przede wszystkim – dowiadujesz się, ile Bitcoinów masz do dyspozycji. Jeśli chcesz zasilić konto złotówkami, klikasz w bocznym menu „Portfele” (menu jest zwinięte po lewej stronie). Automatycznie przejdziesz tu:

Otrzymujesz informację o danych do przelewu. Przelewasz pieniądze na numer konta podany przy Przelew bankowy PLN PLN z tytułem podanym na stronie.
Gdy tylko złotówki zostaną zaksięgowane, możesz rozpocząć grę na giełdzie. Klikasz w bocznym menu na Giełda i…

…składasz zlecenie zakupu. Sprawa jest bardzo prosta – wpisujesz, jaką kwotę jesteś w stanie zapłacić za jednego Bitcoina, a następnie podajesz informację, ile monet Cię interesuje. W ten sposób uczestnicy giełdy dowiadują się, jakie są Twoje wymagania i możesz spodziewać się ofert im odpowiadającym. Możesz też skorzystać z opcji „Szybka transakcja” i automatycznie wymienić środki na BTC po najlepszej dostępnej cenie.

Notowania na BitBay

BitBay jest profesjonalną giełdą, dlatego działa bez przerwy i na bieżąco aktualizuje kursy Bitcoina. Nawet początkujący inwestor bez problemu odczyta proste wykresy i może na ich podstawie podjąć decyzję zakupową lub sprzedażową.

Giełda za pośrednictwo pobiera opłaty. Są one jednak wyraźnie widoczne w specjalnej zakładce, co której trzeba zajrzeć.

Jak grać na BitBay?

BitBay działa na zasadzie tradycyjnej giełdy – wymieniamy tu Bitcoiny na złotówki, lub złotówki na Bitcoiny. Nie ma w tym wielkiej filozofii. Jeśli dopiero wchodzisz do gry, musisz zaopatrzyć się w monety. W tym celu dajesz zlecenia na zakup interesującej Cię liczby Bitcoinów. Informujesz również innych użytkowników, ile jesteś w stanie zapłacić za pojedynczą monetę.

Jeśli Twoja oferta jest dla kogoś atrakcyjna, otrzymasz tego potwierdzenie. Wtedy podejmujesz decyzję o zakupie. Oczywiście zanim złożysz zlecenie, musisz przelać na konto giełdy potrzebne do wykonania operacji środki. Jeśli posiadasz już jakieś Bitcoiny, możesz to zrobić przy pomocy tej waluty – wtedy przelew realizowany jest natychmiast.

Giełda na bieżąco analizuje wszystkie transakcje i ich wartość. Na tej podstawie ustalany jest aktualny kurs monety. Nie ma w tym wielkiej filozofii. Jeśli podaż jest większa niż popyt, kurs będzie spadał. W odwrotnej sytuacji – zacznie rosnąć.

Znając te podstawowe mechanizmy, bardzo szybko nauczyć się, jak grać. Pamiętaj, że choć mówimy walucie wirtualnej, to straty i zyski są jak najbardziej realne. Musisz więc zawsze brać pod uwagę ryzyko np. spadku wartości waluty. Na giełdach funkcjonują osoby, które doskonale odnajdują się w tych kulisach. Nazywane są Guru i można kierować się ich zaleceniami. Trzeba za to oczywiście zapłacić. Jeśli uważasz, że masz intuicję – próbuj grać samodzielnie. Na giełdzie można naprawdę zarobić.

Giełda BitBay jest znakomitym przetarciem dla osób, które w przyszłości chciałyby inwestować na tradycyjnych giełdach. Przede wszystkim przekonuje duża prostota działania serwisu. Założenie konta trwa kilka chwil. Prawdziwa zabawa i dreszczyk emocji zdecydowanie dłużej.

Kupiłeś Bitcoiny? Dowiedz się jak zdobyć ich więcej!