Recenzja Crypto.com (2024): Test giełdy i opinie

Recenzja giełdy kryptowalut Crypto.com (2024). Sprawdzamy: rejestrację, weryfikację, handel, prowizje i opłaty. Poznaj wady, zalety i opinie o Crypto.com.

10 min. czytania
Crypto.com

Crypto.com to stosunkowo młoda giełda kryptowalut. Nie przeszkodziło jej to jednak w bardzo krótkim czasie wzbudzić zainteresowania. Przyciągnęła do siebie tysiące pasjonatów wirtualnych monet. Powstała jako witryna o nazwie Monaco w 2016 roku, ale już po 2 latach twórcy zmienili jej nazwę na tę, która obowiązuje do tej pory. Obecnie udostępnia użytkownikom kompleksowe usługi z zakresu handlu, inwestowania i obracania kryptowalutami. Początkowy plan jej stworzenia był jednak nieco inny. Początkowo zakładano, że będzie oferować tylko karty Visa. 

Współpraca między firmami miała umożliwić wygodne płacenie kryptowalutami w dowolnych placówkach stacjonarnych. Zainteresowanie giełdą sprawiło jednak szybko, że twórcy podjęli decyzję o zdecydowanym rozwoju jej możliwości. Obecnie oferuje już nie tylko karty płatnicze obsługujące elektroniczne monety. W witrynie i aplikacji mobilnej znaleźć też można opcje stakingu, zakupu i sprzedaży monet, portfel kryptowalutowy i szereg innych usług.

Zarejestruj się w Crypto.com z tego linka i odbierz bonus $25 →

Crypto.com – giełda kryptowalut. Najważniejsze informacje

Crypto.com – co to jest? Ta giełda kryptowalut działa na międzynarodowym rynku od 2018 roku i bardzo dynamicznie się rozwija. Zarówno witryna, jak i aplikacja mobilna, dostępne są w kilku wersjach językowych. Oferują handel dziesiątkami wirtualnych monet. Nie brak wśród nich zarówno najsłynniejszych coinów, jak i tanich oraz mniej popularnych. Crypto.com oferuje kompleksową obsługę i zarządzanie kryptowalutami. Mowa tu zarówno o ich sprzedawaniu i kupowaniu, jak również przechowywaniu w portfelu, inwestowaniu oraz płaceniu nimi za pomocą karty płatniczej. 

Zaletą giełdy kryptowalut Crypto.com jest jej wygląd i budowa. Ma nowoczesną formę, a także wiele profesjonalnych i zaawansowanych funkcji. Dzięki temu doskonale nadaje się dla doświadczonych inwestorów. Z drugiej strony jednak jej interface stworzony jest tak, by mogły z niego bez problemu korzystać również osoby początkujące. 

Podstawowe informacje: 

Firma Foris DAX MT Limited
Kraj rejestracji Malta
Rok założenia 2016 Monaco/2018 Crypto.com
Adres witryny Crypto.com
Ilość monet 150+
Waluty FIAT Tak (AUD, CAD, EUR, GBP, USD, BRL)
StableCoin Tak
Polski język serwisu Tak
Transakcje w PLN Tak
Weryfikacja KYC Tak
Opłata za założenie konta Nie
Opłata za prowadzenie konta Nie
Prowizje Maker: do 0,36%  Taker: do 0,36%

Zarejestruj się w Crypto.com z tego linka i odbierz bonus $25 →

Aplikacja mobilna Crypto.com

Crypto.com posiada aplikację mobilną dostosowaną do urządzeń z Androidem oraz systemem iOS. Jest ona łatwa w obsłudze i utrzymana w kolorystyce znanej użytkownikom z tradycyjnej witryny przeglądarkowej. Oferuje też wszystkie najważniejsze funkcje, do których dostęp nie jest szczególnie skomplikowany. Warte zauważenia jest też to, że twórcy bezustannie rozwijają to rozwiązanie. Wiąże się z dość częstymi aktualizacjami wprowadzającymi kolejne funkcjonalności dla użytkowników. 

Aplikacja Crypto.com cieszy się popularnością i pobrana została miliony razy, choć nie brak wobec niej również słów krytyki. Wizerunkowym plusem w tej sytuacji jest to, że support giełdy szybko odpowiada na wszelkie niezadowolone głosy krytyki. Oferowany jest bezpośredni kontakt mailowy, mający na celu rozwiązanie problemu. 

Warto dodać, że witryna Crypto.com jest responsywna. Oznacza to, że dostosowuje się do rozmiarów ekranu, na którym jest wyświetlana. Sprawia to, że obsługa jej wersji przeglądarkowej jest równie wygodna na komputerze i laptopie, jak też na tablecie czy smartfonie. Przyciski nie nachodzą na siebie i przyjmują takie pozycje, by dało się je łatwo znaleźć. 

Jak założyć konto w Crypto.com?

Ta giełda kryptowalut ma zarówno serwis przeglądarkowy, jak i aplikację mobilną. Zależnie od urządzenia, proces rejestracji może wyglądać nieco inaczej. Poszczególnie kroki są jednak do siebie bardzo zbliżone. W każdym przypadku musisz podać swoje dane oraz przejść weryfikację KYC. Procedura nie trwa długo i nie musisz się jej obawiać – to standardowy zabieg. Ma on na celu zapobieganie niezgodnym z prawem praktykom, takim jak np. pranie brudnych pieniędzy. 

Stosowanie się i wprowadzanie rozwiązań zgodnych z tymi przepisami zwiększa natomiast wiarygodność samego Crypto.com. Oznacza to bowiem, że giełda działa zgodnie z prawem. Przestrzega przepisów i dba o bezpieczeństwo oraz interesy swoich klientów. 

Rejestracja i weryfikacja w Crypto.com

Crypto.com – jak zacząć? Na samym początku na użytkownika czeka mała zmyłka. Wchodząc na stronę główną serwisu – będącą jednocześnie nazwą własną giełdy – możesz mieć problem ze znalezieniem opcji pozwalającej na założenie konta. Wystarczy jednak, że wejdziesz na podstronę związaną z handlem, by Twoim oczom ukazał się charakterystyczny, niebieski przycisk „Rejestracja”. Strona dostępna jest w języku polskim, więc poruszanie się po niej nie powinno sprawić Ci najmniejszego problemu.

Strona giełdy Crypto.com

Nowe konto w Crypto.com możesz założyć, korzystając ze skrótu w postaci miejsca na adres, e-mail, widocznego na stronie głównej. Alternatywą jest naciśnięcie przycisku „Rejestracja” na górze strony. Gdy to zrobisz, nastąpi przekierowanie na pełen panel rejestracyjny giełdy. Wpisz tam swoje dane, adres e-mail oraz bezpieczne hasło. Pamiętaj, że strzeże ono dostępu do Twoich wirtualnych pieniędzy. Powinno więc być trudne do ustalenia przez obce osoby. Alternatywą jest uzyskanie dostępu do konta w przeglądarce za pośrednictwem profilu stworzonego w aplikacji mobilnej. 

Rejestracja w Crypto.com

Na Twój adres e-mail przyjdzie 6-cyfrowy kod weryfikacyjny. Musisz wpisać go w formularzu rejestracyjnym, a następnie podać swój numer telefonu. Na niego również przyjdzie wiadomość zawierająca PIN, który należy uzupełnić, by zweryfikować konto użytkownika. Gdy to zrobisz, serwis uruchomi procedurę weryfikacji tożsamości KYC. W jej ramach niezbędne będzie potwierdzenie, że podane przez Ciebie dane osobowe są prawdziwe. Dokonać tego możesz, wysyłając zdjęcie swojego dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu. Istotne jest, by miał on odpowiednią datę ważności. Drugą częścią weryfikacji jest zrobienie sobie selfie.

Po przejściu tego procesu zespół Crypto.com ma oficjalnie 3 dni robocze na rozpatrzenie Twojego wniosku o weryfikację tożsamości. Najczęściej jednak odpowiedź przychodzi o wiele wcześniej. Jeśli dane się zgadzają, jest ona pozytywna. Warto podkreślić w tym miejscu, że uzupełnienie KYC jest niezbędne, by swobodnie korzystać z serwisu. 

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty w Crypto.com? 

Crypto.com – jak zarabiać na handlu kryptowalutami? Strategii jest wiele, zawsze skupiają się one natomiast na kupnie oraz sprzedaży elektronicznych monet. W przypadku tej giełdy zasady wykonywania wymienionych czynności nie są szczególnie skomplikowane. Zlecać je można zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i witryny przeglądarkowej. 

Crypto.com obsługuje wpłaty w walutach FIAT oraz w kryptowalutach. Jeśli chcesz przelać tam swoje wirtualne monety, naciśnij przycisk „Transfer”, a następnie „Wpłata”. Kolejnym krokiem jest oczywiście wybór opcji „Kryptowaluty” oraz określenie, jakie konkretnie coiny chcesz przelać. Pamiętaj, by zawsze upewnić się, że wysyłasz takie środki, które są akceptowane w portfelu Crypto.com. Jak wpłacić je błyskawicznie? Na ekranie pojawi się okno z niezbędnymi danymi do przelewu. Wystarczy tylko, że skopiujesz klucz publiczny lub skorzystasz z kodu QR. W ten sposób środki błyskawicznie trafią do portfela udostępnianego Ci przez Crypto.com, np. z Twojego bezpiecznego portfela papierowego. 

Równie intuicyjne jest wpłacenie zwykłych pieniędzy na konto Crypto.com. Dzięki temu możesz np. kupić za nie kryptowaluty na giełdzie. Wystarczy tylko, że we wcześniej wspominanej zakładce wybierzesz „Wpłata” i opcję „Fiat”. Jeśli to pierwszy przelew, naciśnij „+ Aktywuj nowy portfel”. Następnie wybierz walutę, np. „EUR (SEPA)”. Komunikaty wyświetlane na ekranie przeprowadzą Cię przez cały proces. Przebiega on dokładnie tak, jak każdy inny przelew bankowy. Crypto.com poinformuje Cię, gdy pieniądze zostaną zaksięgowane na Twoim elektronicznym koncie. 

Gdy masz już odpowiednią ilość środków na koncie, możesz przystąpić do handlu na giełdzie. Wystarczy, że wejdziesz na interesującą Cię walutę, a następnie naciśniesz „Kup” lub „Sprzedaj”. Przyciski są duże i rzucają się w oczy, więc na pewno sobie poradzisz. 

Handel an Crypto.com

Po wejściu w odpowiednią opcję, określasz ilość i cenę, które Cię interesują. Alternatywnym rozwiązaniem jest wejście w zakładkę „Handel”. Możesz tam nabyć kryptowaluty, klikając „Kup”, a następnie określając coiny, które Cię interesują. Wystarczy, że podasz ich ilość lub kwotę, którą chcesz przeznaczyć na transakcję. Następnie wybierzesz metodę realizacji płatności. W tym przypadku może to być wpłata z poziomu Portfela FIAT lub bezpośredni przelew bankowy. Pamiętaj, by zawsze realizować przelewy tylko za pomocą swoich kont. Dane właściciela konta bankowego powinny zgadzać się z informacjami o użytkowniku Crypto.com. 

Wyżej opisaną transakcję opłacić można również za pośrednictwem karty debetowej lub kredytowej. Crypto.com akceptuje karty polskich banków, więc zapłacisz nawet złotówkami. Wystarczy jedynie, że po wybraniu coinów zaznaczysz opcję płatności kartą, a następnie podasz jej dane. Co istotne, witryna nie ma portfela FIAT dla PLN. Transakcja taka dotyczy więc tylko tego jednego rodzaju płatności. 

Limity, ograniczenia i opłaty w Crypto.com

Jakie są opłaty na Crypto.com? Podobnie jak w przypadku większości giełd, wiele zależy od miesięcznego wolumenu handlowego użytkownika. W praktyce – im większymi kwotami obracasz, tym mniejsze prowizje płacisz podczas kolejnych transakcji. 

W przypadku Crypto.com wysokości opłat podzielone zostały na 9 poziomów. Inwestorzy obracający najmniejszymi kwotami (do 25 tys. dolarów) muszą liczyć się z opłatami dodatkowymi na poziomie 0,4% (zarówno w przypadku makera, jak i tradera). Osoby handlujące sumami powyżej 200 000 001 dolarów płacą 0,04% (maker) lub 0,1% (taker). Warto zwrócić także uwagę na pakiet „-10% RABAT”. Dzięki niemu oferta jest jeszcze korzystniejsza dla użytkowników. Szczegóły prowizji handlowych Crypto.com prezentuje poniższa tabela pochodząca z oficjalnej strony giełdy:

Prowizje i opłaty w Crypto.com

Crypto.com nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie konta. Darmowe jest również korzystanie z portfela kryptowalutowego. Warto pamiętać jednak, że jest to tzw. hot wallet, czyli portfel ze stałym połączeniem online. Pamiętaj, że to rozwiązanie uważane jest za dość ryzykowne w przypadku trzymania na nim większych kwot. Mogą być one narażone np. na ataki hackerskie. 

Minimalne wypłaty, a także prowizje od wypłat, uzależnione są od konkretnego rodzaju kryptowaluty. Bezpłatne są natomiast wpłaty coinów. 

Czy Crypto.com jest bezpieczną giełdą kryptowalut? 

Giełda kryptowalutowa Crypto.com dysponuje portfelami DeFi, które udostępnia swoim użytkownikom. To nowoczesne rozwiązania, które gwarantują inwestorom pełną kontrolę nad środkami oraz prywatnymi kluczami. Ponadto tokeny chronione są licznymi i wielowarstwowymi zabezpieczeniami. Wszystko to sprawia, że witryna cieszy się dobrymi opiniami i zaufaniem użytkowników. 

Strona ma wszystkie niezbędne certyfikaty, pozwalające jej na obsługę płatności i realizowanie działań finansowych. Ponadto jest legalnie zarejestrowaną firmą, którą kontrolują państwowe organy. Świadczy to o jej odpowiedzialnym działaniu i profesjonalnym podejściu do kwestii ochrony danych i środków użytkowników. 

Warto podkreślić, że również sam inwestor może korzystać z szeregu zabezpieczeń, chroniących jego finanse w Crypto.com. Wymienić tu można m.in. dwuskładnikowe logowanie czy podpowiedzi generowane przez system, pomagające w stworzeniu dobrego hasła. 

Zalety oraz wady Crypto.com

Zalety Crypto.com: 

  • duża liczba dostępnych kryptowalut; 
  • wiele portfeli FIAT;
  • możliwość zapłaty w PLN za pomocą karty bankowej; 
  • intuicyjna strona i aplikacja mobilna;
  • polska wersja językowa serwisu; 
  • przystosowana do potrzeb zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. 

Wady Crypto.com: 

  • znaczne rabaty i oferty specjalne dostępne są tylko po obrocie dużymi kwotami;
  • niejasna nawigacja między stroną Crypto.com a giełdą Crypto.com/exchange. 

Crypto.com – opinie

Crypto.com może pochwalić się już ponad milionem użytkowników, łatwo więc też znaleźć opinie na jej temat. Nie są one jednoznaczne, a wiele osób wytyka serwisowy różnorodne błędy. Na stronie Trustpilot.com recenzję wystawiło ponad 5800 osób. Uzyskana na tej podstawie średnia to 2,1/5. Nie jest to najlepszy wynik. Wiele osób narzeka m.in. na długi czas realizacji wypłat, problemy z logowaniem do konta czy jego obsługą. 

Aplikacja Crypto.com została w sklepie Google Play pobrana ponad 3,8 mln razy. Oceny wystawiło jej ponad 317 tys. użytkowników. Wyliczona na ich podstawie średnia wynosi 3,8 gwiazdki na 5 możliwych. Wśród głosów niezadowolenia ponownie pojawiają się komentarze dotyczące np. sprawności wypłaty środków. W przypadku App Store wystawionych ocen jest 610, a ich średnia to 3,7/5. 

Podsumowanie recenzji Crypto.com

Crypto.com pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno. Twórcy próbują przyciągnąć do siebie użytkowników nowoczesnym designem oraz unikatowymi rozwiązaniami. Na aprobatę zasługuje też duży wybór elektronicznych monet oraz imponująca paleta portfeli FIAT. Jak wskazuje stale rosnąca liczba użytkowników, taka strategia działa i przyciąga miłośników wirtualnych pieniędzy. 

Z drugiej strony – podobnie jak w przypadku większości stosunkowo młodych serwisów – Crypto.com ma swoje mankamenty. Nie zawsze działa bezbłędnie i pojawiają się z nią problemy. Twórcy zapewniają jednak, że będą one możliwie szybko eliminowane. To sugeruje, że giełda ta ciągle walczy o zostanie jednym z najpoważniejszych graczy na światowym rynku kryptowalut. 

Ocena Crypto.com:

4.63 / 5

Zarejestruj się w Crypto.com z tego linka i odbierz bonus $25 →