Recenzja Coinbase (2024): Test giełdy i opinie

Recenzja giełdy kryptowalut Coinbase (2024). Sprawdzamy: rejestrację, weryfikację, handel, prowizje i opłaty. Poznaj wady, zalety i opinie o Coinbase.

10 min. czytania
Coinbase

Coinbase jest jednym z najstarszych serwisów związanych z kryptowalutami. To zarówno giełda, jak i witryna oferująca użytkownikom opcje portfela na elektroniczne monety. Dzięki temu możesz za jej pośrednictwem sprzedawać i kupować kryptowaluty, a jednocześnie przetrzymywać je w tzw. hot wallet. Do wyboru masz też dwa moduły użytkownika – tradycyjny Coinbase oraz Coinbase Pro. 

Pierwsza z wymienionych opcji została zaprojektowana z myślą o użytkownikach, dla których świat kryptowalut jest nowością. Dostępne są tam tylko podstawowe funkcje, a wszystkie polecenia są przejrzyste, czytelne i odpowiednio opisane. Coinbase Pro to natomiast rozwiązanie dla zaawansowanych inwestorów, którzy potrzebują dostępu do bardziej zaawansowanych danych i funkcji. Nawet początkujący traderzy natomiast powinni rozważyć przejście od razu do trybu Pro. Nie tylko pozwala on się więcej nauczyć, ale również różni się nieco pakietem cenowym. 

Zarejestruj się w Coinbase z tego linka i odbierz $10 w Bitcoinie →

Coinbase – giełda kryptowalut. Najważniejsze informacje

Platforma Coinbase składa się z kilku segmentów. Do dyspozycji użytkowników jest Coinbase Wallet, NFT Coinbase oraz oczywiście Coinbase giełda walutowa. W tej recenzji skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych, choć powiązany jest on oczywiście z portfelem kryptowalutowym. 

Coinbase skupia już ponad 13 milionów użytkowników z całego świata. Została zarejestrowana w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych, ale od tamtego czasu bezustannie dynamicznie się rozrasta. Jest powszechnie znana również m.in. w Europie, gdzie otrzymała dedykowaną walutę FIAT – euro. Witryna daje dostęp do ponad 100 różnorodnych monet, a sama strona dostępna jest w kilku wersjach językowych. Znalazł się wśród nich również polski, choć tłumaczenie nie zawsze jest doskonałe. Zdarzają się też zakładki i strony, które nie zostały przełożone na nasz język.

Samo korzystanie z giełdy Coinbase, rejestracja czy handel kryptowalutami, są na tyle intuicyjne, że nieścisłości językowe nie sprawiają większych problemów. Proces zakładania konta nie trwa długo, choć dostęp do wszystkich funkcjonalności wymaga przejścia weryfikacji KYC. Coinbase działa bowiem w pełni legalnie i kontrolowana jest przez odpowiednie urzędy i organy. Potwierdzanie tożsamości użytkowników ma natomiast zapobiec oszustwom czy nielegalnym procederom, takim jak np. pranie brudnych pieniędzy. 

Podstawowe informacje: 

Firma Coinbase
Kraj rejestracji USA
Rok założenia 2012
Adres witryny Coinbase.com | Coinbase.com/exchange
Ilość monet 100+
Waluty FIAT Tak (EUR, USD, GBP)
StableCoin Tak
Polski język serwisu Tak (częściowo)
Transakcje w PLN Nie
Weryfikacja KYC Tak
Opłata za założenie konta Nie
Opłata za prowadzenie konta Nie
Prowizje Coinbase: Kupno/Sprzedaż – od 0,99 euro do 1,49% Coinbase Pro:  Takier: od 0,04% do 0,50% Maker: od 0,00% do 0,50%

Zarejestruj się w Coinbase z tego linka i odbierz $10 w Bitcoinie →

Aplikacja mobilna Coinbase

Coinbase Wallet udostępnia swoją aplikację, która pozwala zarówno na przechowywanie kryptowalut, jak i handlowanie nimi. Oparta jest na identycznych zasadach działania co witryna przeglądarkowa, pozwalając użytkownikom na bezustanny dostęp do swoich finansów. Za jej pośrednictwem możesz założyć konto na giełdzie, wpłacać środki, kupować i sprzedawać wirtualne monety. Możliwe jest też wypłacanie waluty na konta zewnętrzne. Aplikacja dostosowana jest zarówno do urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Jest też bezustannie ulepszana i aktualizowana, podążając za aktualnymi trendami i potrzebami nowych użytkowników. 

Jak założyć konto w Coinbase?

Chcesz założyć nowe konto w Coinbase? Weryfikacja KYC jest obowiązkowa, musisz więc przygotować swój dokument tożsamości. To standardowe działanie, nie musisz się więc niczego obawiać. Cały proces rejestracji jest intuicyjny i nie sprawia większych problemów, a przejdziesz go oczywiście online. 

Rejestracja i weryfikacja w Coinbase

Coinbase – rejestracja przez stronę główną. Wystarczy tylko, że wejdziesz na Coinbase.com, a na środku zobaczysz duży przycisk „Rozpocznij”. Zaraz obok niego jest miejsce na Twój adres e-mail. 

Strona Coinbase

Po wpisaniu adresu e-mail czas na uzupełnienie danych. W pierwszym kwestionariuszu musisz podać swoje imię i nazwisko, a także ustalić hasło. Pamiętaj, że to właśnie ono w znacznej mierze będzie odpowiadało za bezpieczeństwo Twoich środków. Zadbaj więc o to, by było silne i trudne do złamania. Wtedy nikt niepożądany nie będzie mógł korzystać z Twoich monet. Na dole strony jest również przekierowanie umożliwiające utworzenie nowego konta jako firma, a nie użytkownik prywatny. 

Zakłądanie konta w Coinbase

Kolejne etapy to potwierdzenie przepisów RODO oraz polityki prywatności. Są to standardowe zapisy, obecne w większości witryn oferujących handel kryptowalutami. Możesz wyrazić również zgodę na otrzymywanie marketingowych wiadomości od Coinbase, które przysyłane będą na e-mail wpisany do formularza. Na start otrzymasz także prezent od giełdy – w naszym przypadku było to 5 euro w Bitcoinach. 

Coinbase - bonus

Po tym miłym akcencie czas na weryfikację konta, danych i tożsamości. Najpierw sprawdź e-mail, bo powinna przyjść na niego wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po kliknięciu w niego nastąpi przekierowanie do kolejnego etapu – potwierdzenie numeru telefonu. Jest to niezbędne w przypadku weryfikacji dwuetapowej. Dzięki temu możesz mieć też pewność, że Twoje środki są bezpieczne. 

Coinbase - weryfikacja dwuetapowa

Przepisz 7-cyfrowy kod, który otrzymasz za pośrednictwem wiadomości SMS, aby przejść do weryfikacji KYC. W jej ramach musisz podać swoje dane osobowe, a następnie udowodnić, że są one prawdziwe. Niezbędne będzie tu przedstawienie aktualnego dokumentu tożsamości, np. paszportu lub dowodu osobistego. Wystarczy tylko, że zrobisz zdjęcie, a informacje na dokumencie będą zgadzały się z tymi podanymi w formularzu. To standardowa procedura, która zwiększa bezpieczeństwo użytkowników oraz minimalizuje ryzyko nielegalnych zachowań. 

Sprawdzanie przesłanych danych zwykle następuje jeszcze tego samego dnia, czasem jednak może przedłużyć się nawet do kilkudziesięciu godzin. Po otrzymaniu pozytywnej opinii, musisz przejść na koniec weryfikację miejsca zamieszkania. Niezbędne jest tu przedstawienie dokumentu, na którym widoczne będą Twoje dane oraz aktualny adres. Może to być np. rachunek za prąd czy wyciąg z banku. Najważniejsze, by nie był starszy niż 3 miesiące. Po sprawdzeniu zgodności danych, możesz swobodnie korzystać ze wszystkich funkcjonalności serwisu.  

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty w Coinbase? 

Wpłacanie środków na Coinbase Wallet nie jest skomplikowane. Możesz zasilić go zarówno za pomocą kryptowalut, jak i walut FIAT (na terenie Europy – euro). Wszystko odbywa się za pośrednictwem przelewu SEPA, który najczęściej realizowany jest błyskawicznie. Aby go wykonać, musisz jedynie wejść w zakładkę „Portfel”. Następnie wybierz opcję „Wpłać”. Przedstawione Ci zostaną wszystkie dane niezbędne do wykonania przelewu, które musisz przepisać. Zwróć też szczególną uwagę na „kod referencyjny”. Musisz umieścić go jako „tytuł przelewu”, nic więc w nim nie zmieniaj. 

Intuicyjny jest także zakup kryptowalut w Cainbase. Zrobić to możesz na dwa różne sposoby: 

 • kupując kryptowaluty za tradycyjne waluty FIAT;
 • wymienić waluty FIAT na Stablecoin, by następnie kupić za nie kryptowaluty (gdy np. dana elektroniczna waluta nie występuje w parze z walutą, którą posiadasz). 

Najłatwiejszym sposobem na handel kryptowalutami jest natychmiastowy zakup lub sprzedaż. Wystarczy tylko, że aktualna cena będzie dla Ciebie odpowiednia. Klikasz „Wymiana”, a następnie kupujesz lub sprzedajesz. Możesz też swobodnie ustalić ilość środków, którymi chcesz obrócić. 

Handel w Coinbase

W Coinbase możesz z poziomu swojego portfela stworzyć zlecenie z określoną ceną. Wystarczy, że podasz liczbę monet, które chcesz kupić lub sprzedać, a także satysfakcjonującą Cię stawkę. Gdy taka się pojawi na rynku, Twoja transakcja zostanie zrealizowana. Zanim do tego dojdzie, określone kwoty zostaną zamrożone na Twoim koncie. 

Coinbase – wypłata walut FIAT. W Europie bez problemu możesz przelać euro z Coinbase Wallet na zewnętrzne konto, musisz je jednak najpierw zweryfikować. Oznacza to, że przed realizacją transakcji musisz z niego przelać pewne środki na giełdę. Następnie wchodzisz na swój portfel, klikasz opcję wypłat i wybierasz metodę transakcji oraz kwotę. Pamiętaj, że konto, na które przesyłasz pieniądze, musi być na Twoje dane. 

Coinbase – jak wypłacić pieniądze trzymane w kryptowalutach? Ponownie kierujesz się do swojego portfela i wybierasz opcję wypłat przy wirtualnych monetach, które chcesz przelać. Następnie kopiujesz adres publiczny zewnętrznego portfela, na którym Twoje środki będą bezpieczne. W przypadku większych kwot dobrze sprawdzają się np. portfele papierowe. Nie mają one bezpośredniego połączenia z Internetem, dzięki czemu nie są narażone np. na ataki hackerów. Przesyłając środki, upewnij się też, że Twój zewnętrzny portfel obsługuje coiny, które zamierzasz przesłać. 

Limity, ograniczenia i opłaty w Coinbase

Czy warto otworzyć konto w Coinbase? Opłaty wprowadzone przez giełdę mogą do tego zachęcać, są bowiem dość konkurencyjne w stosunku do innych giełd i portfeli dostępnych na rynku. Wiele jednak w tym przypadku zależy od rodzaju konta. 

Coinbase w podstawowe wersji nie ma w regulaminie i instrukcji jasnej tabeli opłat. Zasilenie konta walutami FIAT oraz ich wypłata nic nie kosztują, prowizje natomiast pobierane są za transakcje. Opłaty dodatkowe zależne są od wysokości obracanej kwoty. W czytelny sposób przedstawiliśmy to w poniższej tabeli:  

Kwota transakcji Prowizja
1-10 euro 0,99 euro
11-25 euro 1,49 euro
26-50 euro 1,99 euro
51-200 euro 2,99 euro
200+ euro 1,49%

Musisz wiedzieć, jak różnorodne bywa Coinbase. Prowizje w wersji Pro ustalane są już w zupełnie inny sposób. W tym przypadku doładowanie konta w euro także jest darmowe, ale wypłata euro z giełdy na konto bankowe kosztuje już 0,15 euro. Nie jest to wygórowana kwota, warto natomiast zdawać sobie sprawę z jej istnienia. W wersji serwisu dla profesjonalistów inaczej wyglądają także opłaty transakcyjne. W tym przypadku mamy już klasyczny podział na takerów i makerów, których prowizje różnią się od siebie i zależne są od miesięcznego obrotu. W czytelny sposób przedstawia to tabela ze strony:

Prowizje i opłaty w Coinase Pro

Czy Coinbase jest bezpieczną giełdą kryptowalut?

W jakim stopniu bezpieczne jest Coinbase? Weryfikacja danych osobowych oraz wprowadzenie zabezpieczeń wymaganych przez prawo, to dowód na to, że serwis dba o użytkowników. Zaletą jest też możliwość wprowadzenia dwuetapowego logowania, np. za pośrednictwem aplikacji Google Authenticator. W ochronie środków pomocne jest też ustawienie dobrego hasła czy potwierdzenie autoryzowanego logowania przy pomocy kodu wysyłanego poprzez wiadomość SMS. 

Coinbase to jedna z najstarszych witryn kryptowalutowych, dzięki czemu uważana jest za bezpieczną i sprawdzoną. Wszelkie dane są szyfrowane dzięki protokołowi SSL, a znaczna część środków klientów umieszczona jest w sejfach online. Ponadto wszystko objęte jest odpowiednim ubezpieczeniem, dzięki któremu użytkownicy mogą czuć się komfortowo. Oczywiście mimo to zawsze warto pamiętać, by na portfelach kryptowalutowych online nie trzymać większych sum. Każda transakcja obarczona jest też ryzykiem inwestycyjnym. Pamiętaj, że nie chroni przed nim żadna giełda czy innego typu platforma związana z wirtualnymi pieniędzmi. 

Zalety oraz wady Coinbase

Zalety Coinbase: 

 • duży wybór kryptowalut; 
 • stosunkowo niskie opłaty transakcyjne; 
 • niewielka ilość opłat dodatkowych; 
 • prezenty dla nowych użytkowników; 
 • wieloletnia i wiarygodna pozycja na rynku;
 • polska wersja językowa serwisu. 

Wady Coinbase: 

 • brak PLN wśród walut FIAT; 
 • płatności w Europie głównie w euro; 
 • skomplikowany system opłat dodatkowych i prowizji, dzielony miedzy panel podstawowy i Pro;
 • obszary strony nieprzetłumaczone na język polski. 

Coinbase – opinie

Zastanawiasz się, czy założyć konto na Coinbase? Opinie na temat tej witryny są dość mocno podzielone. Z jednej strony ta giełda i portfel cieszy się uznaniem dzięki długoletniej tradycji i przystępnej formie. Z drugiej jednak użytkownicy często zwracają uwagę na dość wysokie opłaty. Szczególnie zauważalne są w stosunku ceny do jakości na koncie podstawowym. 

Pozytywne głosy Coinbase otrzymuje dzięki sprawnej obsłudze technicznej oraz ciągłemu ulepszaniu platform. Dzięki temu nadąża za trendami i oferuje opcje potrzebne młodym inwestorom. Minusem są natomiast niedopracowane inicjatywy. Przykładem może być np. szereg zakładek na stronie, które nie doczekały się przetłumaczenia na język polski. 

Aplikacja Coinbase została w Google Play pobrana ponad 10 mln razy. Może się pochwalić oceną 4,1/5 na podstawie ponad 700 tys. głosów. To dobry wynik, choć nie brak komentarzy wskazujących np. na niezbyt płynne działanie systemu czy zbyt długi proces weryfikacji. W App Store aplikacja ta ma 2,7 tys. opinii, a jej ocena to 4,7/5. 

Podsumowanie recenzji Coinbase

Coinbase to klasyka i profesjonalizm, które dostosowane są do różnego typu użytkowników. Stworzenie wersji standard i Pro to ukłon w stronę początkujących, jak i zaawansowanych traderów. Z drugiej jednak strony dwie kategorie opłat mogą zniechęcać lub skłaniać do korzystania z opcji mniej dopasowanej do profilu klienta. 

Bez wątpienia humor poprawiają natomiast prezenty na start czy sprawnie działające aplikacje. Cieszą się jedynymi z najlepszych not w sieci wśród rozwiązań mobilnych ze strefy kryptowalut. Korzystają z nich miliony osób na całym świecie, co wzmacnia wiarygodność firmy. 

Ocena Coinbase:

4.81 / 5

Zarejestruj się w Coinbase z tego linka i odbierz $10 w Bitcoinie →