Bitomaty: czym są i jak działają bankomaty i wpłatomaty Bitcoin

Czym są Bitomaty? Jak działają? Sprawdź poradnik PROK PO KROKU poświęcony bankomatom i wpłatomatom Bitcoin. + Aktualna lista 50 lokalizacji Bitomatów w Polsce!

9 min. czytania

Kryptowaluty, na czele z bitcoinem, powoli na stałe wprowadzają się do ludzkiego życia. Można nimi płacić w coraz większej ilości sklepów i lokali usługowych, akceptują je nawet hotele i serwisy internetowe, w tym VOD. Rozwój bitcoina jest prężny na całym świecie, a jednym z jego najnowszych objawów jest powstanie bitomatów. Do czego służą bitomaty? Jak ich używać? Gdzie można je znaleźć?

Jak działają Bitomaty?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak działają bitomaty (zwane czasem bitcoinmatami lub bitcoinomatami), warto dowiedzieć się, czym one właściwie są. 

Dysponując walutą fiat, czyli pieniądzem fiducjarnym, którego emisję i wartość kontroluje rząd, możesz nią swobodnie dysponować, a więc dokonywać jej wymiany, sprzedawać, kupować lub, co w tym momencie szczególnie jest dla nas istotne, korzystać z oficjalnych bankomatów i wpłatomatów. Jak dobrze wiesz, w bankomacie możesz wypłacić pieniądze ze swojego konta, a we wpłatomacie – wpłacić je. Do przeprowadzenia tej operacji musisz być posiadaczem rachunku rozliczeniowego lub oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku, dysponować kartą, wydaną do tego rachunku oraz kodem PIN, czyli formą potwierdzenia tożsamości (co do zasady, PIN powinien znać jedynie właściciel karty). Chociaż bitcoin nie jest i raczej nigdy nie będzie walutą fiat (założenia bitcoina przeczą definicji tych walut) i stanowi jedynie ciąg niezrozumiałych dla laików cyferek, układających się w kod, to kilka lat temu jego zwolennicy zyskali nową możliwość sprzedaży lub zakupu tej wirtualnej waluty, a są nią bitomaty.

Bitomat jest więc maszyną, do złudzenia przypominającą standardowe bankomaty, które można spotkać w banku, supermarkecie lub galerii handlowej. Na pierwszy rzut oka widać jednak kilka różnic. Bitomaty lub, jak zwykło się na nie mówić w niektórych krajach, bitomaty, to automaty, w których można kupić lub sprzedać bitcoiny. W odróżnieniu od klasycznych bankomatów nie potrzebujesz do tego karty ani żadnego innego dokumentu, wystarczy, że będziesz mieć przy sobie adres swojego portfela bitcoin lub odpowiedni kod QR oraz banknoty w wybranej walucie fiat. Transakcje są więc w pełni anonimowe – podobnie jak sam bitcoin.

W Polsce pierwszy bitomat został zainstalowany we Wrocławiu w 2014 roku, jednak jego forma nie przetrwała do dzisiaj i nikt już o nim nie pamięta. Nowoczesne bitomaty są bardziej zaawansowane, a przede wszystkim pozwalają zarówno na sprzedaż, jak i zakup wirtualnej waluty. Najpopularniejszą marką, która zajmuje się dystrybucją i montażem bitomatów w Polsce, jest firma FlyingAtom

Jak kupić Bitcoin w Bitomacie?

W bitomacie możesz więc kupić i sprzedać dowolną ilość bitcoinów. Instrukcja postępowania jest bardzo prosta i nie wymaga znajomości zaawansowanych technik. Znajdziesz ją na stronie producenta i na każdym bitcoinmacie – wystarczy postępować według wskazówek na ekranie. Potrzebujesz tylko trzech rzeczy:

 • portfel kryptowalut,
 • telefon komórkowy,
 • banknoty w wybranej walucie – w polskich warunkach zwykle w złotówkach.
Czego potrzebujesz, by kupić Bitcoin w Bitomacie? Portfel kryptowalut, telefon komórkowy, banknoty

Maksymalna wartość transakcji, jakiej możesz dokonać w bitomatach FlyingAtom, wynosi 60 000 zł, a aktualne kursy znajdziesz bezpośrednio na urządzeniu lub na stronie producenta.

Sprawdź, jak kupić bitcoiny w bitomacie FlyingAtom.

Na początku na ekranie startowym bitomatu zobaczysz dwie opcje do wyboru:

Buy Bitcoin i Sell Bitcoin na ekranie bitomatu
Buy Bitcoin i Sell Bitcoin na ekranie bitomatu

Żeby kupić bitcoiny, trzeba wybrać opcję BUY BITCOIN. Następnie musisz zeskanować swój adres portfela (kod QR), na który zostaną przesłane zakupione bitcoiny. W bitomatach FlyingAtom, po prawej stronie urządzenia znajduje się skaner kodów QR – przyłóż do niego swój telefon z kodem.

Kupno bitcoina w bitomacie: Skanowanie kodu QR z telefonu
Kupno bitcoina w bitomacie: Skanowanie kodu QR z telefonu

Następnie na ekranie urządzenia wyświetlą się informacje związane z zakupem bitcoinów. Teraz przyszedł moment na zapłatę – przygotowane banknoty włóż we wskazane miejsce.

Wpłata gotówki w bitomacie
Wpłata gotówki w bitomacie

Pamiętaj, żeby robić to pojedynczo! Teraz na ekranie zobaczysz informację o nominale ostatnio użytego banknotu, sumie wpłaconych środków oraz ilości bitcoinów, jaką możesz kupić za tę kwotę. Kiedy włożysz do bitomatu wszystkie banknoty, naciśnij przycisk WYŚLIJ BITCOINY.

Kupowanie BTC w bitomacie - wyślij bitcoiny
Kupowanie BTC w bitomacie – wyślij bitcoiny

Przesłanie do portfela wybranej kwoty bitcoinów spowoduje pobranie opłaty transakcyjnej w wysokości 5 zł. Teraz trzeba tylko zakończyć transakcję. To już wszystko!

Jeśli coś poszło nie tak, skontaktuj się z pomocą techniczną – numery telefonów i adresy e-mail znajdziesz na bitomacie.

Jak sprzedać Bitcoin w Bitomacie?

W podobny sposób w bitomacie możesz sprzedać swoje bitcoiny. Prześledź jak to zrobić krok po kroku na przykładzie bitomatów FlyingAtom.

Ponownie rozpoczynasz od ekranu startowego, na którym tym razem wybierasz opcję SELL BITCOIN.

Buy Bitcoin i Sell Bitcoin na ekranie bitomatu
Buy Bitcoin i Sell Bitcoin na ekranie bitomatu

Teraz musisz wybrać kwotę, za jaką chcesz sprzedać bitcoiny. W przypadku urządzeń FlyingAtom minimalna kwota wynosi 100 zł, a każda inna musi być wielokrotnością 100, np. możesz sprzedać bitcoiny za 200, 500 lub 1500 zł, a nie sprzedasz ich za 150, 230 lub 470 zł.

Sprzedaż bitcoinów w bitomacie - kwota
Sprzedaż bitcoinów w bitomacie – kwota

Kiedy wybierzesz ostateczną kwotę, kliknij przycisk WYPŁAĆ.

Następnie zostaniesz poproszony o uwierzytelnienie transakcji. Możesz to zrobić na dwa sposoby – przez SMS lub e-mail. W przypadku wyboru wiadomości SMS, będziesz musiał wpisać na ekranie swój numer telefonu, na który otrzymasz wiadomość z kodem uwierzytelniającym. Kod ten musisz wpisać w kolejnym kroku. Podobnie jest z uwierzytelnieniem przez e-mail, z tą różnicą, że kod zostanie do Ciebie wysłany w wiadomości e-mail.

Po zatwierdzeniu kodu uwierzytelniającego, na ekranie bitomatu wyświetli się kod QR, który jest adresem portfela, na który trafią Twoje bitcoiny.

Wysyłka BTC w bitomacie
Wysyłka BTC w bitomacie

Wystarczy go zeskanować za pomocą skanera w telefonie komórkowym. Teraz musisz zatwierdzić transakcję i poczekać, aż zostanie zrealizowana.

Kiedy realizacja dobiegnie końca, na podany we wcześniejszym kroku numer telefonu lub adres e-mail otrzymasz powiadomienie o możliwości wypłaty pieniędzy. Tę procedurę rozpoczniesz klikając na ekranie startowym urządzenia przycisk WYPŁAĆ, który znajduje się w prawym, dolnym rogu ekranu.

Podobnie jak wcześniej, zostaniesz poproszony o uwierzytelnienie wypłaty. Wybierz ten sam sposób co wcześniej – SMS lub e-mail – i wpisz kod odbioru, który otrzymałeś wraz z powiadomieniem o możliwości wypłaty środków. Teraz możesz już odebrać swoją gotówkę, która pojawi się w prawym, dolnym rogu urządzenia.

Bitomat: Wypłać gotówkę
Bitomat: Wypłać gotówkę

Gotowe! Możesz cieszyć się z udanej transakcji!

Gdzie znaleźć bitomaty? Aktualna lista lokalizacji

Popularność bitomatów stale rośnie. Według danych z CoinATMRadar obecnie na świecie znajduje się ponad 40 000 tych urządzeń w łącznie 78 krajach, a ich liczba stale rośnie! Niekwestionowanym liderem w tej materii są Stany Zjednoczone. Polska znajduje się na piątym miejscu rankingu, jednak co ciekawe, wyprzedza Niemcy, gdzie bitcoin został uznany za oficjalną walutę wirtualną i dozwoloną w rozliczeniach z urzędami.

Lista bitomatów dostępnych w Polsce jest stale aktualizowana – niemal w każdym miesiącu pojawiają się nowe jednostki. Są powszechnie dostępne, ponieważ znajdują się na terenie kantorów, galerii handlowych lub w kawiarniach. Można z nich korzystać w godzinach otwarcia tych miejsc. Obecnie bitomaty znajdziesz w 28 miastach w Polsce, z czego w kilku z nich dostępnych jest więcej niż jedno urządzenie. Poniżej znajduje się lista punktów, w których znajdziesz bitomaty – sprawdź, który jest najbliżej Ciebie!

Białystok

 • Al.Tysiąclecia Państwa Polskiego 8b, Galeria M
 • ul. Nowy Świat 6

Bielsko-Biała

 • ul. Leszczyńska 20, Galeria Handlowa „Gemini Park” (Poziom 0, miejsce znajduje się przy schodach ruchomych w sąsiedzwie sklepu Apart)
 • ul. 11 Listopada 53
 • ul. Sarni Stok 2, Galeria Sarni Stok (przy wejściu z parkingu podziemnego, obok sklepu ze zdrową żywnością Eko Pokusa)

Bydgoszcz

 • ul. Wojska Polskiego 1, Zielone Arkady (Poziom -1, znajduje się przy schodach w pobliżu sklepu C&A)

Gdańsk

 • al. Grunwaldzka 82, Galeria Handlowa Manhattan (Poziom 0, znajduje się przy wejściu w sąsiedztwie sklepu Starbucks)
 • ul. Obrońców Wybrzeża 1, Galeria Przymorze (przy schodach naprzeciwko salonu UPC oraz sklepu C&A)
 • ul. Spacerowa 48, CH Osowa (przy sklepie Apart, obok strefy gastronomicznej)

Gliwice

 • Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1, Centrum Handlowe Arena (wejście obok Rossmann)

Gdynia

 • ul. Morska 4, Gdynia Główna (W tunelu dworca Gdynia Główna, pierwszy pawilon obok wyjścia na ulicę Morską)

Gorzów Wielkopolski

 • ul. Przemysłowa 2, Nova Park (Poziom 0, między Biurem podróży TUI, a sklepem Ziaja)

Janki

 • plac Szwedzki 3, HomePark Janki (obok klubu fitness: Gravitan (Health and Sport Club), wejście (Gravitan lub Jula))

Katowice

 • ul. Uniwersytecka 13, Galeria Altus (przy wejściu „C”)
 • Słowackiego 17 (wejście od ulicy Chopina 7)
 • ul. Kościuszki 229, Galeria Libero (Poziom 2 przy wejściu obok bawialni oraz przychodzi HolsäMED)
 • aleja Roździeńskiego 200, CH Dąbrówka (naprzeciwko RTV Euro AGD)

Kielce

 • ul. Świętokrzyska 20, Galeria Echo (Poziom 0, Wiatrołap przy wejściu do galerii od ul. Świętokrzyskiej, obok marketu Tesco)

Kraków

 • Al. Pokoju 67, M1 (Poziom 0, znajduje się przy wejściu do galerii, w pobliżu MediaMarkt)
 • Wygoda 8, Metropolis Design Hotel
 • ul. Pawia 5, Galeria Krakowska (Poziom -1, obok Carrefour i McDonald’s)
 • ul. Zakopiańska 62, Park Handlowy Zakopianka (wiatrołap obok sklepu Reserved)
 • ul. Stawowa 61, Galeria Bronowice (obok Empik, wiatrołap przy wejściu od ulicy Stawowej)

Łódź

 • ul. Brzezińska 27/29, M1 (Poziom 0, niedaleko Media Markt, przy bankomatach, w głębi pasażu)
 • ul. Marcina Kasprzaka 7/9, budynek C I piętro, Firma MediaM
 • ul. Piłsudskiego 94, Centrum Handlowe Tulipan (przy wejściu do RTV EURO AGD)
 • ul. Piłsudskiego 15/23, Galeria Łódzka (Poziom -1, znajduje się przy schodach w pobliżu sklepu GO Sport i księgarni Świat Książki)

Lublin

 • ul. Fabryczna 2, Galeria Gala (Znajduje się przy wejściu do Galerii)
 • Aleja Spółdzielczości Pracy 34, Galeria Olimp (obok Carrefour wyjście na parking)

Mszana

 • Wodzisławska 39, Chata Staropolska

Nowy Targ

 • Królowej Jadwigi 17, Galeria Nowotarska Buy & Fly (obok Biedronki)

Olsztyn

 • Plac Jedności Słowiańskiej 1, Centrum Handlowe Jakub (wejście główne obok sklepu Dwójka)

Opole

 • ul. Wrocławska 152/154, CH Karolinka (Znajduje się przy Fotojoker i w pobliżu Auchan)

Poznań

 • ul. Matyi 2, CH Avenida (Poziom 1)
 • ul. Szwedzka 6, Centrum Franowo (Znajduje się przed sklepem Media Expert)
 • ul. Szwajcarska 14, Centrum Handlowe M1 (parter, przy pierwszym wejściu od ul. Szwajcarskiej, przy KFC)
 • Górecka 30, Galeria Handlowa Panorama (parter, przy wejściu od ul. Drużynowej, przy sklepie Meritum)

Rzeszów

 • Al. Majora Wacława Kopisto 1, Millenium Hall (Poziom 0, w pobliżu sklepu Zara)

Sopot

 • ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum (Poziom 0, w pobliżu sklepu Rossman)

Szczecin

 • Al. Bohaterów Warszawy 42, Turzyn (przy wejściu B (pomiędzy Rossmanem a Eurobankiem))
 • Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14/U1
 • Aleja Wyzwolenia 18-20, Galaxy Centrum (Poziom -1, przy głównych windach)

Tarnów

 • Nowodąbrowska 127, Gemini Park Tarnów (obok apteki, sklepu Eurofirany i sklepu Manzini)

Tychy

 • ul. Towarowa 2c, Gemini Park Tychy (Znajduje się przy głównym wejściu)

Warszawa

 • Rembielińska 20, Galeria Renova (wejście od ulicy: Poborzańskiej, poziom „0”)
 • Gen. Felicjana Sławoja-Składkowskiego 4, Galeria Skorosze (obok sklepu zoologicznego Kakadu, wejście na samym końcu galerii, północno-wschodnia część obiektu)
 • Grochowska 207, Galeria Handlowa Rondo Wiatraczna (naprzeciwko Supersamu „Universam”)
 • Zgrupowania AK Kampinos 15, Galeria Młociny (przy wejściu „Tramwaj”, obok sklepu „GO SPORT”, poziom „0”)
 • Aleje Jerozolimskie 123A, Galeria Millennium, Restauracja Nepalska i Indyjska Everest Nepal (po lewej stronie, po wejściu do obiektu) [dawniej Sidhartha]
 • Powstańców Śląskich 126, Galeria Bemowo (wejście od ul. Powstańców Śląskich, obok cukierni Grycan i obok Lotto, poziom „0”)
 • aleja Niepodległości 208 (podziemie Warszawskiej Giełdy Elektronicznej na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ulicy Wawelskiej, wejście po przekątnej od Biblioteki Narodowej)
 • Puławska 17, Europlex (Lokal znajduje się w korytarzu na prawo za recepcją)
 • Józefa Piłsudskiego, 1 Marki M1 (Poziom 0, znajduje się pomiędzy sklepem Apart a salonem NC+)
 • Kobielska 23, Galeria Grochów (Znajduje się przy sklepie Macmajster)
 • Towarowa 22, Meblowe Centurm Handlowe Jupiter (Poziom 0, znajduje się przy wejściu D)

Wrocław

 • Czekoladowa 7-9, Aleja Bielany (Poziom 1, przy schodach ruchomych, w pobliżu sklepu Duka)
 • Kleczkowska 5 (Shitcoin.club znajduje się obok agencji nieruchomości M-Estate)
 • Legnicka 58, Magnolia Park (poziom 0, obok punktu NC+ oraz sklepu Media Markt)
 • plac Grunwaldzki 22, Pasaż Grunwaldzki (II piętro, obok wyjścia na parking, obok Fitness Academy)

Zabrze

 • ul. Plutonowego Ryszarda Szkubacza 1, Centrum Handlowe M1 Zabrze (Poziom 0)

Porównanie liczby bitomatów na Świecie

Porównanie liczby bitomatów

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →