Karty kryptowalutowe: Przegląd ofert kart płatniczych do płacenia Bitcoinem

Przegląd ofert 6 kart kryptowalutowych płatniczych Visa i Mastercard do płacenia Bitcoinem i innymi kryptowalutami. Którą wybrać? Na co uważać?

9 min. czytania

Rosnąca popularność wirtualnych pieniędzy sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej giełd, kart kryptowalutowych, portfeli i innych elementów infrastruktury, związanych z kryptowalutami. Kolejne sklepy, witryny internetowe i usługodawcy akceptują realizowanie płatności w Bitcoinach i innych monetach. Ich posiadacze nalegają jednak wciąż na korzystanie z nich również w tradycyjnych sklepach. Marzeniem jest wyeliminowanie potrzeby wymieniania kryptowalut na zwykłe pieniądze przy każdej transakcji. 

Właśnie w tym miejscu przychodzą z pomocą kredytowe i debetowe karty do kryptowalut. Opierają się najczęściej na sieciach przetwarzania danych Visa lub MasterCard. Zależnie od rodzaju karty, mogą być wydawane przez firmy obsługujące portfele kryptowalutowe, giełdy oraz inne instytucje z sektora nowych technologii. Producenci obecnie prześcigają się w ofertach specjalnych i promocjach, zachęcając użytkowników do płacenia ich kartami kryptowalutowymi na co dzień w zwykłych sklepach stacjonarnych. 

Czym są karty kryptowalutowe i jak działają? 

Karta kryptowalutowa wygląda jak zwykła karta bankowa. Ma identyczny kształt, możesz ją schować do portfela i płacić nią w sklepie po przyłożeniu do terminala. Zależnie od wybranej oferty, może być zarówno debetowa, jak i kredytowa. Oznacza to, że w pierwszym przypadku wykorzystywać możesz wyłącznie środki, które wpłacisz na konto. W drugiej opcji firma oferująca Ci kartę kryptowalutową umożliwia płacenie wirtualnymi monetami na zasadzie kredytu krótkoterminowego. Warunki płatności mogą się różnić w zależności od przedsiębiorstwa, oferty czy wykupionego pakietu, zawsze więc warto im się przyjrzeć jeszcze przed podpisaniem umowy. 

W skrócie: karty do kryptowalut różnią się od zwykłych kart bankowych tym, że przy ich użyciu zapłacisz w sklepie elektronicznymi monetami, a nie zwykłymi pieniędzmi. Opierają się na przewalutowaniu w chwili transakcji, podobnie jak wiele kart połączonych z kontami walutowymi. Załóżmy, że posiadasz znaczny zapas Bitcoinów, których chcesz używać do codziennych zakupów. Jak płacić Bitcoinami? Bez karty kryptowalutowej konieczne by było wymienianie coinów na złotówki, by dopiero przy ich użyciu uregulować rachunek. Alternatywą mogłoby być ewentualnie dokonanie zakupu w sklepie, który akceptuje transakcje w Bitcoinach, ale tych nie ma jeszcze w Polsce zbyt wiele. Jeśli masz natomiast kartę połączoną z portfelem pełnym wirtualnych monet, to system sam zamieni je na walutę sklepu. Pobierze przy tym tyle Bitcoinów, ile warty jest rachunek. 

Za korzystanie z karty kryptowalutowej zwykle pobierana jest regularna opłata. Często jednak nie jest ona zbyt wygórowana, a zdarzają się nawet opcje darmowe. Zależnie od oferty, za transakcje pobierane mogą być też prowizje, często wyliczane jako procent od wartości transakcji. Nie zawsze darmowa jest też sama karta. Jej otrzymanie może być płatne, choć koszt ten bywa czasem wliczony w zniżkę dla nowych klientów. Dla równowagi karty do kryptowalut oferują tzw. cashbacki, czyli zwrot części pieniędzy za każdą wykonaną płatność. Niektórzy usługodawcy proponują też nagrody specjalne, przyznawane np. za przyciągnięcie nowego użytkownika. 

Przegląd kart kryptowalutowych

Jakie są najlepsze karty do kryptowalut, którymi można płacić w Polsce? Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Różnią się one podstawowymi opłatami, wysokościami zwrotów za zakupy czy różnorodnymi opcjami dodatkowymi. Poniżej przedstawiliśmy 6 rozwiązań, które w ostatnim czasie cieszyły się szczególną popularnością i uznać je można za oferty warte rozważenia. 

Karta kryptowalutowa Binance

Karta Binance

Karta do kryptowalut Binance to jedno z najbardziej znanych rozwiązań w Polsce. Umożliwia płacenie wieloma popularnymi wirtualnymi monetami, m.in. Bitcoinem, Ethereum czy Swipe. Oprócz tego dostępnych jest na niej wiele mniej znanych altcoinów, a sama karta opiera się na rozwiązaniu Visa. 

Możesz przy jej użyciu realizować płatności w ponad 200 krajach u ponad 60 milionów sprzedawców. Zamówienie karty kryptowalutowej Binance nie jest skomplikowane, musisz mieć bowiem jedynie zweryfikowane konto na Binance. Po złożeniu formularza do dyspozycji będziesz mieć kartę wirtualną, a fizyczny egzemplarz przyjdzie do Ciebie pocztą jakiś czas później. 

Główną zaletą karty Binance jest wysoki zwrot, który sięgać może aż 8%. Jego wysokość jest jednak zależna od średniego miesięcznego salda Binance Coin (BNB). Prezentuje to poniższa tabela: 

Poziom karty Śr. saldo Binance Coin Zwrot środków za zakupy
1. 0 0,1%
2. 1 2%
3. 10 3%
4. 40 4%
5. 100 5%
6. 250 6%
7. 600 8%

Otrzymanie pierwszej karty kryptowalut Binance jest darmowe, ale za kolejną zapłacić trzeba 25 euro. Nie ma za korzystanie z niej opłat miesięcznych czy rocznych, a dzienny limit na karcie wirtualnej to 870 euro (na fizycznym egzemplarzu to 8700 euro). Opłaty transakcyjne również nie są zbyt wygórowane, bo ich wysokość nie wynosi więcej niż 0,9% wartości transakcji. 

Załóż kartę Binance →

Karta do kryptowalut Nexo Card

Nexo Card

Ciekawą propozycją, która niedawno trafiła na rynek, jest karta kryptowalutowa Nexo Card. Została stworzona przez fintech Nexo we współpracy z MasterCard. Jej unikatowość polega na tym, że można dzięki niej płacić kryptowalutami, ale nie trzeba ich od razu sprzedawać. Co to oznacza w praktyce? 

Firma umożliwia zaciąganie pożyczek na poczet depozytów kryptowalutowych pożyczkobiorcy, więc realizacja płatności nie oznacza sprzedaży np. Bitcoina. Zobowiązanie może zostać po czasie uregulowane. Dzięki temu użytkownik nie pozbędzie się swoich elektronicznych monet, choć opłaci przy ich użyciu transakcję. Jest to działanie zbliżone do karty kredytowej, lecz obsługujące coiny i zapewniające większą swobodę użytkownikowi. 

Nie ma wyznaczonych minimalnych miesięcznych wysokości spłaty tej „bitcoinowej karty kredytowej”. Stawki wybierasz sam, a jedynym warunkiem jest regularność wykonywania przelewów. Atrakcyjny jest też górny limit wydatków, który wynosi 90% posiadanych środków. Premia wynosi 2 proc. cashbacku od każdej zrealizowanej transakcji. Co ważne, formę zwrotu też określasz sam – do wyboru masz wypłatę w tokenie Nexo lub w Bitcoinie. Nexo Card jest dostępna zarówno w formie fizycznej, jak i wirtualnej, a połączyć ją można z Google Pay czy Apple Pay.

Załóż kartę Nexo Card →

Karta kryptowalutowa Advcash

Karta Advcash

Advanced Cash, czyli AdvCash oferuje zarówno fizyczne karty kryptowalutowe, jak i rozwiązania wirtualne. Karty oferowane są w wersji dla klientów z Unii Europejskiej (ADV Europe) i globalne (ADV Global). Założenie karty w wersji Europejskiej (działającej na całym Świecie) kosztuje 9.95 USD (lub EUR), a wydanie wersji globalnej (dla klientów spoza UE) aż 95 USD. Limit wydatków to 5,000 USD/EUR dziennie dla wersji europejskiej i 5,000 USD dla wersji globalnej.

Korzystanie z karty kryptowalutowej AdvCash w sklepach stacjonarnych jest całkowicie darmowe. Prowizja pobierana jest w przypadku wymiany walut oraz transakcji zagranicznych (2,95%). Zaletą tego produktu jest również brak opłat miesięcznych za użytkowanie karty oraz bezpłatne przelewy wewnętrzne. 

Załóż kartę AdvCash →

Karta do kryptowalut Crypto.com

Karty kryptowalutowe Crypto.com

Kolejną znaną i popularną wśród użytkowników wirtualnych monet kartą kryptowalutową jest karta Visa Crypto.com. Opcja ta dostępna jest już w 40 krajach, a swój debiut miała w 2018 roku. To udowadnia jej stabilną pozycję na rynku. Połączona jest z platformą o tej samej nazwie, która umożliwia przesyłanie, przechowywanie oraz wymianę ponad 170 kryptowalut na ponad 20 walut tradycyjnych. Jak wynika z nazwy, karta kryptowalutowa Visa Crypto.com oparta jest na rozwiązaniach Visa. Dzięki temu jest akceptowana niemalże na całym świecie w milinach sklepów, punktów sprzedaży oraz bankomatach.

Posiada kilka poziomów, zależnych od ilości tokenów CRO. Im masz ich więcej, tym na lepszą ofertę możesz liczyć. Zależnie od rodzaju karty, Visa Crypto.com oferuje wiele atrakcyjnych zniżek i rozwiązań. Szczególnie zadowoleni powinni być miłośnicy podróży, muzyki i seriali. Ta karta kryptowalutowa oferuje 10% zniżki na rezerwacje w AirBnB, nawet do 100% zwrotu za abonament Spotify oraz do 100% cash backu na Netflixa. 

Porównanie kart Crypto.com

Załóż kartę Crypto.com z tego linka i odbierz bonus $25 →

Karta kryptowalutowa Wirex

Karta Wirex

Wirex jest zaufanym e-portfelem, z którego korzysta tysiące użytkowników z całej Europy i nie tylko. W ramach swoich usług firma oferuje wielowalutową kartę bankomatową, która działa również jako karta kryptowalutowa. Umożliwiająca zarówno wydawanie elektronicznych pieniędzy, jak i walut figuracyjnych po cenie obowiązującej w chwili realizacji transakcji. 

Jej główną zaletą jest to, że łączy ponad 150 walut w jednym miejscu, którymi możesz swobodnie zarządzać z poziomu intuicyjnej aplikacji. Sam decydujesz, którą walutą lub kryptowalutą będziesz płacił w danym momencie. Nie jest to też obarczone opłatą roczną czy miesięczną. Co więcej, Wirex nie wprowadza wymogu minimalnego salda oraz limitu wydatków. Liczyć ponadto możesz na nagrodę do 1,5% wartości transakcji oraz dodatkowy bonus za polecenie konta. Dodatkowy prezent otrzyma też osoba, która skorzysta przy rejestracji w Twojego linka.

Podobnie jak w Binance, Wirex również wysokość cashbacku określa na podstawie posiadanych przez Ciebie tokenów WXT.

Ilość posiadanych tokenów WXT Cashback
0-49,999 0,5%
50000-99,999 0,75%
1000000-499,999 1%
5000000+ 1,5%

Załóż kartę Wirex →

Karta kryptowalutowa Swipe

Karta Swipe

Swoją kartę kryptowalutową oferuje również ekosystem płatności Swipe, którzy miłośnikom wirtualnych pieniędzy kojarzyć się powinien z tokenem SXP. Firma ta dba o użytkowników, zapewniając im m.in. aplikację DeFi. Za jej pośrednictwem obsługiwać możesz 3 stablecoiny oraz dolary i euro. Sama karta do kryptowalut jest rozwiązaniem debetowym, opartym na płatnościach Visa. 

W przypadku Swipe nie musisz mieć w ogóle tokena wiodącego (SXP), aby swobodnie korzystać ze wszystkich funkcjonalności. Oczywiście – jak to zwykle bywa w przypadku kart kryptowalutowych – dysponowanie SXP może zapewnić Ci za to dodatkowe korzyści. Mowa np. o braku opłat za transakcje zagraniczne czy rabatach w Starbucksie, Apple Music oraz Uberze. Ponadto użytkownicy, którzy przez 6 miesięcy będą mieli 30 tys. SXP mogą liczyć na cashback sięgający 8% ze wszystkich przeprowadzonych transakcji. 

Załóż kartę Swipe →

Czy używanie kart kryptowalutowych się opłaca?

Coraz więcej sklepów i witryn internetowych umożliwia realizowanie płatności w kryptowalutach, ale placówki stacjonarne wyraźnie pozostają w tyle. To spory problem dla osób, które chciałyby płacić coinami za codzienne zakupy, ale ich ciągłe wymienianie na zwykłe pieniądze jest czasochłonne i uciążliwe. Rozwiązaniem są karty kryptowalutowe, które jednak też mają też swoje wady i słabsze strony.

Zalety kart kryptowalutowych

Karty kryptowalutowe zdobywają popularność, bo każdą transakcję realizują błyskawicznie. Ich największe zalety to wygoda, uniwersalność i łatwość użytkowania. Działają jak normalne walutowe karty bankowe, regulując rachunki po obecnym kursie kryptowaluty, którą chcesz płacić. Z wielu z nich możesz korzystać na całym świecie i w każdym punkcie obsługującym Visa czy MasterCard. Kusząca jest też możliwość obsługiwania ich i całego konta z poziomu funkcjonalnej aplikacji mobilnej oraz trzymanie różnych rodzajów wirtualnych pieniędzy w jednym miejscu. Nie bez znaczenia są też bonusy, promocje i oferty specjalne, a także coraz popularniejsze cashbacki. 

Wady kart do kryptowalut

Korzystanie z karty kryptowalutowej ma też swoje wady. Przede wszystkim warto dokładnie przeliczyć koszta użytkowania takiego rozwiązania. Weź pod uwagę cenę otrzymanie karty, koszt prowadzenia konta, prowizje od transakcji itp. Dokładnie przeanalizuj, czy opłaty tego typu są wyrównywane przez oferowane zyski. Minusem jest też oczywiście transakcja opierająca się na aktualnym w chwili zakupu kursie kryptowaluty, którą płacisz. Ceny wirtualnych pieniędzy są bardzo dynamiczne. Przez to czasem użycie karty kryptowalutowej może kosztować Cię o wiele więcej, niż Ci się wydawało. Kwestia zmienności kursu oddziałuje również na przyznawane nagrody i dodatki. W krótkim czasie mogą one zarówno być warte jeszcze więcej, jak również stać się zupełnie bezwartościowe. 

Zalety i wady kart kryptowalutowych

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →