Gdzie można płacić Bitcoinem w Polsce i na Świecie?

Gdzie zapłacić Bitcoinem? Dlaczego się opłaca? W internecie, w sklepach, w Polsce, na Świecie. Mapy miejsc akceptujących Bitcoina i kryptowaluty.

6 min. czytania

Zastanawiasz się, gdzie można płacić Bitcoinem? Ten środek transakcyjny rośnie w siłę i błyskawicznie zdobywa popularność w wielu krajach na całym świecie. Dzięki temu dynamicznie rozwija się również siatka miejsc, w których możesz przy jego użyciu regulować rachunki i paragony. Choć początkowo ograniczało się to wyłącznie do pojedynczych sklepów i serwisów internetowych, teraz lista ta jest o wiele dłuższa. 

Jeśli wiesz, jak się płaci Bitcoinem,  możesz to zrobić obecnie nie tylko w formie transakcji internetowej. Bez problemu wykorzystać też możesz kartę kryptowalutową w dowolnym sklepie tradycyjnym czy punkcie usługowym. Dodatkowo w Polsce pojawia się też coraz więcej punktów stacjonarnych akceptujących przelewy w elektronicznych monetach. Ich położenie łatwo można sprawdzić przez Internet, co jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem. 

Dlaczego płacenie Bitcoinem się opłaca? 

Płacenie Bitcoinami to przede wszystkim wygoda, bo kryptowaluty nie są związane z żadnym krajem. Możesz ich używać wszędzie na całym świecie bez ograniczeń. Zaletą jest także to, że nie są powiązane z tradycyjnymi kontami bankowymi. Dzięki temu używanie ich gwarantuje Ci anonimowość i bezpieczeństwo. W zależności od metody transakcji, może Cię z portfelem kryptowalutowym nie łączyć zupełnie nic. No może poza tym, że znasz do niego klucz bezpieczeństwa, pozwalający na dokonanie płatności. Nieco inaczej wygląda kwestia kart kryptowalutowych, w których musisz założyć konto przypisane do karty.

Dokonywanie opłat przy użyciu Bitcoina czy innych kryptowalut może Ci się opłacać także ze względu na liczne oferty specjalne. Firmy zarządzające portfelami kryptowalutowymi, serwisami do wymiany wirtualnych pieniędzy czy kartami kryptowalutowymi chcą przyciągać nowych klientów. Często oferują cashback za każdą przeprowadzoną transakcję oraz proponują bonusy, np. za polecenie aplikacji nowym użytkownikom. Nie bez znaczenia jest także dynamika zmian wartości kryptowalut, na którą jednak musisz bardzo uważać. Cena Bitcoina potrafi diametralnie zmienić się w ciągu jednej chwili. Z tego powodu dokonanie płatności w coinach może być zarówno niezwykle opłacalne, jak i zupełnie pozbawione sensu. Podjęcie dobrej decyzji może jednak przynieść Ci znaczne oszczędności. 

Gdzie można płacić Bitcoinem? W Internecie!

Podstawowym miejscem,  gdzie można płacić Bitcoinem, jest oczywiście Internet. Liczba serwisów, sklepów online oraz usługodawców, którzy umożliwiają taką formę płatności, stale rośnie. Jeśli nie masz pewności, czy strona, z której korzystasz, również na taki zabieg pozwala, spróbuj znaleźć zakładkę „Płatności” lub podobną. Zwykle to właśnie w niej wymienione są nie tylko stawki, podatki, koszty transportu i ceny oferowanych usług, ale także akceptowalne formy płatności. Jeśli zobaczysz wśród nich charakterystyczny znaczek Bitcoina lub logo popularnego e-portfela kryptowalutowego, możesz liczyć na pomyślne zakupy. 

Przez Internet za Bitcoiny kupować możesz elektronikę, programy komputerowe, wycieczki w biurach podróży i wiele innego rodzaju rzeczy oraz usług. Sklepy obsługujące płatności kryptowalutami udostępniają kod publiczny swojego portfela. Musisz go skopiować lub przepisać do swojego portfela umożliwiającego wypłacanie środków. Następnie wystarczy tylko, że wpiszesz przelewaną kwotę i określisz walutę. Gdy środki pojawią się na koncie serwisu, Twoje zamówienie zacznie być przygotowywane w standardowym trybie. 

Gdzie płacić Bitcoinem? W sklepach, na stacjach benzynowych i gdzie tylko chcesz

Jeśli szukasz miejsca, gdzie można płacić Bitcoinem, to nie musisz się ograniczać wyłącznie do serwisów internetowych. Jak wspominaliśmy wyżej, obecnie dostępnych jest wiele kart kryptowalutowych, które umożliwiają realizację płatności w sklepach stacjonarnych, kinach, na stacjach benzynowych i wielu innych miejscach. Wystarczy jedynie, że terminale obsługują systemy płatności Visa lub MasterCard – zależnie od tego, z jakiego produktu korzystasz. 

Karty kryptowalutowe mają połączenie z Twoim gorącym portfelem, a najczęściej sterowane są z poziomu aplikacji mobilnej. Za jej pośrednictwem możesz wybierać, w której kryptowalucie będziesz realizować transakcję, a system sam przeliczy wartość paragonu np. na Bitcoiny. Transakcja zostanie przeprowadzona po kursie aktualnym dla chwili wykonywania opłaty, a sprzedawca może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że płacisz elektronicznymi pieniędzmi. To wygodne i łatwe rozwiązanie dla osób, które na co dzień chcą używać kryptowalut, ale ciągłe wymienianie ich na złotówki jest dla nich zbyt czasochłonne. 

Korzystając z tej formy, musisz jednak zachować ostrożność i szczególną uwagę. Kurs Bitcoina oraz innych kryptowalut bywa bardzo zmienny i nieprzewidywalny. Wykonywanie transakcji po aktualnej cenie elektronicznej waluty może być czasem wyjątkowo opłacalne. Po chwili jednak może dojść do spadku i transakcja nie będzie miała już sensu. Warto zawsze przed potwierdzeniem realizacji płatności sprawdzić kurs kryptowaluty i upewnić się, że jest on dla Ciebie satysfakcjonujący. 

Gdzie w Polsce można płacić Bitcoinami? 

Czy są miejsca, gdzie można płacić Bitcoinami w Polsce? Oczywiście, że tak! Choć rzeczywiście trzeba przyznać, że jest ich zdecydowanie mniej niż w przodujących w tym temacie Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Niderlandach. Dokładne rozmieszczenie lokali akceptujących płatności kryptowalutami obejrzeć możesz na stronie Coinmap.org – zarówno w skali Polski, jak i całego świata. 

Gdzie płacić Bitcoinem? Mapa Świata
Gdzie płacić Bitcoinem? Mapa Świata – Screen/Coinmap.org

U Nas najwięcej punktów znajdziesz w dużych miastach. Mowa szczególnie o Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Szczecinie, Katowicach czy Trójmieście. Mniejsze natężenie takich punktów zobaczyć można także w okolicach Lublina, Opola, Rzeszowa, Jeleniej Góry, Kołobrzegu, Olsztyna czy Kielc. 

Gdzie płacić Bitcoinem? Mapa Polski
Gdzie płacić Bitcoinem? Mapa Polski – Screen/Coinmap.org

Gdzie płacić Bitcoinem w Polsce? Lista miejsc staje się coraz dłuższa niemalże z każdym kolejnym dniem. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend ten będzie się utrzymywał. Wśród firm umożliwiających płacenie kryptowalutami na tę chwilę są m.in.: 

  • Xiaomi Outlet w Warszawie; 
  • drukarnia Techprint w Radomiu; 
  • studio fotograficzne MajewscyFoto w Kielcach;
  • restauracja 4 strony świata w Gdańsku;
  • sieć afiliacyjna MyLead z Poznania. 

To oczywiście kropla w morzu punktów usługowych, które reprezentują różne branże. Skorzystaj z mapy i sam zorientuj się, czy koło Ciebie znajduje się jakiś sklep akceptujący Bitcoiny. 

Polska bitomatami stoi. Coraz więcej urządzeń w naszym kraju

Polacy są bardzo otwarci na kryptowaluty, a na ich zakup decyduje się coraz więcej osób. Wpływa to także na rozwój infrastruktury związanej z elektronicznymi pieniędzmi, np. na powstawanie bitomatów. To urządzenia podobne do bankomatów. Dzięki nim jednak możesz wymieniać złotówki na Bitcoiny za pomocą gotówki, karty debetowej czy kredytowej – zależnie od urządzenia. W niektórych bitomatach możliwa jest także sprzedaż kryptowaluty i wypłacenie jej w formie tradycyjnych pieniędzy. 

Bitomaty umożliwiają zarówno bezpośrednie dokonanie wpłaty np. na konto sklepu, jak i przelanie środków z i do Twojego portfela kryptowalutowego. Mogą w ten sposób ułatwić Ci realizowanie transakcji w przyszłości. Jak wynika z badań Statista.com, Polska jest w czołówce krajów, w których tego typu urządzeń jest najwięcej. 

Porównanie liczby bitomatów
Państwo Liczba bitomatów
Stany Zjednoczone 34383
Kanada 2532
Hiszpania 244
Salvador 212
Polska 191
Szwajcaria 149
Hong Kong 148
Austria 134
Rumunia 132
Włochy 79

Przed nami znalazło się zaledwie 6 krajów z całego świata, wśród których dominują Stany Zjednoczone oraz Kanada. Na Starym Kontynencie wyprzedza nas natomiast tylko Zjednoczone Królestwo, Austria oraz Hiszpania. Polska pochwalić się może 191 dostępnymi bitomatami, a większość z nich znajduje się w dużych miastach wojewódzkich.

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →