Najwyższy kurs Bitcoina (ATH): jaka była najwyższa cena BTC w historii?

Jaki był najwyższy kurs (cena) Bitcoina w historii? Co to jest ATH? Od czego zależy kurs Bitcoina?

6 min. czytania

Jaki był najwyższy kurs Bitcoina w historii i od czego zależy jego cena? Obecnie inwestują w nią miliony ludzi z całego świata. Część z nich jednak może nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, co wpływa na wysokość ich oszczędności i stan inwestycji. Kursy wirtualnych pieniędzy są bardzo dynamiczne i często zaledwie w kilka godzin można na nich zarówno stracić ogromne kwoty, jak i podwoić swój majątek. Przyjrzyjmy się więc dokładniej najbardziej znaczącym ruchom Bitcoina, które miały miejsce na rynku kryptowalut od chwili jego powstania.

Co to jest ATH Bitcoin? 

Współczynnik ATH to dość popularny skrót, który zna z pewnością większość inwestorów oraz obserwatorów giełdy – zarówno tej tradycyjnej, jak i kryptowalutowej. ATH to skrót od All Time High i za jego pomocą oznacza się najwyższą wartość, jaką osiągnął dany produkt – w naszym przypadku Bitcoin. Mówiąc prościej – ATH Bitcoin to najwyższa cena tej kryptowaluty, jaka kiedykolwiek pojawiła się na giełdzie w historii. Często wartość ta nazywana jest też po prostu „rekordem wszech czasów”. Aktualizowana jest za każdym razem, gdy pojawi się nowa stawka, przebijająca poprzednie ATH. 

W przypadku kryptowalut ATH często jednak nie oznacza wartości pełnego tokena w pełnym tego słowa znaczeniu. Stanowi natomiast wynik symulacji. Co to znaczy? Bitcoin jest bardzo drogi, przez co zwykle sprzedawane są jego części składowe. To właśnie na podstawie ich wyceny ustalana bywa ATH całego coina. Przejrzyście zobrazuje Ci to poniższy przykład. 

Na giełdzie doszło do transakcji kupna 0,5 BTC za rekordową kwotę 30 tys. dolarów. Załóżmy, że jest to najwyższa cena, jaką osiągnął Bitcoin od początku swojego powstania. Dzięki temu ATH Bitcoin wynosi od tego momentu nie 30 tys. dolarów, a 60 tys. dolarów. Dzieje się tak, bo taka hipotetycznie byłaby cena za całą monetę. W rzeczywistości jednak doszło do kupna jej połówki, a nikt nigdy całego Bitcoina za tyle mógłby nie kupić. 

W chwili uzyskania ATH Bitcoina każda osoba, która kupiła go wcześniej i nadal posiada, odnotowuje zyski. Wynika to z faktu, że wszystkie poprzednie ceny były niższe. Hipotetyczna sprzedaż po ATH oznacza więc zawsze zysk.

Jaki był najwyższy kurs Bitcoina w historii? 

Najwyższy kurs Bitcoina w historii odnotowano 10 listopada 2021 roku. Nowe ATH wyniosło 68 744.03 dolarów amerykańskich, czyli ok. 273 168 zł po ówczesnym kursie złotówki. Warto podkreślić w tym miejscu, że był to jeden z największych skoków tej kryptowaluty w historii. Miał on miejsce po wyjątkowo burzliwym okresie pełnym spadków, za który w głównej mierze odpowiadała pandemia koronawirusa. Nie bez znaczenia było także wprowadzanie przez kolejne państwa lockdownów oraz kryzysy różnych sektorów gospodarki w wielu krajach świata.  

Bitcoin ATH: Najwyższy kurs w historii. 10 listopada 2021: 68 744.03 (ok. 273 168 zł po ówczesnym kursie)

Historyczne skoki ceny Bitcoina

Poprzedni All Time High na Bitcoinie miał miejsce stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku. Doszło wtedy do wielu dynamicznych wzrostów różnych kryptowalut, wśród których znalazł się także Bitcoin. Cały sektor wirtualnych pieniędzy odnotował wzmożone zainteresowanie. Najgłośniej jednak wszyscy mówili o królu kryptowalut. Bitcoin 17 grudnia 2017 roku pobił rekord swojej wartości, osiągając 19665,39 dolarów amerykańskich. 

Zapewne może zdziwić Cię to, że dwa przywołane ATH tak bardzo się od siebie różnią. Sprawę spektakularnego wzrostu z 2017 roku jednak nieco rozjaśnić Ci powinno przywołanie odpowiedniej skali. Trzeba bowiem podkreślić, że jeszcze na początku 2017 roku 1 Bitcoin kosztował… 960 dolarów. Dla szczęściarzy-inwestorów nowy ATH oznaczał więc 20-krotny zysk. 

Co ciekawe, po tym historycznym wzroście przyszedł bardzo niepokojący czas dla inwestorów. Stanowi on potwierdzenie ryzyka związanego z inwestowaniem w kryptowaluty. Cena Bitcoina przez kolejne miesiące niemal cały czas spadała. Ostatecznie osiągnęła poziom 3000 dolarów równo rok po ATH z 2017 roku. Kryzys dopadł także wiele mniejszych kryptowalut, które przyniosły inwestorom krótkotrwałą radość. Co więcej, wiele z nich w ogóle przestało istnieć. Te, które przetrwały (oraz wiele nowych) znów zaczęły znacznie rosnąć dopiero pod koniec 2020 roku. 

Jaka była cena Bitcoina na początku? 

Jaka jest historycznie najniższa cena Bitcoina, czyli pierwsza jego wartość, ustalona podczas wprowadzania go na rynek międzynarodowy? Początkowa faza rozwoju z 5 października 2009 roku zakładała, że 1 dolar będzie wart dokładnie 1309 Bitcoinów. Wersja ta jednak nie utrzymała się zbyt długo. Przyczyny takiego stanu rzeczy doszukuje się w znacznym zainteresowaniu, jakie wyrazili miłośnicy technologii z całego świata. Już 9 lutego 2010 roku zaktualizowano kurs Bitcoina, ustalając, że 1 wirtualny token będzie stanowił równowartość 1 dolara.

Od czego zależy kurs Bitcoina? 

Czy da się jasno określić, od czego zależy cena Bitcoina? Osoby, które chcą zarobić na kupnie i sprzedaży kryptowalut, powinny wiedzieć, co może przynieść im ogromne zyski lub potężne rozczarowanie.  Warto podkreślić w tym miejscu jednak, że kursy kryptowalut są dynamiczne i bywają nieprzewidywalne. Nawet uważne monitorowanie wymienionych przez nas kwestii nie daje 100-procentowej pewności na zysk z inwestycji. Niemniej należy najważniejsze zmienne znać i orientować się w ich wpływie na giełdę. To ułatwia orientację w sytuacji oraz podejmowanie decyzji o krótko- i długoterminowej inwestycji. 

Pierwszymi, szczególnie istotnymi elementami, są oczywiście popyt oraz podaż. W przypadku Bitcoina ta druga kwestia jest dość jasna. Ustalono maksymalną ilość monet, które pojawią się na rynku – 21 milionów. Nie bez znaczenia jest jednak też zainteresowanie, jakie wykazują nimi inwestorzy. Warunki i czas nie zawsze sprzyjają zakupowi kryptowalut, a gdy chętnych jest mniej, to cena zaczyna spadać. 

Kolejną istotną kwestią są koszty wydobycia kryptowalut oraz opłacalność tego przedsięwzięcia. Jeszcze kilka lat temu kopanie Bitcoinów mogło przynieść ogromne korzyści, bo nie było specjalnie skomplikowane i mogło być realizowane nawet przy użyciu standardowego komputera. Obecnie mining nie jest już opłacalny, gdyż generuje ogromne koszty. Na zwrot z inwestycji indywidualny „górnik” musi też bardzo długo czekać. Sprawia to, że więcej osób decyduje się na zakup elektronicznych monet na giełdzie lub w kantorze kryptowalut. Jest to łatwiejsze i szybsze rozwiązanie, a wzrost zainteresowania tą formą znów ma bezpośredni wpływ na ceny. 

Istotnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy analizie tego, od czego zależy kurs Bitcoina, jest sytuacja na świecie.  Choć wirtualne monety nie są związane z żadnym krajem czy rządem, a płatności nimi można realizować na całym świecie, geopolityka i decyzje państw odbijają się na cenach. Dobrym przykładem może być tu np. globalny wzrost stawek za energię elektryczną. Przez to wydobywanie Bitcoinów jest mniej opłacalne i generuje wyższe ceny. Tokeny mogą stać się też więcej warte dzięki ich wzmożonej popularyzacji, np. gdy zainwestują w nie znane marki czy osobistości. Za oficjalną walutę uznają je też niektóre państwa, wzmacniając ich wycenę na rynku. Z drugiej strony wiele rządów stara się ograniczyć na różne sposoby korzystanie z wirtualnych monet i nakładać na nie różnego rodzaju podatki. To z kolei oddziałuje na ceny negatywnie.  

Na koniec warto zaznaczyć, że kryptowaluty są bardzo podatne na spekulacje, plotki oraz publiczne opinie. Nawet najwyższy kurs Bitcoin nie poradzi sobie z nagła krytyką i złą prognozą opublikowaną w mediach przez analityka cieszącego się nieposzlakowaną reputacją. Z drugiej strony często publiczne wypowiedzi i inwestycje sławnych osób podnoszą renomę i wiarygodność wirtualnych monet, windując błyskawicznie ich ceny. Minusem takich działań jest to, że są one dla większości inwestorów całkowicie nieprzewidywalne i zaskakujące. 

Od czego zależy kurs Bitcoina?

Kupuj i sprzedawaj Bitcoina i 600+ krypto w kilka minut.
Dołącz do największej na świecie giełdy kryptowalut:

Zacznij handel na Binance →