Własny portfel Bitcoin – na czym to polega?

Gdzie trzymacie swoje pieniądze? Jasne, że na koncie w banku. Te bieżące również w portfelu. Dokładnie na tej samej zasadzie działa inwestowanie w Bitcoin. Aby na dobre rozpocząć swoją przygodę z wirtualną walutą, musicie na początek utworzyć prywatny portfel Bitcoin. Jak to zrobić?

Jak założyć portfel Bitcoin?

Zacznijmy od przypomnienia, że Bitcoin jest walutą kompletnie niezależną o wszelkich instytucji finansowych, a tym bardziej banków. Od razu powstał zatem problem, gdzie i w jakiej formie mamy przechowywać swoje monety. Drugim wyzwaniem jest stworzenie systemu płatności. Tak narodziła się instytucja klienta Bitcoin. To w zasadzie program lub aplikacja, która umożliwia dowolne zarządzanie swoimi wirtualnymi pieniędzmi. Dlaczego jest to tak ważne? Bo jak wspominałem Wam w tym artykule, każda transakcja dokonywana przy użyciu bitmonety, musi zostać odnotowana przez internetowy system powiązań. Dzięki temu nie ma ryzyka oszustwa, ani fałszowania waluty.

Najpopularniejszym miejscem przechowywania swoich monet jest tzw. portfel Bitcoin. Jest to narzędzie, które do złudzenia przypomina po prostu konto bankowe. Portfela nie trzymasz jednak w kieszeni, ale na swoim komputerze. W ten sposób tylko Ty masz dostęp do swoich monet i możesz nimi dowolnie gospodarować. Oczywiście system wymaga zadbania o bezpieczeństwo – dlatego portfel musi być chroniony hasłami. Twój portfel ma tzw. klucz publiczny potrzebny całej sieci do zweryfikowania Twojego konta i faktycznej liczby posiadanych monet. Ponadto otrzymujesz klucz prywatny, dzięki któremu możesz realizować przelewy. Klucz jest długi i dość skomplikowany, zapomnij więc o ustawianiu hasła w stylu „imię żony”. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki kodom portfel jest doskonale chroniony i ryzyko włamania do systemu zostało bardzo zminimalizowane. Aby jeszcze podnieść poziom bezpieczeństwa staraj się odłączać komputer od sieci po skończonej pracy.

Ten opis dotyczył głównie tradycyjnego portfela, który instalujesz na swoim komputerze. Obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów zarządzania Bitcoinami, jest założenie e-portfela. Wśród najbardziej zaufanych aplikacji mogę wymienić ofertę BlockChain.info. To zupełnie darmowy (nie płacisz prowizji za przelew) i bardzo bezpieczny klient Bitcoin on-line. Operator gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki najpopularniejszemu dziś standardowi zabezpieczenia AES – w skrócie, chodzi o jak najlepsze szyfrowanie transakcji.

Portfel Blockchain przede wszystkim daje Ci bardzo duże i bezpłatne możliwości zarządzania swoimi wirtualnymi finansami. Możesz np. zażyczyć sobie potwierdzenia dokonania przelewu sms-em lub mailem, masz możliwość importowania i eksportowania klucza prywatnego i przede wszystkim – możesz tworzyć kopie zapasowe, co świetnie sprawdza się w przypadku dokonywania większej liczby operacji. W praktyce więc, aplikacja BlockChain nie różni się niczym od najlepszych systemów bankowości elektronicznej. Ma jednak nad nimi ogromną przewagę – jest darmowa i anonimowa. Klient Bitcoin nie będzie żądał od Ciebie Twoich danych osobowych, takich jak PESEL czy data urodzenia. To ogromne ułatwienie i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Rejestracja trwa kilka chwil, a po nich jesteś już zarządcą swojej wirtualnej waluty.

Jeśli w takim razie chcesz zacząć przygodę z Bitcoinem, powinieneś pierwsze kroki skierować na stronę Blockchain i założyć swój portfel.

Jak korzystać z portfela Bitcoin?

To bardzo proste. Zakładając, że masz już jakieś monety i chciałbyś je przelać swojemu kontrahentowi, korzystasz po prostu z narzędzi aplikacji blockchain.info. Aby dokonać przelewu musisz znać klucz publiczny osoby, do której monety mają trafić. Transakcja będzie zrealizowana w ekspresowym tempie, liczonym raczej w minutach. Korzystając z własnego portfela eliminujesz konieczność angażowania do przelewu innych użytkowników sieci. To bardzo wygodne.

Portfel Bitcoin pozwala Ci oczywiście na bezpieczne przechowywanie Twoich funduszy. Ciekawą opcją jest możliwość posiadania wielu adresów – dzięki temu może np. przelewać monety między swoimi kontami, a ponadto unikasz sytuacji, w które wszyscy uczestnicy sieci wiedzą, ile dokładnie masz Bitcoinów.

Zakładając portfel zyskujesz od razu dostęp do adresów punktów, które honorują płatności w tej walucie. Dużą zaletą proponowanego przeze mnie e-portfela blockchain.info jest to, że dostęp do swoich pieniędzy masz z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy, że jesteś on-line. Pamiętaj, aby wybierać dostawców zaufanych. Blockchain jest polecany przez tysiące użytkowników wirtualnej waluty i gwarantuje bezpieczeństwo – a o to przecież nam chodzi.

Czy portfel Bitcoin jest bezpieczny?

Jak zwykle – wszystko zależy od Ciebie. Jeśli dostatecznie chronisz swój kod prywatny i korzystasz tylko z zaufanych aplikacji i e-portfeli, to nie masz się czym martwić. Oczywiście możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich wirtualnych finansów.

Pamiętaj, aby dane swojego portfela przechowywać na nośnikach zewnętrznych – dyskach przenośnych lub pendrive’ach. Te muszą być oczywiście odpowiednio przechowywane. Nigdy nie udostępniaj swojego kodu prywatnego osobom trzecim. Jeśli korzystasz z tradycyjnego klienta Bitcoin i portfela na swoim komputerze, staraj się odłączać go od sieci, gdy z niego nie korzystasz.

Istnieje również możliwość zabezpieczenia dostępu do Twojego portfela hasłem.

Bardzo bezpieczną formą jest opisane w tym artykule przechowywanie portfela w serwisach on-line. To obecnie chyba najwygodniejsza i najbardziej elastyczna forma zarządzania swoimi Bitcoinami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – wejdź po prostu na https://blockchain.info/pl/wallet. Pamiętaj, że w świecie wirtualnego pieniądza możesz spotkać zupełnie realne zagrożenia. Dlatego korzystaj z wyłącznie sprawdzonych rozwiązań – sam minimalizuj ryzyko.

Masz już własny portfel? Dowiedz się jak kupić bitcoiny i jak je wydobywać!