Recenzja Zonda – zondacrypto (dawne BitBay) (2024): Test giełdy i opinie

Recenzja giełdy kryptowalut Zonda – zondacrypto (dawne BitBay) (2024). Sprawdzamy: rejestrację, weryfikację, handel, prowizje i opłaty. Poznaj wady, zalety i opinie o Zonda.

11 min. czytania
Zonda Global

Zonda (zondacrypto), jeszcze do niedawna znana jako Zinda Global a wcześniej BitBay, jest giełdą kryptowalutową z polskimi korzeniami. To właśnie w naszym kraju w 2014 roku rozpoczęła swoją działalność i szybko zyskała uznanie użytkowników. Niestety dynamiczny rozwój został dość mocno zaburzony przez wydarzenia z 2018 roku. To właśnie wtedy Zonda (BitBay jeszcze wtedy) została umieszczona na Liście Ostrzeżeń Publicznych KNF. 

Ta sytuacja mogła wywołać niepokój u niektórych użytkowników. Twórcy jednak szybko opanowali sytuację. Rozwiązaniem okazało się przeniesienie firmy na Maltę, która znana jest z bardzo liberalnych przepisów związanych z działalnością podmiotów finansowych. Następnie BitBay (Zonda dzisiaj) trafiła do Estonii. Jest tam zarejestrowana do dzisiaj i tam z powodzeniem się rozwija. Obecnie ma już ponad milion użytkowników i przygotowywana jest do wejścia do nowych krajów.

Idź do Zonda →

Zonda – zondacrypto (dawne BitBay) – giełda kryptowalut. Najważniejsze informacje

Zonda (zondacrypto) nazywana jest często Zondą BitBay – w nawiązaniu do jej wizerunku sprzed rebrandingu. Oferuje obecnie transakcje kupna oraz sprzedaży ponad 50 kryptowalut i StableCoinów. Sama witryna, wraz ze zmianą nazwy, przeszła gruntowną metamorfozę. Obecnie jest czytelniejsza i lepiej dostosowana do potrzeb inwestorów. Mowa tu zarówno o doświadczonych użytkownikach, jak i osobach stawiających pierwsze kroki w wirtualnym świecie. 

Giełda pochodząca z Polski obecna jest na międzynarodowym rynku kryptowalutowym od lat i zdążyła udowodnić swoją wartość. Choć po rebrandingu odnotowała spadek liczby zawieranych transakcji, twórcy skupieni są na jej rozwoju. Zmierzają do wprowadzenia jej na nowe rynki zagraniczne, a bezustannie modernizowany i ulepszany jest też sam system. Dzięki temu zarówno wersja przeglądarkowa, jak i aplikacja mobilna Zonda (zondacrypto), używana jest przez wielu użytkowników. Nie oznacza to natomiast, że cieszy się ona wyłącznie pozytywnymi opiniami. 

Podstawowe informacje: 

Firma BB Trade Estonia OÜ
Kraj rejestracji Estonia
Rok założenia 2014 (BitBay), 2021 (Zonda – zondacrypto)
Adres witryny Zondacrypto.com
Ilość monet 50+
Waluty FIAT Tak (EUR, PLN, GBP, USD)
StableCoin Tak
Polski język serwisu Tak
Transakcje w PLN Tak
Weryfikacja KYC Tak
Opłata za założenie konta Nie
Opłata za prowadzenie konta Nie
Prowizje Taker: do 0,45% Maker: do 0,30%

Idź do Zonda →

Aplikacja mobilna Zonda – zondacrypto (dawne BitBay)

Giełda Zonda (BitBay) posiada aplikację mobilną dostosowaną do urządzeń przenośnych z systemem Android oraz iOS. Pobrać ją można ze sklepu Google Play oraz App Store. Choć rozwiązanie to posiada wszystkie podstawowe funkcje istotne dla inwestorów, to jednak nie w każdej sytuacji jego budowę uznać można za intuicyjną. Zdarza się również, że aplikacja działa wolniej niż wersja przeglądarkowa lub się zacina. Użytkownicy w komentarzach wskazują na niedoskonałości, przez które aplikacja nie cieszy się zbyt wysokimi ocenami. 

Na szczęście istnieje alternatywa dla aplikacji Zonda (zondacrypto), jaką jest wersja przeglądarkowa witryny. Ta została stworzona w taki sposób, by dostosowywać się do ekranów różnej wielkości.  W tej wersji użytkownik może korzystać ze wszystkich funkcjonalności, a sama strona działa płynnie i bez większych problemów. Przyciski ustawione są odpowiednio i czytelnie tak, by odwzorowywać wersję na laptopa. To znaczne ułatwienie dla osób na co dzień obsługujących Zondę na większym ekranie. 

Jak założyć konto w Zonda – zondacrypto (dawne BitBay)?

Założenie konta w Zonda – zondacrypto (BitBay) wymaga weryfikacji danych osobowych. Giełda kontrolowana jest przez odpowiednie organy, gdyż działa legalnie i zgodnie z prawem. Aby zapobiegać oszustwom i innym niedozwolonym sytuacjom, takim jak np. pranie brudnych pieniędzy, użytkownicy muszą przejść procedury KYC/AML. Zarówno zakładanie konta, jak i weryfikacja, nie należą jednak do skomplikowanych i odbywają się w pełni zdalnie. Zależnie od poziomu weryfikacji, dostępne będą dla Ciebie określone funkcje serwisu. 

  • I poziom weryfikacji – umożliwia wykonywanie wpłat w kryptowalutach oraz walutach FIAT (będących oficjalnym środkiem płatności w państwie) za pomocą przelewu bankowego; 
  • II poziom weryfikacji – daje dostęp do wszystkich funkcjonalności giełdy. 

Rejestracja i weryfikacja konta w Zonda – zondacrypto (dawne BitBay)

Aby rozpocząć proces zakładania konta w Zonda (zondacrypto) wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę giełdy i naciśniesz przycisk „Zarejestruj”. Znajduje się on w prawym górnym rogu strony. 

Strona WWW Zonda

Następnie musisz podać swój adres e-mail. Następnie weryfikujesz go, klikając w link aktywacyjny. 

Rejestracja w Zonda

Kolejnym krokiem jest dokończenie rejestracji. Wybierz swój login, a także bezpieczne hasło oraz kod PIN. Ten ostatni składać się musi z 4-6 cyfr. Pamiętaj, że te dane mają służyć do ochrony Twoich środków trzymanych w depozycie giełdowym. Zadbaj więc o to, by były przemyślane i trudne do zgadnięcia przez niepowołane osoby. 

Zakł∂anie konta w Zonda

Dalej postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na stronie. Podaj swoje obywatelstwo, a także domyślną walutę. Do wyboru masz złotówki, euro, dolary oraz funty szterlingi. Po potwierdzeniu wszystkich informacji i zalogowaniu na swoje konto, otrzymasz dostęp do serwisu. Pojawi się także informacja o konieczności przejścia weryfikacji. 

Weryfikacja konta w Zonda

Weryfikacja konta jest standardową procedurą i nie powinna Cię niepokoić. Aby ją wykonać, musisz najpierw określić typ swojego konta. Do wyboru masz: 

  • konto prywatne; 
  • konto firmowe. 

Następnie musisz potwierdzić swój numer telefonu oraz podać dane osobowe. Upewnij się, że zostały wpisane prawidłowo, bo kolejnym etapem będzie ich weryfikacja. Na pierwszym poziomie musisz okazać dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. Zrób mu zdjęcie urządzeniem mobilnym, a następnie zweryfikuj też swoją twarz. Przez cały proces przeprowadzą Cię czytelne wskazówki wyświetlane na ekranie. 

Poziom II zakłada dodatkowo przedstawienie dokumentu, stanowiącego potwierdzenie adresu zamieszkania, który wcześniej wprowadziłeś do systemu. Może to być:

  • rachunek (np. za prąd czy telefon), 
  • umowa (np. z bankiem), 
  • pismo urzędowe (np. list z ZUS),
  • wyciąg z konta bankowego,
  • potwierdzenie przelewu z konta bankowego, którego jesteś nadawcą. 

Po przejściu całego procesu poczekaj na akceptację Twojej weryfikacji danych. O pozytywnej decyzji zostaniesz poinformowany drogą mailową. 

Jak wpłacić i wypłacić pieniądze z Zonda – zondacrypto (dawne BitBay)?

Chcesz wpłacić pieniądze na swoje konto w giełdzie Zonda? Zaloguj się na stronie internetowej lub a aplikacji, a następnie przejdź do zakładki „Portfele”. Tam możesz wybrać, czy chcesz przelać kryptowaluty, czy też waluty FIAT. Wybierz odpowiednie monety, a następnie określ wysokość transakcji. 

W przypadku przesyłania kryptowalut zostanie Ci udostępniony numer rachunku, na który możesz przesłać środki. Wpłacając PLN, EUR, USD czy GBP wybierz rodzaj płatności. Pamiętaj, żeby uważnie kopiować dane. Istotne też jest to, że transakcja w złotówkach może zostać zrealizowana wyłącznie z rachunku w tej walucie. Nie ma możliwości skorzystania z usług operatorów pośredniczących. 

Wypłata w Zonda Global

Możesz kupować kryptowaluty także bezpośrednio, bez wpłacania środków na depozyt giełdowy. Zrobisz to np. za pośrednictwem karty debetowej i kredytowej MasterCard lub VISA w PLN i EUR. W tym przypadku również wejść musisz w zakładkę „Portfele”, a następnie nacisnąć „Wpłata” i wybrać opcję „Karta płatnicza”. Dalej dodajesz swoją kartę i uzupełniasz niezbędne dane. 

Wiesz już, jak szybko przejść Zonda (zondacrypto) logowanie, wpłacanie środków do portfela oraz kupowanie kryptowalut przy użyciu karty. Pojawia się zatem kolejne pytanie – w jaki sposób wypłacić pieniądze? Przelew na konto bankowe nie jest skomplikowany. Pamiętaj jedynie, że waluty FIAT możesz wysyłać wyłącznie na rachunki, z których dokonywano już wpłaty w serwisie. To dodatkowe zabezpieczenie, które może uchronić Cię przed utratą środków. Jeśli chcesz przelać pieniądze na nowe konto, najpierw wykonaj z niego wpłatę (minimum 10 zł, 5 euro lub 5 funtów). 

Wypłatę realizujesz ponownie z zakładki „Portfele”, tym razem jednak klikając w „Wypłata”. Możesz wybrać przelew zwykły, transakcję w kryptowalutach lub wypłatę środków w bankomacie. Pierwszy sposób to opcja bardzo intuicyjna. Wystarczy tylko, że podasz numer swojego konta oraz określisz kwotę przelewu. Pamiętaj jedynie, by waluta rachunku zgadzała się z przelewanymi środkami, bo w innym wypadku dojść może do przewalutowania. 

W przypadku wysyłania elektronicznych monet do innego sejfu, np. bezpiecznego paper wallet, wystarczy, że podasz kod publiczny oraz wysyłaną kwotę. 

Wypłata krypto w Zonda

Możliwość wypłaty środków w bankomacie to ciekawe rozwiązanie, przydatne dla osób ceniących gotówkę. Po wybraniu opcji „Wypłata w bankomacie” musisz określić kwotę transakcji i wprowadzić swój numer telefonu. Otrzymasz za pośrednictwem wiadomości SMS na niego 6-cyfrowy kod, a następnie maila zawierającego 4-cyfrowy PIN. Udaj się następnie do bankomatu Euronet i wybierz na monitorze opcję „Wypłata bez karty”. Naciśnij „SkyCash” i „Wypłata gotówki”. Teraz wprowadzić musisz 6-cyfrowy kod oraz kwotę transakcji. Wszystko zatwierdzasz 4-cyfrowym PIN-em. Po zaakceptowaniu danych przez system możesz odebrać gotówkę. 

Limity, ograniczenia i opłaty w Zonda – zondacrypto (dawne BitBay)

Nie ma żadnych opłat za założenie i prowadzenie konta na giełdzie Zonda (BitBay). Prowizje naliczane są natomiast przy wykonywaniu transakcji. Ich wysokość uzależniona jest od 30-dniowego obrotu w dowolnej walucie. Stawki podzielone są aż na 18 progów, a wraz z sumą transakcji zmniejszają się opłaty dodatkowe (nie licząc najniższego progu, do 100 EUR). Użytkownicy handlujący sporadycznie i nieprzekraczający 10000 euro lub równowartości tej kwoty, muszą liczyć się z prowizją w wysokości 0,40% (taker) i 0,25% (maker). Zaawansowani traderzy, których obrót w ciągu miesiąca przekroczy 100 tys. euro, płacą 0,28% i 0,17%. Mowa o transakcjach fiat-krypro. Przy wymianie kryptowalut z jednej na drugą, prowizje są nieco inne. Szczegóły znajdziesz w poniższych tabelach, pochodzących z oficjalnej strony Zonda (zondacrypto). 

Tabela opłat i prowizji w Zonda (zondacrypto) – Fiat/Krypto:

Tabela opłat i prowizji w Zonda Global - Fiat/Krypto

Tabela opłat i prowizji w Zonda (zondacrypto) – Krypto/Krypto:

Tabela opłat i prowizji w Zonda Global - Krypto/Krypto

Wpłaty cyfrowych walut do Zondy (BitBay) są darmowe. Nic nie płaci się również za wpłaty w walutach FIAT przy pomocy przelewu bankowego. Prowizja za płatność kartą wynosi 2,99% od wysokości wpłaty. Zaznaczyć warto, że minimalną kwotą pobieraną przez Zonda (zondacrypto) jest 10 zł/2,50 euro. Minimalna wartość depozytów, to (zależnie od wybranej waluty) 10 euro, 5 GBP lub 10 złotych. 

Zonda (dawne BitBay) giełda pobiera dodatkowe opłaty także za wypłaty. W przypadku przelewu bankowego to 0,5% wartości transakcji w PLN i 0,1% w euro. Wypłata przy użyciu karty to 2,99% prowizji, a przelew bankowy FPS w GBP kosztuje 2 funty. Istnieje również specjalna prowizja związana z wypłatami gotówki z bankomatów Euronet. Jej wysokość to 10 zł, a dodawana jest do kwoty wypłaty.

Czy Zonda – zondacrypto (dawne BitBay) jest bezpieczną giełdą kryptowalut?

Przenosiny Zonda (BitBay) na Maltę, a następnie do Estonii, mogły wywołać niepokój u użytkowników. Wiele osób niepewnie spoglądało również na zmianę nazwy i rebranding marki. Wszystko to jednak nie wpływa na przestrzegane przez nią względy bezpieczeństwa. Giełda spełnia wymogi KYC oraz AML. Ponadto jej działalność kontrolowana jest przez odpowiednie służby. To gwarancja dla inwestorów, że pochodząca z Polski firma przestrzega przepisów i działa zgodnie z prawem.

Twórcy giełdy Zonda troszczą się również o bezpieczeństwo kont swoich użytkowników. Dba o to m.in. możliwość ustawienia podwójnej autoryzacji logowania. Wykorzystać do tego można np. popularną aplikację Google Authenticator, generującą specjalne kody. Dzięki nim Zonda (zondacrypto) logowanie jest w pełni bezpieczne. Warto oczywiście pamiętać, że BitBay (Zonda) oferuje trzymanie depozytów w tzw. gorących portfelach. Są to miejsca stale podłączone do Internetu, co zwiększa ryzyko cyberataku. Przemyśl trzymanie tam tylko niewielkich kwot, niezbędnych do wykonywania bieżących transakcji i zarabiania na handlu Bitcoinami czy innymi kryptowalutami. Oszczędności chować możesz do tzw. cold wallet, czyli zimnych portfeli, które nie mają połączenia z Internetem

Zalety oraz wady Zonda – zondacrypto (dawne BitBay)

Zalety Zonda – zondacrypto (dawne BitBay): 

  • możliwość wykonywania transakcji w PLN; 
  • wypłata środków w bankomacie; 
  • dwustopniowa weryfikacja KYC; 
  • bardziej intuicyjna strona internetowa po rebrandingu.

Wady Zonda – zondacrypto (dawne BitBay):

  • dość wysokie opłaty transakcyjne; 
  • problemy z płynnością giełdy po rebrandingu; 
  • duża opłata za wypłaty gotówki; 
  • problemy z aplikacją mobilną. 

Zonda – zondacrypto (dawne BitBay) – opinie

Czy dobrym pomysłem jest konto w Zonda (zondacrypto)? Opinie na temat wywodzącej się z Polski giełdy są dość mocno podzielone. Z jednej strony to największy serwis oferujący transakcje w złotówkach bez potrzeby ich przewalutowania. Z drugiej jednak problemy z KNF, migracja na Maltę i Estonię, a następnie rebranding, mogły wywołać niepokój u inwestorów. Odbiło się to na ilości realizowanych na tej platformie transakcji. 

Niezbyt dobrą opinią cieszy się także aplikacja Zonda (BitBay). Nie brak wśród komentarzy wyrazów niezadowolenia. Widać to np. w sklepie Google Play. Mobilną wersję Zondy pobrało ponad 100 tys. użytkowników, a 1,18 tys. głosów wygenerowało ocenę na poziomie 3,2 gwiazdki na 5. Wiele komentarzy wskazuje na niedociągnięcia w jej działaniu. Brak zachwytów zdaje się potwierdzać również ocena na App Store. Tam oceniło ją tylko 26 osób, przyznając 3,6/5 punktów. 

Warto podkreślić jednak, że Zonda ma już milion użytkowników. Negatywne opinie dotyczą głównie aplikacji, a nie przeglądarkowej wersji systemu. Jest ona responsywna i można z niej korzystać na smartfonie, co daje jej dodatkowe punkty. Twórcy dbają też o bezpieczeństwo i wygodę użytkowników, nie zapominając o Polakach. Świadczy o tym możliwość realizowania płatności w PLN, co zasługuje na szczególne wyróżnienie.  

Podsumowanie recenzji Zonda – zondacrypto (dawne BitBay)

Zonda (zondacrypto) (dawne BitBay) ma swoje mocne oraz nieco słabsze strony. Na jej korzyść bez wątpienia działa szybkie reagowanie na nieprzewidziane zdarzenia. Świadczą o tym zmiany kraju działalności, dostosowywanie się do odpowiednich przepisów oraz ciągły rozwój. Dobrze o firmie świadczą też plany wchodzenia do kolejnych krajów, ale również ciągła pamięć o Polakach. Transakcje w PLN to bardzo mocny plus, który wyróżnia tę giełdę na tle konkurencji. 

Początkujący inwestorzy muszą się jednak pogodzić z tym, że w Zonda (zondacrypto) obowiązują dość wysokie ceny. Opłaty dodatkowe bywają bolesne, w porównaniu do tańszej konkurencji. W wielu przypadkach jednak warto przeliczyć, co jest korzystniejsze – prowizja czy koszt przewalutowania złotówek na inne waluty FIAT w pozostałych witrynach. Dla wielu problemem może być też aplikacja, która zdaniem niektórych użytkowników wymaga dopracowania. 

Ocena zondacrypto:

4.43 / 5

Idź do Zonda →