Recenzja CEX.IO (2024): Test giełdy i opinie

Recenzja giełdy kryptowalut CEX.IO (2024). Sprawdzamy: rejestrację, weryfikację, handel, prowizje i opłaty. Poznaj wady, zalety i opinie o CEX.IO.

9 min. czytania
CEX.IO

CEX.IO to międzynarodowa giełda oraz kantor kryptowalut, który zarejestrowany został w 2013 roku. Od tamtej pory udało mu się podbić nie tylko Europę, ale również Stany Zjednoczone. Jest to witryna stosunkowo prosta w obsłudze, choć niestety nie ma polskiej wersji językowej. Dla osób nieznających angielskiego może być to pewna przeszkoda. Strona jednak zrobiona jest na tyle intuicyjnie, że da się ją obsługiwać nawet z podstawową znajomością tego języka. Do dyspozycji użytkowników jest też przygotowany kompleksowy poradnik korzystania z serwisu, który w wersji przeglądarkowej łatwo można przetłumaczyć. 

Największą zaletą CEX.IO jest mnogość dostępnych kryptowalut oraz łatwość zarządzania nimi. Możesz robić to zarówno z poziomu przeglądarki, jak i aplikacji mobilnej. Choć wpłaty w polskich złotówkach nie są możliwe, to system przelewów międzynarodowych został dobrze przemyślany i przygotowany. Dzięki temu transakcje w akceptowalnych walutach FIAT są szybkie i łatwe. System prowizyjny nie należy jednak do najkorzystniejszych na rynku. 

Idź do CEX.IO →

CEX.IO – giełda kryptowalut. Najważniejsze informacje

Serwis CEX.IO zdobył popularność dzięki połączeniu możliwość kupna kryptowalut z opcją wygodnego handlu. W ten sposób miejsce dla siebie znalazły tam osoby zarabiające na kupowaniu i sprzedaży wirtualnych monet. Nie brak tam też miejsca dla tych, które chciały tylko wejść w posiadanie coinów, np. z myślą o inwestycji wieloletniej. Po dodaniu różnorodnej gamy płatności, wersji mobilnej oraz wygodnego portfela kryptowalutowego, powstało jedno z atrakcyjniejszych rozwiązań na rynku. 

W CEX.IO możesz dokonać transakcji za pośrednictwem kart bankowych, przelewów SWIFT czy innych, nowoczesnych rozwiązań. Oczywiście możliwe jest też wpłacanie tam kryptowalut. Wszystkie środki chronione są odpowiednimi zabezpieczeniami. CEX.IO korzysta też z systemu uwierzytelniania KYC. W ten sposób zapobiega oszustwom oraz prowadzeniu przez użytkowników nielegalnej działalności. 

Podstawowe informacje: 

Firma CEX.IO
Kraj rejestracji Londyn
Rok założenia 2013
Adres witryny Cex.io
Ilość monet 80+
Waluty FIAT Tak (USD, GBP, EUR, RUB)
StableCoin Tak
Polski język serwisu Nie
Transakcje w PLN Nie
Weryfikacja KYC Tak
Opłata za założenie konta Nie
Opłata za prowadzenie konta Nie
Prowizje Taker: max. 0,25% Maker: max. 0,15%

Idź do CEX.IO →

Aplikacja mobilna CEX.IO

CEX.IO posiada dedykowaną aplikację mobilną, stworzoną z myślą o systemach Android oraz iOS. W obu przypadkach jej wygląd wzorowany jest na wersji przeglądarkowej. Zachowane zostały też wszystkie najprzydatniejszse inwestorom funkcje. Przy użyciu urządzenia mobilnego możliwe jest więc oczywiście kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Ponadto możesz sprawdzić stan konta, wpłacić środki do portfela czy założyć konto dla nowego użytkownika. 

Aplikacja mobilna CEX.IO jest stale rozwijana i dostosowywana do potrzeb inwestorów. Pozwala na trzymanie ręki na pulsie w dowolnym miejscu i czasie, co jest gwarancją komfortu i wygody. Jak często bywa w przypadku aplikacji mobilnych, również w tym przypadku rozwiązanie to nie jest jednak bez wad. Opinie użytkowników wskazują na różnego rodzaju niedociągnięcia. System jest jednak bezustannie aktualizowany i udoskonalany. 

Jak założyć konto w CEX.IO?

Założenie konta w CEX.IO nie jest skomplikowane, wymaga natomiast przejścia kilkustopniowej weryfikacji. Musisz podać swoje dane, a następnie je potwierdzić. Jest to niezbędne do korzystania z pełnej funkcjonalności serwisu. Co istotne, pominąć tego nie można również w przypadku rejestracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej. System został stworzony tak, by odpowiednio chronić konta wszystkich użytkowników. Jednocześnie jednak oferuje łatwą obsługę serwisu. Zakładając konto, postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. 

Rejestracja i weryfikacja w CEX.IO

Jeśli chcesz rozpocząć proces zakładania konta w CEX.IO, wejdź na stronę giełdy i naciśnij przycisk „Get Started”. Znajduje się on na środku strony głównej. 

Strona WWW CEX.IO

Po naciśnięciu przycisku nastąpi przekierowanie do czytelnego okna rejestracyjnego. Musisz tu podać kolejno: adres e-mail, hasło, imię, nazwisko i kraj, w którym mieszkasz. Upewnij się, że wszystkie wpisywane informacje są prawdziwe i poprawne. Na ich podstawie przeprowadzona zostanie weryfikacja tożsamości, do której przejdziesz nieco później. Postaraj się wymyślić również dobre hasło, które będzie  stało na straży Twoich wirtualnych finansów. Zgodnie z podpowiedziami systemowymi CEX.IO, powinno ono mieć: 

 • 10 lub więcej liter; 
 • mniej niż 256 znaków; 
 • jedną małą literę z alfabetu łacińskiego; 
 • jedną wielką literę z alfabetu łacińskiego; 
 • jedną cyfrę. 

Na koniec wyraź zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Musisz to zrobić, aby przejść do kolejnego etapu rejestracji. Otrzymasz w nim kod aktywacyjny na maila, który został wpisany do formularza. Przepisz go lub kliknij bezpośrednio w link znajdujący się w wiadomości, by kontynuować. 

Zakłądanie konta w CEX.IO

Teraz jesteś już posiadaczem konta niezweryfikowanego. Nadany Ci został numer ID użytkownika, a do otrzymania dostępu do pełnej funkcjonalności serwisu brakuje Ci potwierdzenia tożsamości. Przejdź do kolejnego etapu, klikając w przycisk „Setup 2FA”. W międzyczasie przygotuj dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport. Pamiętaj, by miał aktualną datę ważności. Widniejące na nim dane muszą zgadzać się z tymi, które trafiły do formularza rejestracyjnego. 

Profil w CEX.IO

Przy uwierzytelnianiu tożsamości musisz podać swój numer telefonu. Przyjdzie na niego kolejny kod, którzy musisz wpisać w formularzu. Gdy to zrobisz, rozpocznie się procedura potwierdzania danych. Aby przejść ją pomyślnie, zrób zdjęcie dokumentu i wgraj je do systemu. Zazwyczaj zgodność sprawdzana jest bardzo sprawnie, a użytkownik jest szybko informowany o rezultacie kontroli. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, zyskasz dostęp do pełnej funkcjonalności serwisu. 

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty w CEX.IO? 

Dokonywanie transakcji w serwisie CEX.IO jest bardzo łatwe i intuicyjnie. Wejdź w zakładkę „Finance” na stronie głównej. Twoim oczom ukaże się spis wszystkich kont kryptowalutowych oraz tych z walutami FIAT. Zobaczysz swoje środki, kwoty, które są w trakcie realizacji oraz sumy. Do Twojej dyspozycji będą też dwie opcje:

 • Deposit – wpłaty na konta giełdowe; 
 • Withdraw – wypłaty z kont. 
Handel w CEX.IO

Jeśli chcesz wpłacić środki na CEX.IO, naciśnij „Deposit” przy walucie, którą chcesz zasilić giełdowy portfel. W nowym oknie musisz uzupełnić kwotę, którą chcesz przelać. System wyliczy prowizję i przedstawi Ci pełny koszt transakcji. Następnie wybierasz metodę płatności, np. kartę bankową, portfel Skrill, E-pay czy tradycyjny przelew bankowy. 

Wpłata w CEX.IO

Wypłata odbywa się na identycznej zasadzie. Musisz jedynie kliknąć „Withdraw” przy portfelu, na którym znajdują się środki. Bez problemu przelejesz na zewnętrzne konto zarówno kryptowaluty, jak i tradycyjne pieniądze. Na Twój e-mail w tym przypadku wysłana zostanie także wiadomość potwierdzająca realizację transakcji. W przypadku wypłaty na portfel kryptowalutowy będziesz musiał podać jego klucz publiczny. Pamiętaj też, by Twój sejf, np. portfel papierowy, akceptował coiny, które zamierzasz na niego przesłać. 

Kupować i sprzedawać kryptowaluty na giełdzie możesz również, klikając odpowiednie monety na górze strony. Pod wykresem prezentującym różnice kursu dostępne są dwie zakładki. Musisz w nich jedynie wybrać odpowiednie monety oraz środki FIAT. 

Giełda CEX.IO

Limity, ograniczenia i opłaty w CEX.IO

CEX.IO nie pobiera opłat za założenie oraz prowadzenie konta. Za darmo użytkownikowi udostępniane są również portfele kryptowalutowe oraz konta na waluty FIAT. Tradycyjnie natomiast giełda nalicza prowizje od transakcji. Ich wysokość zależy od kwoty obrotu, jaki wykonał właściciel konta w ciągu ostatnich 30 dni. Im większa kwota, tym korzystniejsza zniżka.

Osoby, które wygenerowały najniższy obrót, na poziomie 10 tys. dolarów lub mniej, obarczone zostaną kosztami dodatkowymi. Wynoszą one kolejno 0,25% (taker) i 0,15% (maker). W przypadku największych kwot, przekraczających 5 milionów dolarów, prowizje to tylko 0,01% (taker) i 0,00% (maker). Szczegółowe wytyczne przedstawione zostały w poniżej tabeli, zaczerpniętej z oficjalnej strony giełdy:

Prowizje i opłaty w CEX.IO

Oprócz prowizji transakcyjnych w CEX.IO obowiązuje również szereg limitów i opłat dodatkowych. Zależne są one np. od rodzaju transakcji czy sposobu wpłaty i wypłaty środków. W przypadku dziennych transakcji przy użyciu kart bankowych minimalna kwota wynosi 20 dolarów. Jednego dnia użytkownik nie może też wypłacić więcej niż 50 tys. dolarów (karta VISA) lub 2500 dolarów (MasterCard). Obie karty obarczone są opłatą dodatkową w wysokości 2,99 proc. W przypadku wypłat kryptowalut opłaty mają charakter ruchomy. Ich wysokość prezentowana jest zawsze w tabeli jeszcze przed potwierdzeniem transakcji. 

Czy CEX.IO jest bezpieczną giełdą kryptowalut? 

CEX.IO to giełda, która działa na rynku kryptowalutowym od wielu lat. Znana jest z troski o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Jeszcze nigdy nie doszło tam do bardzo poważnych naruszeń czy niebezpiecznych sytuacji. Świadczy to o odpowiednich zabezpieczeniach. Dowodem na to jest też fakt, że witryna ta należy do legalnie działającej firmy. Nad jej postępowaniem czuwają odpowiednie organy, zapewniające środkom użytkowników bezpieczeństwo. 

Wszelkie działania na koncie, takie jak wpłaty i wypłaty, mogą być zatwierdzane wieloetapowo. Użytkownik w ten sposób ma pełną kontrolę nad swoimi finansami. Może też być pewny, że nic się złego z nimi nie stanie. Jego profil jest także zabezpieczony poprzez uwierzytelnianie składnikowe 2FA. Osoby realizujące transakcje za pośrednictwem kart płatniczych liczyć mogą także na certyfikat PCI DSS. Czuwa tam nad Tobą także uwierzytelnianie danych oraz ochrona konta odpowiednim hasłem. Ponadto witryna CEX.IO jest właściwie szyfrowana. Chronione dzięki temu są nie tylko pieniądze inwestorów, ale także wszystkie ich dane. 

Zalety oraz wady CEX.IO

Zalety CEX.IO:

 • wiele metod wpłat i wypłat; 
 • intuicyjna budowa serwisu; 
 • duża baza dostępnych kryptowalut; 
 • globalny zasięg serwisu; 
 • odpowiednie zabezpieczenia
 • aplikacja mobilna. 

Wady CEX.IO:

 • brak polskiej wersji językowej witryny;
 • brak możliwości realizacji transakcji w PLN; 
 • dość wysokie opłaty dla osób inwestujących, obracających niewielkimi kwotami.

CEX.IO – opinie

Czy warto założyć konto w CEX.IO? Opinie o tym serwisie są dość pochlebne, a on sam cieszy się znaczną sympatią użytkowników. W serwisie Trustpilot.com zdobył aż 4,7 gwiazdek na 5 możliwych. Średnia wyliczona została na podstawie 22555 opinii. Użytkownicy zwracają uwagę na przejrzystą budowę serwisu oraz jego łatwą obsługę. Pojawiają się również głosy aprobaty wyrażanej wobec wielu metod płatności, różnorodnych pod względem wysokości prowizji i szybkości ich realizacji. 

Nieco inaczej wygląda opinia o aplikacji CEX.IO dostępnej w sklepie Google Play. W tym przypadku giełda mobilna ma ocenę 3,6/5. Jest to wynik obliczony na podstawie 17,8 tys. opinii. Samo rozwiązanie pobrano już ponad milion razy. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się ta aplikacja w App Store. Tu opinię jej wystawiło zaledwie 29 osób, ale za to jej średnia to aż 4,4/5. 

Podsumowanie recenzji CEX.IO

CEX.IO to interesująca propozycja dla osób poszukujących wygodnego połączenia brokera i giełdy w jednym serwisie. Strona ta pozwala zarówno na kupno, jak i sprzedaż kryptowalut, bez zbędnych problemów. Jej design jest przystępny, a sama obsługa nieskomplikowana i łatwa zarówno z poziomu laptopa, jak i smartfona. 

Co prawda aplikacja mobilna pozostawia jeszcze nieco do życzenia i użytkownicy wskazują, co można by w niej ulepszyć. Sama witryna jest jednak w pełni responsywna. Da się nią sterować z poziomu przeglądarki otwieranej na urządzeniu mobilnym. W ten sposób dostępne są też wszystkie funkcje, z których można korzystać w dowolnym miejscu. Uciążliwy bywa brak języka polskiego i płatności w PLN. Jeśli jednak te kwestie nie są dla Ciebie problemem, to CEX.IO może okazać się dość interesującym rozwiązaniem. 

Ocena CEX.IO:

4.42 / 5

Idź do CEX.IO →