Papierowy portfel Bitcoin – co trzeba o nim wiedzieć i jak trzymać kryptowaluty na kartce papieru?
Co to jest papierowy portfel Bitcoin? Jak działa paper wallet? Do czego służy? Jak go stworzyć i używać? Wady i zalety.
Portfel papierowy Bitcoin to nieoczywiste rozwiązanie, z którego istnienia wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Trudno uwierzyć, że cenne kryptowaluty można chronić jedynie przy użyciu zwykłej kartki papieru, całkowicie za darmo, ale dokładnie taka jest prawda. Tego rodzaju „schowek” na wirtualną walutę może stworzyć każdy – nie jest to wcale trudne i nic nie kosztuje.
Portfel papierowy na kryptowaluty uznaje się za wyjątkowo bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu Twoje Bitcoiny nie będą zagrożone. Ma jednak również swoje wady, nie należy bowiem do szczególnie wygodnych: łatwo go zgubić i stracić dostęp do wszystkich elektronicznych monet. Kiedy więc uznawany jest za najlepsze rozwiązanie, jak go założyć, w jaki sposób działa i kto powinien być z niego zadowolony? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się wszystkiego na temat paper wallet Bitcoin.
- Do czego służy portfel Bitcoin?
- Jak działa portfel papierowy Bitcoin?
- W jaki sposób używać papierowego portfela Bitcoin?
- Dla kogo będzie najlepszy papierowy portfel Bitcoin?
- Jak założyć paper wallet Bitcoin?
- Zadbaj o bezpieczeństwo papierowego portfela Bitcoin
- Portfel papierowy Bitcoin – podsumowanie wad i zalet portfela na kartce
Do czego służy portfel Bitcoin?
Portfel Bitcoin służy do przechowywania wirtualnej waluty w wygodny, a zarazem bezpieczny sposób. Posiadacze elektronicznych monet muszą je gdzieś trzymać, podobnie jak w jednym miejscu przechowuje się środki zgromadzone na koncie bankowym. Taki „schowek” również powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia, by z uzbieraną walutą nie stało się nic złego. Mówimy tu zarówno o ataku hakerów, jak i zwykłych awariach czy ograniczeniach dostępu, przez które wykonywanie transakcji może być utrudnione.
Istnieją różne rodzaje portfeli na kryptowaluty, działające online (hot wallets) i offline (cold wallets). Te pierwsze są wygodniejsze, bo korzystać z nich można na każdym urządzeniu i z dowolnego miejsca na świecie, o ile jest tam internet. Drugi typ (do którego zalicza się portfel papierowy Bitcoin) oferuje większe bezpieczeństwo i ochronę. Jednocześnie jednak jest mniej wygodny, bo do realizacji transakcji w kryptowalucie konieczne jest podanie odpowiedniego kodu lub posiadanie urządzenia, które najlepiej trzymać w bezpiecznym miejscu. Z tego powodu hot wallets zwykle używane są do trzymania mniejszych kwot i wykonywania bieżących transakcji, a cold wallets poleca się do długoterminowych inwestycji lub wykorzystywania ich w roli sejfów.
Jak działa portfel papierowy Bitcoin?
Papierowy Bitcoin portfel oparty jest na dwóch rodzajach kluczy: publicznym oraz prywatnym. Ten pierwszy wyobraź sobie jako specyficzny numer konta bankowego. Jest ogólnodostępny, posiadanie go przez osoby trzecie nie jest zagrożeniem dla Twojego portfela i możesz udostępniać go np. na giełdzie. Przy jego użyciu sprawdzisz też zawartość swojego portfela, korzystając ze stworzonego do tego celu oprogramowania.
Klucz prywatny stanowi gwarancję bezpieczeństwa Twoich Bitcoinów. To specyficzny rodzaj „hasła”, którego użycie jest niezbędne podczas wykonywania wszelkich wypłat z portfela. Jak zapewne już się domyślasz, gdyby wpadł w złe ręce, ktoś mógłby opróżnić Twój portfel papierowy kryptowalut. Właśnie dlatego kodu prywatnego nikomu nie podawaj i nie publikuj w Internecie. Używaj go wyłącznie w bezpiecznej przestrzeni i do realizacji zaufanych transakcji.
W jaki sposób używać papierowego portfela Bitcoin?
Używanie portfela papierowego z Bitcoinami jest banalnie łatwe. Wystarczy tylko, że zapiszesz klucz publiczny i prywatny na kartce, którą umieścisz w bezpiecznym miejscu. Korzystając z kantoru z kryptowalutami czy giełdy, będziesz podawać kod publiczny, dzięki któremu zakupione elektroniczne monety trafią bezpiecznie na Twoje konto. Bardziej skomplikowana jest kwestia wypłacania środków z papierowego portfela i przelewania ich np. na konta elektroniczne. Za każdym razem musisz w takiej sytuacji podawać klucz prywatny. Może mieć on formę tradycyjnego ciągu znaków do ręcznego przepisania lub kodu QR, który trzeba zeskanować.
W każdej chwili możesz też sprawdzić, ile dokładnie środków jest na Twoim papierowym portfelu Bitcoin. Wystarczy do tego jedynie skorzystać z jednej z wielu stron umożliwiających takie działanie. Mowa tu np. o blockchain.com/explorer, gdzie podajesz klucz publiczny, a lista transakcji wykonanych z Twojego portfela od razu się wyświetla. Nie narażasz w ten sposób swojego portfela na żadne niebezpieczeństwo, bo nadal chroni go klucz prywatny. Zyskujesz natomiast możliwość śledzenia wszystkich przelewów i sprawdzania, czy na liście nie ma żadnych podejrzanych ruchów.
Dla kogo będzie najlepszy papierowy portfel Bitcoin?
Czy papierowy portfel Bitcoin można uznać za najlepszy portfel na kryptowaluty? Zapewne nie będzie on odpowiadał wszystkim użytkownikom, a szczególnie tym, którzy często realizują transakcje w wirtualnych monetach. Korzystanie z papierowego portfela Bitcoin bywa uciążliwe, bo każda transakcja czy nawet sprawdzenie stanu konta wymaga używania dodatkowych oprogramowań i stron.
Portfel papierowy to natomiast świetne rozwiązanie dla osób, które mają Bitcoiny i w najbliższym czasie nie zamierzają z nich korzystać. Mowa tu np. o inwestorach długoterminowych, kupujących wirtualne monety i liczących na zarobek dzięki wzrostowi ich cen np. na przestrzeni kilku czy nawet kilkunastu lat. W takim przypadku papierowy portfel może być idealny, bo:
- nie ma dostępu do Internetu, więc nie grożą mu włamania online;
- kartka z kodami jest łatwa do schowania i przechowywania przez lata;
- do sprawdzenia stanu konta wystarczy kod publiczny. Można wszystko kontrolować bez sięgania po kod prywatny i narażania się na niebezpieczeństwo.
Jak założyć paper wallet Bitcoin?
Zaletą papierowego portfela Bitcoin jest nieskomplikowana procedura jego zakładania, z którą na pewno sobie poradzisz. Wystarczy jedynie, że użyjesz do tego oprogramowania służącego do generowania adresów Bitcoin lub bezpiecznej strony internetowej. W pierwszym przypadku program pobrany na komputer pozwoli Ci na stworzenie konta na urządzeniu, które nie jest nawet podłączone do sieci, a to gwarancja bezpieczeństwa. Jak natomiast wygląda w praktyce zakładanie portfela papierowego Bitcoin przez internet?
Będzie to działanie online, korzystaj więc wyłącznie z witryn gwarantujących bardzo rygorystyczne procedury zabezpieczające proces tworzenia konta. Wejdź np. na stronę Bitaddress.org, która jest gwarancją bezpieczeństwa i działa w bardzo intuicyjny i przejrzysty sposób. Po wpisaniu adresu do przeglądarki Twoim oczom ukaże się generator portfela papierowego na kryptowaluty, a poziom jego tworzenia wynosił będzie na razie 0%.
Twoje zadanie jest bardzo proste: musisz ruszać muszką w losowy sposób, pozostawiając na stronie drobne zielone kropeczki. Z każdym ruchem liczba procentów, pokazywana na zielonym pasku i w ramce, będzie się zwiększała. Jednocześnie zmieniał się będzie ciąg znaków widoczny na środku ramki. Celem jest uzbieranie 100%, by kryptowalutowy portfel papierowy został stworzony.
Alternatywnym sposobem generowania kodów jest wpisywanie do pustej prostokątnej kratki, znajdującej się w ramce, przypadkowych znaków. Wystarczy jedynie przyciskać cokolwiek na klawiaturze przez kilka sekund, a z każdą nową literą procenty będą się zwiększały. Dokładnie tak, jak w przypadku poruszania myszką, musisz osiągnąć 100%.
Gdy dobijesz do 100%, Twój bezpieczny papierowy portfel będzie gotowy. Zmieni się wtedy też obraz wyświetlany na stronie, bo pokażą Ci się dwa kody – prywatny (SECRET) oraz publiczny (SHARE). Mają one zarówno formę kodów QR, jak i ciągu znaków umieszczonych zaraz pod kwadratowymi kodami.
Ostatnim krokiem do stworzenia portfela papierowego Bitcoin jest wydrukowanie (lub przepisanie) kodów na kartkę i ich odpowiednie zabezpieczenie.
Zadbaj o bezpieczeństwo papierowego portfela Bitcoin
Papierowy portfel Bitcoin nie ma dostępu do sieci, ale znajdujące się na nim monety i tak mogą „zniknąć”. Problemy w takim przypadku bywają jednak o wiele bardziej prozaiczne od ataków hakerskich czy spektakularnych oszustw. Wielu użytkowników traci Bitcoiny przez to, że po prostu gubią kartkę z zapisanymi kodami. Wbrew pozorom zdarza się to bardzo często, dlatego warto kody trzymać w bezpiecznym miejscu, takim jak np. sejf. Przemyśl też zapisanie kodów na dwóch różnych kartkach i umieszczenie ich w bezpiecznych miejscach z daleka od siebie.
Kolejnym problemem bywa to, że druk czy napisy mogą blaknąć i po czasie nie będzie ich widać. Przetrzeć się mogą zarówno całe kody, jak i poszczególne znaki, bez których nie wykonasz więcej żadnej transakcji i stracisz swoje oszczędności. W takim przypadku z pomocą przychodzi laminowanie kartki i trzymanie jej w takim miejscu, by napisy o nic się nie ścierały.
Trzymając środki w papierowym portfelu na Bitcoiny, rozważ także stworzenie dwóch portfeli, żeby jednego z nich używać jako sejfu. To wydłuży i utrudni proces zarządzania pieniędzmi, zagwarantuje Ci natomiast pełne bezpieczeństwo. W praktyce wpłacisz swoje środki na zimny portfel offline nr 1, a w przypadku przelewu najpierw wyślesz środki na papierowy portfel nr 2, który będzie „łącznikiem”. Nr 2 będzie miał kontakt z aplikacją mobilną czy webową, wykorzystaną do realizacji płatności. Środki pozostawione w zimnym portfelu nr 1 natomiast nadal będą odcięte od sieci i nienarażone na żadne ataki z zewnątrz.
Portfel papierowy Bitcoin – podsumowanie wad i zalet portfela na kartce
Czy papierowy portfel Bitcoin można uznać za najlepsze rozwiązanie, z którego korzystać powinien każdy użytkownik? Zapewne nie, jego obsługa jest dość uciążliwa i czasochłonna. Kartkę łatwo zgubić, a napisy mogą się przetrzeć. Wszystkie transakcje będą też wymagały od Ciebie noszenia przy sobie kartki z danymi albo realizacji ich tylko niedaleko schowka. Alternatywą może być ewentualnie nauczenie się hasła na pamięć, z zasady jednak musi być ono skomplikowane i trudne do zapamiętania.
Nie oznacza to jednak, że papierowy portfel Bitcoin nie ma zalet. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które inwestują w kryptowaluty długoterminowo. Jeśli w odpowiedni sposób zabezpieczysz karteczkę z kodami i schowasz ją w bezpiecznym miejscu, to po latach bez problemu będziesz mógł z niej dalej korzystać i cieszyć się Bitcoinami. W każdym momencie kod publiczny pozwoli Ci też na zasilanie konta i sprawdzanie budżetu. Portfel papierowy na kryptowaluty jest całkowicie darmowy, nic więc nie płacisz za jego założenie, utrzymanie czy wykorzystanie. To swoboda, którą zapewni Ci zwykła karta papieru i nieskomplikowany w obsłudze generator kont BTC.
Jak widzisz, istnieje wiele wygodniejszych sposobów na przechowywanie Bitcoinów, nie zawsze jednak są tak bezpieczne, jak papierowy portfel BTC. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dokładnie więc przemyśl swoją sytuację, określ oczekiwania i potrzeby, a następnie załóż taki portfel na Bitcoin, który będzie dla Ciebie najlepszy.