Recenzja Poloniex (2024): Test giełdy i opinie
Recenzja giełdy kryptowalut Poloniex (2024). Sprawdzamy: rejestrację, weryfikację, handel, prowizje i opłaty. Poznaj wady, zalety i opinie o Poloniex.
Poloniex to giełda, która na rynku pojawiła się w 2014 roku. Od tego czasu udało się jej przekonać do siebie wielu użytkowników z całego świata. Funkcjonuje na rynku międzynarodowym, a powstała w Stanach Zjednoczonych. Na przestani lat nie brakowało wokół niej kontrowersji oraz wzlotów i upadków. Jej obecny stan i aktywność jest jednak dowodem na pokonanie wszelkich trudności i odnalezienie swojego miejsca w sektorze kryptowalut online.
W Polsce Poloniex nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem umożliwiającym handel kryptowalutami. Bezustannie jednak kusi Polaków realizacją płatności przy użyciu kart bankowych czy dostępem do dziesiątek elektronicznych monet. Przy jej użyciu – i z odrobiną szczęścia – niektórzy inwestorzy mają szansę zarobić na Bitcoinie i innych coinach. Czy Poloniex to jednak najlepsza giełda, którą możesz wybrać? Ta recenzja powinna pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie.
- Poloniex – giełda kryptowalut. Najważniejsze informacje
- Aplikacja mobilna Poloniex
- Jak założyć konto w Poloniex?
- Rejestracja i weryfikacja konta w Poloniex
- Jak wpłacić i wypłacić pieniądze z Poloniex?
- Limity, ograniczenia i opłaty w Poloniex
- Czy Poloniex jest bezpieczną giełdą kryptowalut?
- Zalety oraz wady Poloniex
- Poloniex – opinie
- Podsumowanie recenzji Poloniex
Poloniex – giełda kryptowalut. Najważniejsze informacje
Poloniex giełda ma wieloletnie doświadczenie na rynku kryptowalut i od 2014 roku jej twórcy zdążyli już zrozumieć potrzeby odbiorców. Dzięki temu obecnie witryna oferuje szereg możliwości inwestycyjnych, wśród których jest nie tylko szybka wymiana wirtualnych monet. Za jej pośrednictwem można również używać dźwigni finansowej, wystawiać zlecenia oczekujące oraz oczywiście korzystać z gorącego portfela kryptowalutowego. Dostępnych jest tam kilkaset par transakcyjnych, nie ma natomiast typowych transakcji typu FIAT to krypto. Można jednak bez problemu opłacić transakcję za pomocą karty kredytowej, a następnie rozpocząć handel przy użyciu Stablecoinów. Takie rozwiązanie umożliwia zakup kryptowalut osobom, które żadnych wirtualnych środków na wymianę jeszcze nie mają.
Sama platforma Poloniex jest czytelna, przejrzysta i posiada wiele bardziej oraz mniej zaawansowanych funkcji. Dzięki temu lubiana jest zarówno przez początkujących inwestorów, jak i osoby handlujące kryptowalutami od wielu lat. Dostępna jest w 5 wersjach językowych, wśród których niestety nie ma polskiego. Dostępne funkcje są jednak na tyle intuicyjne, że osoby znające choć podstawy języka angielskiego powinny sobie bez problemu poradzić. Witryna ta cieszy się wiarygodnością i zapewnia swoim użytkownikom bezpieczeństwo, choć nie zawsze tak było. Zaraz po stworzeniu miała ona poważny problem z zabezpieczeniami, który skończył się atakiem hackerskim. Kilka lat później alarm wywołało pojawienie się fałszywych aplikacji nawiązujących do jej nazwy. To zmniejszyło zaufanie do giełdy Poloniex, które jednak przez wiele kolejnych lat bezawaryjnego działania udało jej się odbudować.
Podstawowe informacje:
Firma | Poloniex |
Kraj rejestracji | Stany Zjednoczone |
Rok założenia | 2014 |
Adres witryny | Poloniex.com |
Ilość monet | 60 |
Waluty FIAT | Nie |
StableCoin | Tak |
Polski język serwisu | Nie |
Transakcje w PLN | Nie (możliwe przewalutowanie) |
Weryfikacja KYC | Tak (powyżej 20 tys. USD) |
Opłata za założenie konta | Nie |
Opłata za prowadzenie konta | Nie |
Prowizje | Maker: 0,145% Taker: 0,155% |
Aplikacja mobilna Poloniex
Poloniex ma swoją aplikację mobilną, dostosowaną zarówno do urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store, a w obu cieszy się dobrymi opiniami. Posiada wszystkie najważniejsze funkcjonalności dostępne w wersji przeglądarkowej. Można za jej pomocą zarówno wpłacać pieniądze, jak również handlować kryptowalutami i przelewać środki na zewnętrzne portfele. Warto podkreślić, że witryna Poloniex giełdy jest też responsywna. Oznacza to, że korzystać z niej można za pośrednictwem przeglądarki na każdym urządzeniu. Wygląd serwisu dostosowuje się do wymiarów ekranu, na którym jest wyświetlany.
Rozwiązania te sprawiają, że z Poloniex skorzystasz w podróży i w każdym miejscu na Ziemi, w którym jest dostęp do Internetu. Inwestor ma stały dostęp do swojego konta i środków. Zarządzać może nimi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Jak założyć konto w Poloniex?
Poloniex to giełda działająca w pełni legalnie i zgodnie z obowiązującymi regulacjami międzynarodowymi. W związku z tym do założenia tam konta konieczne jest przejście rejestracji oraz potwierdzenie operacji za pośrednictwem wiadomości wysłanej na adres e-mail. W przypadku tej witryny wszystko odbywa się szybko i intuicyjnie, więc na pewno nie będziesz miał z tym większych problemów. Zrobić to możesz zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji mobilnej.
Rejestracja i weryfikacja konta w Poloniex
Aby rozpocząć proces zakładania konta, musisz przejść na stronę giełdy i kliknąć przycisk „Sing Up”.
Następnie podaj swój adres e-mail oraz silne hasło. Pamiętaj, by nie ujawniać go niepożądanym osobom, bo ma ono chronić Twoje finanse. Na wskazany e-mail dostaniesz wiadomość z linkiem weryfikacyjnym. Po potwierdzeniu operacji uzyskasz dostęp do swojego prywatnego konta na giełdzie Poloniex, które będzie już w pełni funkcjonalne. Obecnie do wykonywania transakcji na mniejsze sumy (do 20 tys. USD) nie jest konieczne przechodzenie procedury KYC. Oznacza to, że możesz już kupować i sprzedawać kryptowaluty oraz wpłacać środki do swojego portfela.
Potwierdzenie danych osobowych oraz miejsca zamieszkania niezbędne jest w przypadku przesyłania większych kwot (powyżej 20 tys. USD). Przebiega ono podobnie jak w przypadku większości giełd online. Użytkownik musi udowodnić, że podane przez niego dane osobowe w formularzu zgadzają się ze stanem faktycznym. Zrobić to można poprzez wysłanie skanu lub zdjęcia ważnego dowodu osobistego czy paszportu. Konieczne jest także potwierdzenie adresu. Wystarczy do tego np. wyciąg z konta bankowego, prezentujący aktualne miejsce zamieszkania.
Jest to standardowa procedura KYC, dzięki której giełdy znają tożsamości swoich klientów. Poprawia to bezpieczeństwo witryn, a także zapobiega oszustwom finansowym oraz nielegalnemu przepływowi środków. Fakt respektowania tego przepisu dobrze świadczy też o samej firmie. Wzmacnia jej wiarygodność i stanowi dowód na jej legalne funkcjonowanie.
Jak wpłacić i wypłacić pieniądze z Poloniex?
Poloniex giełda stara się dostosowywać do potrzeb klientów. Wyraźnie zauważalne to jest m.in. przy wpłatach oraz wypłatach środków. Dostępnych jest wiele metod płatności – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu z rozpoczęciem nowej inwestycji czy przelewem wymienionych kryptowalut na zewnętrzne portfele.
Wpłaty dokonać możesz m.in. przy użyciu tradycyjnych i szybkich przelewów. Oprócz tego dostępne są też różnego typu płatności mobilne oraz przekazy elektroniczne z portfeli wirtualnych. Dzięki temu użytkownik, który ma taką potrzebę, może pozostawać w pełni anonimowy (dopóki realizuje transakcje na mniejsze kwoty). Konto zasilić można także przy użyciu karty bankowej, a wpłata księgowana jest błyskawicznie.
Aby wykonać depozyt w kryptowalucie, wystarczy wejść na swój portfel (zakładka „Wallet”), kliknąć przycisk „Deposit”, a następnie wybrać odpowiednią monetę i jej ilość. System pokaże Ci Twój stan konta w danej walucie oraz adres publiczny, na który musisz wysłać środki.
Jak wspominaliśmy wyżej, kryptowaluty można kupować bezpośrednio przy użyciu karty bankowej. Płacisz wtedy zwykłymi walutami, np. dolarami. Wystarczy jedynie, że wybierzesz opcję „Buy Crypto”, a następnie zakładkę „Buy with Fiat”. Do wyboru masz wiele różnych walut tradycyjnych, a wśród nich m.in. polską złotówkę. Pamiętaj jednak, że transakcja przy jej użyciu obarczona jest koniecznością przewalutowania, nie jest to bowiem standardowa transakcja FIAT to Krypto. W łatwy sposób ustalasz następnie kryptowalutę, którą chcesz kupić oraz kwotę. System wyliczy dla Ciebie też koszty dodatkowe oraz poda ostateczną kwotę, którą zapłacisz za całą transakcję.
Poloniex pozwala na swobodną wypłatę pieniędzy do zewnętrznych portfeli kryptowalutowych. W zakładce „Wallet” wybrać musisz tylko „Withdraw”. Następnie określasz waluty, które chcesz wypłacić i podajesz dane portfela, na które mają zostać wysłane. Ponadto skorzystać możesz też z wymiany Poloniex BTC bezpośrednio na euro. Tę opcję znajdziesz w sekcji „Buy Crypto” po kliknięciu w przycisk „Sell for Fiat”. Wybierasz tam kwotę, a następnie system sam oblicza wysokość wypłaty, która trafi na Twoje konto.
Limity, ograniczenia i opłaty w Poloniex
Założenie i prowadzenie konta w Poloniex jest całkowicie darmowe, podobnie jak dokonywanie wpłat oraz wypłat na konto giełdowe. Na czymś jednak witryna musi zarabiać, w związku z czym prowizje obecne są w postaci opłat transakcyjnych. Ich wysokość zależy od tego, czy kupujesz (jesteś Takerem), czy sprzedajesz (jesteś Makerem) monety wirtualne.
Takerzy spodziewać się mogą dodatkowych opłat w wysokości do 0,155% – w zależności od wygenerowanego miesięcznego obrotu. Na makerów czekają prowizje wynoszące maksymalnie 0,145% kwoty transakcji. Im większymi sumami miesięcznie obracasz, tym mniejsze są dodatkowe koszty, które musisz płacić. Najwierniejsi użytkownicy mogą przejść przez 6 poziomów opłat. Ubiegać się też mogą o otrzymanie statusu Poloniex Plus Silver oraz Poloniex Plus Gold. Czytelnie prezentuje to poniższa tabela, dostępna na oficjalnej stronie giełdy.
Czy Poloniex jest bezpieczną giełdą kryptowalut?
Czy warto zaufać giełdzie Poloniex? BTC i inne kryptowaluty powinieneś kupić lub sprzedać tam bez większych problemów. Co prawda w przeszłości witryna ta miewała kryzysy i problemy z wiarygodnością. W ostatnim czasie jednak działa bez problemu. Jest zgodnie z prawem zarejestrowana i działa w pełni legalnie. Korzysta też z weryfikacji KYC w przypadku klientów realizujących największe transakcje. Wszystko to wskazuje, że nad jej rzetelnością i sprawnym działaniem czuwają odpowiednie służby.
Dobrze zabezpieczona pod względem technologicznym została także sama witryna. Korzysta ona z odpowiednich systemów bezpieczeństwa i szyfrowania. Wiele zdziałać w tym zakresie może także sam użytkownik, wprowadzając dobre hasło oraz logowanie dwuskładnikowe. W przypadku aplikacji mobilnej skorzystać też możesz z dodatkowej weryfikacji poprzez odcisk palca.
Mimo to warto wiedzieć, że Poloniex – podobnie jak większość giełd online – przechowuje środki inwestorów na tzw. hot wallet. Są to portfele stale połączone z Internetem, przez co potencjalnie są bardziej narażone na ataki hackerskie. Z tego powodu zalecane jest przechowywanie w nich jedynie niewielkich sum, przeznaczonych na bieżące transakcje. Zapas coinów lepiej trzymać w bezpiecznym sejfie, np. paper wallet.
Oczywiście zawsze pamiętaj o tym, że w tym rozdziale mówimy wyłącznie o technicznej stronie działania giełdy i jej bezpieczeństwie. Inwestowanie bowiem zawsze wiąże się z potencjalnym ryzykiem utraty środków. Nawet najsprawniejsza i najlepiej przygotowana witryna nie da Ci 100-procentowej gwarancji wzbogacenia się. Właśnie z tego powodu zawsze inwestuj pieniądze w sposób odpowiedzialny i przemyślany.
Zalety oraz wady Poloniex
Główne zalety Poloniex:
- funkcjonalna i intuicyjna witryna;
- wygodna aplikacja mobilna;
- konkurencyjna wysokość opłat dodatkowych;
- wiele kryptowalut do wyboru;
- możliwość bezpośredniego przewalutowania wielu walut Fiat;
- wiele opcji zapłaty;
- wysoki poziom anonimowości użytkownika przesyłającego mniejsze kwoty.
Wady Poloniex:
- brak witryny w języku polskim;
- brak transakcji FIAT to krypto;
- brak supportu w języku polskim;
- problemy z bezpieczeństwem w przeszłości;
- znaczne obniżki prowizji dopiero po miesięcznych obrotach wysokimi kwotami;
- płatności w PLN tylko kartą bankową.
Poloniex – opinie
Co użytkownicy myślą o giełdzie Poloniex? Opinie są podzielone, głównie ze względu na przeszłość tej witryny. Wpadki wizerunkowe i problemy z hackerami sprawiły, że część inwestorów nie ma do niej zaufania. Z drugiej strony jednak wprowadzone systemy bezpieczeństwa i dodatkowe zabezpieczenia strony powinny uspokoić użytkowników.
Dobrymi ocenami cieszy się za to aplikacja Poloniex. W Google Play ma ona ocenę 4/5 gwiazdek na podstawie głosów ponad 7800 internautów. Co więcej, pobrana została ponad 500 tys. razy, a to dowód jej wiarygodności. W App Store aplikacja cieszy się oceną 4,9 obliczoną na podstawie średniej z 64 wystawionych opinii.
Podsumowanie recenzji Poloniex
Poloniex to dobry wybór dla użytkowników, którzy cenią prywatność. Transakcje na mniejsze kwoty nie wymagają w jej przypadku uwierzytelniania, a zasilać konto można z portfeli elektronicznych. Dzięki temu tradycyjne konto inwestora nie musi być w żaden sposób połączone z tą witryną. To zapewnia też większe bezpieczeństwo w przypadku niespodziewanych zdarzeń.
Sama strona jest zbudowana w intuicyjny sposób i łatwo się ją obsługuje. Ma też funkcjonalną aplikację, dzięki której będziesz zawsze trzymać rękę na pulsie. Choć Poloniex dalej płaci za błędy z przeszłości, to może być dobrym rozwiązaniem dla osób handlujących niewielkimi kwotami. Zachęcają do tego też prowizje. Choć nie są najtańsze na rynku, uznać je można za przystępne i konkurencyjne w stosunku do najlepszych dostępnych ofert.
Ocena Poloniex:
4.39 / 5