Portfel Bitcoin: Co to jest? Jak działa? Który wybrać?
Wybieramy NAJLEPSZY portfel Bitcoin. Co to jest? Jak działa? Na co uważać? Portfele Bitcoin na komputer, w przeglądarce, na telefon, sprzętowe i papierowe.
Bitcoin, jako waluta w pełni wirtualna, nie ma postaci namacalnej, fizycznej, dlatego, kiedy kupisz bitcoiny, musisz je przechowywać gdzieś w przestrzeni wirtualnej. Nie możesz ich schować do skórzanego portfela i ukryć w plecaku lub przelać na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku. Do gromadzenia i przechowywania bitcoinów służy narzędzie dużo bardziej zaawansowane – portfel bitcoin. Czym jest, jak z niego korzystać i który wybrać? Tego dowiesz się po lekturze artykułu.
Co to jest portfel Bitcoin?
Kiedy powstał bitcoin, jeszcze nikt nie przypuszczał, jak wielki sukces osiągnie na rynku ta technologia i jak wiele zmian czeka ludzi na całym świecie po tym, jak wirtualna waluta stanie się powszechnym środkiem płatniczym. Bitcoinami można zapłacić za wiele produktów i usług, a nieliczne kraje, np. Niemcy, uznały tę walutę za oficjalny pieniądz, służący do opłacenia podatków i innych rozliczeń z państwem. Nic więc dziwnego, że w krótkim czasie po powstaniu bitcoina na rynku pojawiły się również narzędzia, dzięki którym przechowywanie zakupionych lub wykopanych jednostek stało się łatwiejsze, możliwe i realne.
Powstanie portfela bitcoin było rozwiązaniem dwóch problemów z wirtualną walutą:
- gdzie ją przechowywać?
- jak stworzyć system płatności, w którym kluczową rolę będzie odgrywała możliwość płacenia bitcoinami?
W odpowiedzi na te dwa pytania powstał klient bitcoin – narzędzie, mające formę programu lub aplikacji, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie wirtualną walutą w dowolny sposób. Narzędzie to pozwala także na niezakłócone odnotowanie transakcji z użyciem bitcoinów przez internetowy system powiązań, co, jak już zapewne wiesz, jest konieczne do przeprowadzenia udanej wymiany handlowej.
Czym zatem jest tytułowy portfel bitcoin? To portfel w sensie metaforycznym, czyli miejsce, w którym możesz gromadzić i przechowywać swoje bitcoiny. Portfel bitcoin do złudzenia przypomina konto w banku – ma podobne funkcje, jednak działa jedynie w przestrzeni wirtualnej, nienamacalnej. Może przybrać postać programu na komputer lub smartfona albo aplikacji internetowej czy przeglądarkowej.
Jak działa portfel Bitcoin?
Wrócimy jeszcze do rodzajów portfeli bitcoin, jednak zanim to nastąpi, przyjrzyj się jednej kwestii, związanej nierozerwalnie z funkcjonowaniem i używaniem portfeli bitcoin – zabezpieczeniom. Wszystkie aktywności, jakie podejmujesz w internecie, są narażone na zhakowanie i wykorzystanie przez internetowych przestępców. Posiadanie bitcoinów przekłada się na realne zyski, dlatego aby zabezpieczyć wirtualną walutę przed kradzieżą, portfele wykorzystują dwa rodzaje kluczy:
- klucz publiczny – można go porównać do numeru konta bankowego, ponieważ służy do weryfikacji konta w sieci oraz jego zawartości, ten klucz można swobodnie udostępniać innym posiadaczom bitcoinów, na giełdzie, w kantorze itp.
- klucz prywatny – pewnego rodzaju hasło, którym autoryzujesz przelewy ze swojego portfela.
Oba klucze są skomplikowane, a drugi z nich – klucz prywatny – może być (ale nie musi) chroniony hasłem, które sam ustalasz.
Pamiętaj – od stopnia zaawansowania hasła zależy, jak szybko hakerom uda się je złamać. Wymyśl zatem bardziej skomplikowaną kombinację cyfr i liter niż imię psa i data urodzenia!
Bez klucza prywatnego nie da się sfinalizować żadnej transakcji z użyciem bitcoinów, dlatego tak ważne jest jego bezpieczeństwo.
Działanie portfela bitcoin wydaje się skomplikowane i niezrozumiałe, jednak w rzeczywistości jest stosunkowo proste. Portfel możesz traktować jak konto, na którym przechowujesz bitcoiny. W zależności od jego rodzaju (o tym przeczytasz w kolejnej części tekstu) możesz mieć dostęp do swoich bitcoinów online z każdego urządzenia, jedynie z wybranych urządzeń, np. własnego komputera, lub dosłownie wszędzie tam, gdzie uzyskasz dostęp do internetu – dzięki portfelom przeglądarkowym. Z portfela bitcoin możesz wysyłać przelewy, zapłacić za nocleg w hotelu, kawę, usługi agencji reklamowej, web developera, a nawet za konto VIP na portalu VOD.
Jakie są rodzaje portfeli Bitcoin?
Już kilka razy w tym artykule przeczytałeś, że istnieje kilka rodzajów portfeli bitcoin. Czas przyjrzeć im się bliżej. Każdy rodzaj portfela jest inny i każdy ma swoje mocne i słabe strony. Wiele zależy również od Ciebie i tego, w jaki sposób podchodzisz do posiadanych bitcoinów – dotyczy to głównie kwestii bezpieczeństwa używanego portfela, na które, wbrew pozorom, masz ogromny wpływ.
Dostępne na rynku portfele można podzielić na dwie główne grupy:
- hot wallet, tzw. gorące portfele – do tej grupy zaliczają się te portfele, które działają na urządzeniach podłączonych do internetu. Można na nich przechowywać bitcoiny, ale raczej w niewielkiej ilości. Pozwalają na szybkie i wygodne przesyłanie i odbieranie bitcoinów, a cała procedura jest niezwykle łatwa.
- cold wallet, czyli zimne portfele – to portfele, które działają offline. Dzięki temu charakteryzują się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, za to są mniej wygodne w codziennym użytkowaniu niż portfele gorące.
W ramach obu grup można wyróżnić kolejny podział.
Przyjrzyj się po kolei każdemu z nich.
Portfele bitcoin na komputer
Portfele online na komputer, czyli tzw. portfele deskopowe, jak przystało na hot wallet, są bez przerwy podłączone do sieci. Mają postać programów, które należy zainstalować na komputerze lub laptopie, z tym że masz do wyboru dwie wersje tego portfela:
- aplikacje pełne, w przypadku których trzeba pobrać cały blok. To wymaga dużej ilości miejsca na dysku, ponieważ wielkość plików sięga nawet 400GB. Pełne aplikacje mogą synchronizować się nawet kilka dni i wykorzystują ogromną część zasobów sprzętu. Oficjalną apliakcją tego typu jest program Bitcoin Core.
- aplikacje lekkie – łańcuch bloków tych aplikacji znajduje się na zewnętrznym serwerze, dlatego nie potrzebują wiele miejsca na dysku, szybko działają i synchronizują się.
Stałe podłączenie do sieci wymaga zastosowania szczególnej ochrony klucza prywatnego, np. zaawansowanym szyfrowaniem. Zaszyfrować można też całą partycję dysku, na której znajduje się portfel, a na pewno warto zadbać o dobrego antywirusa. Przykładowe portfele deskopowe to Electrum, Exodus lub Wasabi.
Portfele bitcoin w przeglądarce
Do portfeli hot należą również portfele przeglądarkowe, do których logujesz się przez stronę internetową. Ich dużym plusem jest szeroki dostęp – możesz ich używać wszędzie tam, gdzie jesteś online. Do minusów zalicza się obecność “trzeciej strony”, czyli operatora zarządzającego platformą. Teoretycznie może on mieć dostęp do Twojego klucza prywatnego, co powoduje niebezpieczeństwo kradzieży. W praktyce bywa z tym różnie, dlatego portfele przeglądarkowe należy wybierać szczególnie uważnie. Do polecanych zalicza się niewątpliwie Blockchain.com.
Portfele bitcoin na telefon
Trzecim rodzajem portfeli gorących są portfele mobilne, czyli na smartfony z systemem iOS lub Android. To zdecydowanie wygodna forma przechowywania bitcoinów, chociażby ze względu na fakt, że portfele te są przystosowane do skanowania kodów QR, dzięki czemu nie ma konieczności przepisywania długiego i skomplikowanego klucza, kiedy chcesz zrobić przelew. Portfele mobilne, oprócz kryptowalut, obsługują często również waluty FIAT, co dla niektórych użytkowników jest ogromnym plusem. W wielu z nich potrzebna jest weryfikacja dokumentami. Do popularnych portfeli mobilnych należą Xapo, Mycelium i Edge.
W grupie portfeli cold znajdują się portfele sprzętowe i papierowe.
Sprzętowe portfele bitcoin
Portfele sprzętowe uznawane są za najbezpieczniejsze, ale jednocześnie najmniej wygodne. Mają formę całkowicie odrębnego urządzenia; często przypominają popularny pendrive. Aby móc z nich skorzystać, trzeba je podłączyć do komputera, laptopa lub innego sprzętu. Wysokie bezpieczeństwo tych portfeli wynika z faktu, że podpisywanie transakcji przebiega wewnątrz portfela, w całkowicie zamkniętym środowisku. Nikt więc nie ma dostępu do klucza prywatnego oprócz właściciela, a samego portfela można używać nawet na zawirusowanym laptopie lub komputerze stacjonarnym. Dodatkowo każdy przelew musi być potwierdzony ręcznie wpisanym kodem PIN. Dla zwiększenia i tak już wysokiego bezpieczeństwa portfela użytkownik ma możliwość wykonywania kopii zapasowych zawartości. Portfele sprzętowe uznawane są za najlepszy wybór, jeżeli chodzi o długotrwałe przechowywanie bitcoinów. Do najpopularniejszych należą przetestowane i zrecenzowane przez nas Ledger, Trezor i BitBox.
Papierowe portfele bitcoin
Portfele papierowe to natomiast najprostsza, ale mało wygodna forma przechowywania bitcoinów. Polega na wydrukowaniu lub zapisaniu na kartce klucza prywatnego. Tak przygotowany klucz można mieć zawsze przy sobie, schować w sejfie lub w innym miejscu, gdzie klucz nie będzie miał szansy dostać się w niepowołane ręce. W tym przypadku kosztem bezpieczeństwa jest wygoda użytkowania, ponieważ wykonanie przelewu wymaga przepisania klucza do portfela sprzętowego lub aplikacji, i to każdorazowo. Portfel papierowy można szybko i łatwo zrobić samemu, a opisaliśmy ten proces w artykule poświęconym papierowemu portfelowi (papper wallet) Bitcoin.
Jaki portfel Bitcoin wybrać?
Teraz kiedy znasz już rodzaje portfeli bitcoin, powstaje pytanie, który z nich wybrać? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy od tego, czego oczekujesz od swojego portfela. Jeśli szukasz narzędzia, które pozwoli Ci przechowywać bitcoiny przez długi czas i szczególnie cenisz bezpieczeństwo, najlepszym wyborem będzie portfel sprzętowy. Natomiast do wykonywania przelewów, płacenia za usługi lub produkty lepszym wyborem jest portfel przeglądarkowy.
Podczas wyboru portfela możesz kierować się też poniższymi wyznacznikami:
- cena – wiele portfeli, głównie przeglądarkowych, jest darmowych, za portfele sprzętowe musisz jednak zapłacić,
- kod open source, czyli kod otwarty – daje możliwość zweryfikowania, czy portfel jest odpowiednio przygotowany do użytku, czyli czy jego kod nie naraża haseł i kluczy na ujawnienie,
- stopień ochrony klucza prywatnego – dobry portfel umożliwia co najmniej nałożenie hasła na klucz prywatny lub wykorzystanie innych, skutecznych form ochrony, jak szyfrowanie lub wieloetapowa autoryzacja,
- polecenia innych użytkowników – jeśli nie masz możliwości lub wystarczającej wiedzy do sprawdzenia klucza, kieruj się opiniami innych użytkowników – dobre portfele będą ich miały mnóstwo.
Pamiętaj, że sam system Bitcoin, ze względu na technologię kryptograficzną, jest niemal nienaruszalny, a jego najsłabszym ogniwem jest człowiek. To ludzkie błędy najczęściej zagrażają bezpieczeństwu BTC i to właśnie przed nimi musisz chronić swoje bitcoiny.
W wyborze odpowiedniego portfela może Ci pomóc również poniższe porównanie poszczególnych rodzajów bitcoin wallet.
Rodzaj portfela bitcoin | Typ | Bezpieczeństwo | Cena |
Portfel desktopowy | hot wallet | średnie | darmowy lub płatny |
Portfel przeglądarkowy | hot wallet | średnie | darmowy |
Portfel mobilny | hot wallet | średnie | darmowy lub płatny |
Portfel sprzętowy | cold wallet | wysokie | płatny |
Portfel papierowy | cold wallet | wysokie | darmowy |
Poniżej pokazałem też inne różnice pomiędzy portfelami bitcoin hot wallet a cold wallet.
Hot wallet (gorący portfel) – desktopowy, przeglądarkowy i mobilny:
- przechowywanie niewielkiej ilości BTC
- ułatwione płatności
- szybkie i łatwe przelewy
Cold wallet (zimny portfel) – sprzętowy i papierowy:
- długotrwałe przechowywanie BTC
- bezpieczniejejsze płatności i przelewy, ale bardziej skomplikowane
Pamiętaj, że nie można jednym słowem opisać żadnego rodzaju portfeli. Przedstawione informacje to pewnego rodzaju generalizacja i opis głównych cech tych narzędzi. W ramach jednego rodzaju portfeli jedne propozycje są lepsze od innych, a może też być tak, że jeden z portfeli przeglądarkowych będzie polecany częściej, niż nawet najbardziej atrakcyjny portfel sprzętowy.
Mój wybór: Blockchain.com
Tak, pomimo tego, że blockchain.com jest portfelem przeglądarkowym, a jak czytałeś wyżej, mogą one być narażone na ataki hakerów, moim wyborem nr 1 jest właśnie ten portfel. Zastanawiasz się dlaczego? Z kilku ważnych powodów.
- Blockchain jest darmowy – nie ponosisz kosztów założenia konta, weryfikacji (dobrowolnej) lub przechowywania BTC.
- To rozwiązanie online, możesz więc z niego korzystać wszędzie tam, gdzie masz dostęp do internetu.
- Posiada interfejs w języku polskim – to zapewnia wygodną i niczym niezakłóconą obsługę. Nie musisz się martwić, że czegoś nie zrozumiesz, skoro wszystko utrzymane jest w Twoim rodzimym języku.
- Ten portfel poleca wielu użytkowników, ma ogromną ilość pozytywnych opinii nie tylko posiadaczy kont, ale również specjalistów w dziedzinie kryptowalut.
- Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, a dodatkowo możesz skorzystać z rozbudowanej sekcji FAQ lub Centrum Wsparcia.
- Ma wysoki poziom bezpieczeństwa, pomimo, że należy do grupy portfeli przeglądarkowych. Podczas rejestracji wymagane jest podanie jedynie adresu e-mail, nie wykorzystujesz więc swoich danych osobowych. Dodatkowo masz możliwość wykonania kopii zapasowej, dzięki której uzyskasz dostęp do swojego portfela, nawet jeśli Blockchain będzie niedostępny lub zapomnisz hasła. Możesz też ustawić dwuetapowe logowanie do portfela – nie tylko za pomocą hasła, ale również kodu z Google Authenticator, kodu SMS lub klucza U2F (np. Yubikey).
- Blockchain ma też wersję mobilną, na systemy Android i iOS, co ułatwia dostęp do portfela z każdego miejsca na świecie.
- Założenie konta na portfelu trwa maksymalnie 5 min i wymaga minimum danych. Nie trzeba też przeprowadzać weryfikacji dokumentami – ta opcja jest dobrowolna.
Jak założyć portfel Bitcoin?
Wspominałem o tym, że Blockchain ma bardzo prostą procedurę zakładania konta. Uzyskanie dostępu do portfela wymaga jedynie posiadania adresu e-mail oraz ustawienia hasła – im bardziej skomplikowane, tym lepsze. Zaleca się, aby hasło składało się z minimum 8 znaków, które są kombinacją liter, cyfr i znaków specjalnych.
Portfel możesz założyć pod adresem Blockchain.com, klikając na „Utwórz swój portfel” lub „Zarejestruj się”. Po kliknięciu Twoim oczom ukaże się tabelka, w której należy uzupełnić wspomniane dane, czyli e-mail i hasło.
Po zaznaczeniu zgody na warunki korzystania i politykę prywatności, można kliknąć opcję „Utwórz mój portfel”. Teraz na podany podczas rejestracji adres e-mail otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie rejestracji. Potwierdź ją i gotowe! Masz już swój portfel Blockchain!
Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa konta możesz jeszcze zmienić ustawienia. W górnym, prawym rogu kliknij opcję Centrum bezpieczeństwa. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji – Uwierzytelnianie Dwustopniowe lub Zwrot zapasowy.
Po wybraniu jednej z tych opcji trzeba postępować zgodnie z instrukcją. W przypadku niektórych opcji np. dwustopniowego uwierzytelnienia za pomocą kodu SMS, konieczne będzie podanie dodatkowych danych – w tym wypadku numeru telefonu.
Jak korzystać z portfela Bitcoin?
Założenie portfela to jednak dopiero początek. Przeczytałeś, że korzystanie z Blockchain jest bardzo proste i intuicyjne – i takie rzeczywiście jest.
Aby wysłać przelew BTC lub zapłacić za coś BTC, wystarczy kliknąć w ikonę Wyślij, która znajduje się na górze, w centralnej części panelu. Teraz musisz uzupełnić adres odbiorcy, czyli jego klucz publiczny, oraz ilość bitcoinów, które chcesz przesłać.
Po uzupełnieniu tych danych, w prawym dolnym rogu pojawi się informacja, ile wynosi prowizja sieci za wysłanie przelewu. Zanim zatwierdzisz transakcję, klikając Kontynuuj, dokładnie sprawdź adres odbiorcy i kwotę – przelewy w BTC są nieodwracalne, nie można ich wycofać, a raz wysłane, zostaną zrealizowane.
Aby odebrać lub przyjąć BTC postępuj podobnie, z tą różnicą, że zamiast opcji Wyślij, wybierz Żądanie. W polu na adres zobaczysz adres swojego portfela. Skopiuj go i wyślij do swojego kontrahenta.
Możesz też utworzyć link do udostępnionego żądania. Ta opcja znajduje się pod przyciskiem Gotowe. Wtedy polecenie odbioru wygląda tak, jak na poniższym zdjęciu.
Uzupełnij kwotę i opis, a następnie zatwierdź, klikając Kolejny. W następnym okienku ukaże się link, który możesz udostępnić swojemu kontrahentowi.
Bezpieczeństwo portfeli Bitcoin
Bezpieczeństwo portfeli bitcoin to wciąż otwarty temat. Co jakiś czas pojawiają się w internecie i mediach doniesienia o udanych lub nieudanych próbach kradzieży bitcoinów na pokaźne sumy, jednak niech to Cię nie zraża do inwestowania w wirtualną walutę. Podkreślenia wymaga fakt, który już raz został przedstawiony w tym tekście:
Najsłabszym elementem sieci Bitcoin jest człowiek!
Powstają również portfele, których celem nie jest gromadzenie i przechowywanie BTC lub transakcje z ich udziałem, ale kradzież, dlatego korzystaj jedynie ze sprawdzonych i polecanych portfeli, co do których masz pewność, że są prawdziwymi portfelami.
Aby uchronić swoje bitcoiny przed ich utratą możesz podjąć kilka ważnych kroków:
- zrób wszystko, co możliwe, aby ochronić swój klucz prywatny – jeśli to realne, generuj go w środowisku offline, przechowuj kopie zapasowe kluczy, nie tylko on-line, ale również off-line, a także w formie papierowej lub na twardym nośniku danych, np. szyfrowanym pendrive,
- szyfruj portfele, aby zapobiegać kradzieży,
- twórz kopie zapasowe,
- nie udostępniaj swojego klucza prywatnego nikomu – im mniej osób ma do niego dostęp, tym mniejsze prawdopodobieństwo wycieku danych, a tym samym kradzieży.
Aby chronić swoje bitcoiny, warto przemyśleć możliwość używania kilku portfeli jednocześnie, np. Bockchain.com do przechowywania drobnych kwot, a wysokiej jakości portfela sprzętowego do gromadzenia większej ilości BTC. Podział na różne portfele nie tylko stanowi dodatkową ochronę kapitału, ale również pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie bitcoinów.
Masz już własny portfel? Dowiedz się jak kupić bitcoiny i jak je wydobywać!