Jak wydobywać Bitcoiny z CEX.io?

Mateusz Autor: Mateusz M. 3 min. czytania

Uwaga: W tej chwili mining, czyli samodzielne wydobywanie Bitcoinów jest już NIEOPŁACALNY.
Dlatego też dalsza część tego artykułu nie jest już aktualna. Jedynym skutecznym sposobem na jego zdobycie jest jego kupno Bitcoina.

Skoro dotarłeś do tego tekstu, oznacza to, że zamierzasz na poważnie zająć się inwestowaniem w Bitcoin. Gratulacje – wiele wskazuje na to, że to mądra decyzja. Po lekturze wcześniejszych tekstów wiesz już, na czym polega status kryptowaluty i jak może się dzięki niej zmienić nie tylko świat wirtualny, ale też realny. Pora więc pokazać Ci, jak krok po kroku rozpocząć wydobycie Bitcoinów. Posłużę się przykładem najlepszej obecnie giełdy, która obraca mocą obliczeniową użytkowników sieci. Chodzi oczywiście o CEX.io. Zapraszam.

Pierwsze kroki w CEX.io

Jak już wspominałem w tym artykule, CEX.io jest giełdą, gdzie można kupić lub sprzedać udziały w tzw. kopalniach, czyli spółdzielniach zrzeszających górników Bitcoina. Jest to zdecydowanie najlepszy pomysł na wydobywanie monet – za stosunkową niską cenę możemy liczyć na comiesięczne zyski, nie inwestując w drogi i duży sprzęt oraz nie ponosząc kosztów zużycia prądu.

1-glowna

Tak wygląda panel główny i strona startowa CEX.io. Serwis stworzony został w języku angielskim. Generalnie nie powinno to być wielką przeszkodą. Całość jest obsługiwana intuicyjnie. Na pierwszym planie zawsze zobaczymy aktualny kurs i relację ceny Ghasha do Bitcoina, czyli jednostki mocy obliczeniowej do waluty rozliczeniowej. Możemy również wybrać relację Ghasha do Litecoina (innej kryptowaluty), czy Namecoina.

2-logowanie

Swój kolejny krok kierujemy w stronę panelu logowania. Wcześniej oczywiście trzeba się zarejestrować – pamiętaj, że cały serwis działa bezpłatnie i na żadnym etapie nie ponosisz żadnych kosztów. Użytkownicy CEX.io podkreślają, że twórcy giełdy bardzo dbają o bezpieczne logowanie. System wymaga tzw. dwuskładnikowego uwierzytelnienia, co oznacza, że do poprawnego logowania potrzebne jest podanie numeru telefonu. Otrzymujemy sms-em kod, który należy przepisać. Fajne rozwiązanie – w końcu chodzi o dostęp do naszych pieniędzy.

Po zalogowaniu Twoim oczom ukaże się taki oto ekran:
3-zalogowany

Wygląda dokładnie tak samo, jak strona główna. Zyskaliśmy jednak dostęp do operacji, które możemy wykonać. Interesuje nas oczywiście kupno mocy obliczeniowej, która ma nam zapewnić stały dopływ wirtualnej gotówki. Klikamy więc na Balance i…
4-balances

Naszym oczom ukazuje się adres do wysyłki Bitcoinów. Walutę wysyłamy z utworzonego wcześniej portfela – pisałem o tym w tym artykule. Swoje konto możesz oczywiście zasilić również innymi kryptowalutami np. LiteCoin (LTC) lub NameCoin (NMC). Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, żebyś miał na koncie walutę, którą zapłacisz za dostęp do mocy obliczeniowej. Od Twojego kontrahenta zależy, którą z walut przyjmie.

Po zainicjowaniu transferu, w systemie widać go po chwili. Wysłane Bitcoiny masz do dyspozycji po trzech potwierdzeniach sieci. Zazwyczaj trzecie potwierdzenie to kwestia maksymalnie kilku godzin.

Kupowanie mocy obliczeniowej na CEX.io

Gdy tylko Bitcoin lub inna krypto waluta znajdzie się fizycznie na Twoim koncie w cex.io, możesz zacząć handlować. Ideą giełdy jest wymiana kryptowalut na Ghashe, o czym wspominałem na początku tego poradnika. Ponadto możliwy jest handel samymi kryptowalutami w parach LTC/BTC i NMC/BTC. Handel ten jest bezprowizyjny – kolejny plus dla CEX.io.

W takim razie pora kupić trochę mocy obliczeniowej. Pokażę Ci ten mechanizm na podstawie Bitcoina. Gdy już Bitcoiny pojawią się na Twoim koncie, masz dwie opcje zakupu Ghashy. W obu przypadkach należy kliknąć w Trade. Zacznijmy od tego ekranu:
5-trade-buy-sell-ghash

To opcja tradycyjna. Widzisz dwa okienka. W pierwszym podajesz, ile Ghashy chcesz kupić, a w drugim cenę, jaką jesteś w stanie zapłacić. Po kliknięciu w Place order składane jest zlecenie. I spokojnie czekasz na oferty – gdy któraś Cię usatysfakcjonuje, dobijasz targu z oferentem. Ty płacisz mu Bitcoinami, a on udostępnia Ci moc obliczeniową niezbędną do rozpoczęcia kopania.

Druga opcja handlu jest bardzo podobna. Okno wygląda tak:
6-trade-buy-sell-ghash2

Jest to opcja przydatna, gdy chcemy zrobić zakupy od razu, a aktualny kurs jest dla nas satysfakcjonujący. Znów mamy dwa okienka. W pierwszym podajesz, ile Bitcoinów chcesz wydać. W drugim otrzymujesz informację, ile mniej więcej dostaniesz za to Ghashy – wszystko oparte jest o aktualnie wystawione oferty sprzedaży.

Zakupione Ghashe są automatycznie „podłączane” doTwojego konta w kopalni ghash.io (tworzone jest równolegle z kontem w CEX.io). Po kilku minutach rozpoczyna się wydobycie.

Jak sam widzisz, handlowanie mocą obliczeniową jest bardzo proste. Przekonuje bardzo dobra reputacja serwisu CEX.io oraz niemal gwarancje bezpieczeństwa. Świetną opcją jest możliwość praktycznie natychmiastowej sprzedaży swojej mocy, jeśli uznamy, że nie chcemy bawić się w górnictwo. Minimalizuje to ryzyko podjęcia nietrafionej inwestycji. Obecnie użytkownicy CEX.io stanowią blisko połowę wszystkich górników obecnych w sieci Bitcoin. Prawdopodobnie będzie jeszcze lepiej.

Wejdź na stronę CEX.io, zarejestruj się i ZACZNIJ ZARABIAĆ!