Jak płacić Bitcoinem? Płatność Bitcoinami krok po kroku
Jak KROK PO KROKU płacić Bitcoinem w sklepach internetowych i stacjonarnych? Instrukcja płatności Bitcoinami w Polsce, za granicą i w Internecie.
Jak płacić Bitcoinem, aby było to bezpieczne i wygodne? Wbrew pozorom cała procedura nie jest skomplikowana i na pewno sobie z nią poradzisz. Ten typ transakcji akceptuje coraz więcej przedsiębiorstw i sklepów z różnorodnych branż, co wpływa na wzrost jego popularności. Płatności mogą być realizowane zarówno online, jak i podczas wizyt w tradycyjnych, stacjonarnych placówkach handlowych.
W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje na temat płatności Bitcoin. Krok po kroku wyjaśnimy, jak należy je wykonywać, aby Twoje środki były bezpieczne. Dzięki temu szybko uda Ci się założyć własny portfel na kryptowaluty. Potem płacenie Bitcoinami w Polsce nie będzie już dla Ciebie stanowiło żadnego problemu.
Płatność Bitcoinem akceptowana w coraz większej liczbie miejsc
Jak wynika z badań HSB, już 1/3 małych i średnich firm w Stanach Zjednoczonych akceptuje płatności Bitcoinem oraz innymi popularnymi kryptowalutami. Wiodące w tym trendzie są oczywiście międzynarodowe marki, takie jak m.in. Visa, Microsoft czy PayPal. Trend ten coraz wyraźniej zauważalny jest jednak również w Polsce. Bitcoinem zapłacisz w wielu sklepach i lokalach w największych oraz średnich miastach rozsianych po całym kraju (zobacz: Gdzie można płacić Bitcoinem?).
W Polsce dynamicznie rozrasta się także sieć Bitomatów, przy użyciu krótkich możesz stacjonarnie kupować lub sprzedawać wirtualne monety. Przypominają tradycyjne bankomaty, ale służą do wymiany zwykłych pieniędzy na kryptowaluty. Te z kolei od razu możesz przelać do swojego wirtualnego portfela. Aby to zrobić, musisz jedynie zeskanować kod QR lub wpisać ręcznie jego klucz. Gdy środki się w nim znajdą, możesz rozpocząć zakupy w sklepach i firmach akceptujących transakcje w coinach.
Jak płacić Bitcoinem w internecie? Instrukcja krok po kroku
Jak płacić Bitcoinem przez Internet? Przede wszystkim musisz mieć swój portfel na kryptowaluty oraz odpowiednią ilość środków, które wystarczą na zrealizowanie transakcji. Samo jej przeprowadzenie jest bardzo łatwe i zajmuje tylko chwilę. Dodatkowo jest całkowicie bezpieczne.
Krok 1. Sklep internetowy a płatność Bitcoin – upewnij się, że ten sposób jest akceptowany
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest upewnienie się, że w sklepie, w którym planujesz zakupy, płatność Bitcoin jest dozwolona. Większość serwisów i sklepów w zakładce „metody płatności” (lub podobnej) ma wypisane wszystkie typy transakcji, które może zrealizować. Jeśli wśród nich widzisz charakterystyczne logo Bitcoina lub ikonkę serwisu obsługującego Twój portfel na kryptowaluty, to nie masz się czym martwić.
W Internecie możesz znaleźć też wiele interaktywnych map oraz list firm, które akceptują płatności wirtualnymi pieniędzmi. Przykładem jest popularny serwis Coinmap.org. Alternatywne rozwiązanie to używanie kart kryptowalutowych. Dzięki nim zapłacisz Bitcoinami nawet w sklepach, które nie realizują transakcji w wirtualnych monetach. Do tego tematu jednak wrócimy nieco później, przy okazji omawiania transakcji stacjonarnych.
Krok 2. Stwórz swój portfel Bitcoin, aby dokonać płatności Bitcoinem
Drugim krokiem, który musisz wykonać jeszcze przed realizacją płatności Bitcoin, jest założenie własnego portfela na kryptowaluty. Może to być tzw. hot wallet (posiadający dostęp do Internetu) lub cold wallet (portfel działający offline, np. paper wallet). Jest to mechanizm przypominający konto bankowe. Zaprojektowany jest jednak w taki sposób, żeby można było na nim bezpiecznie trzymać Bitcoiny i inne wirtualne monety.
Twój portfel na kryptowaluty może mieć formę aplikacji, otwierać się w przeglądarce, znajdować się na urządzeniu przypominającym pendrive czy nawet przybrać formę zwykłej kartki papieru. Niezmiennie jednak – w każdym przypadku – do Twojej dyspozycji powinny być dwa kody: publiczny oraz prywatny. Ten pierwszy jest ogólnodostępny i podajesz go, gdy np. przesyłasz monety do swojego portfela z giełdy. Drugi kod nie powinien być nikomu ujawniany, bo pozwala na wypłacenie środków z portfela. W niepożądanych rękach może przysporzyć Ci wielu problemów. Oba kody mogą mieć formę wygodnego kodu QR, jak również tradycyjnego ciągu znaków.
Krok 3. Kup Bitcoiny i prześlij je do swojego portfela
Bitcoiny możesz kupić na wiele różnych sposobów. Zobacz poradnik KROK PO KROKU jak kupić Bitcoina (np. w kantorze, na giełdzie, za gotówkę, z PayPal, kartą płatniczą, na Poczcie, w bitomacie, BLIKiem itd.) .Obecnie największą popularnością cieszy się kupowanie ich w kantorze Bticoin, Bitomatach lub na giełdach kryptowalut. Aby wykonać krok 3., określ kwotę, którą chcesz nabyć, a następnie zapłać odpowiednią ilością tradycyjnych pieniędzy, by dokonać zakupu. Po tej transakcji Bitcoiny będą gotowe do przelania do Twojego portfela na kryptowaluty. Aby zrealizować przelew, musisz zeskanować klucz publiczny w formie QR lub przepisać ciąg znaków ręcznie. Po potwierdzeniu zasilenia konta zakupiona suma pojawi się błyskawicznie w Twoim portfelu. Od tego momentu możesz z niej korzystać w dowolny sposób, np. płacąc za zakupy przez Internet.
Krok 4. Zapłać Bitcoinami z portfela
Płatność Bitcoinem w sklepie internetowym nie należy do skomplikowanych. Ona również opiera się w głównej mierze na skanowaniu (lub przepisywaniu) odpowiedniego kodu. Tym razem jednak to Ty wysyłasz pieniądze na adres portfela sklepu. Jest to szczególnie łatwe do zrobienia w przypadku portfeli kryptowalutowych w formie aplikacji mobilnych, takich jak np. Blockchain.com. Zwykle mają one w widocznym miejscu zakładkę służącą do realizacji przelewów, Mogą mieć też opcję bezpośredniego przejścia do skanera kodów QR. Wystarczy więc, że umieścisz w obiektywie kod sklepu, a aplikacja sama go odczyta i zapyta o walutę oraz kwotę, którą chcesz wysłać.
Po zaksięgowaniu transakcji Ty otrzymasz potwierdzenie zapłaty, a sprzedający informację o otrzymaniu pieniędzy. W tym momencie realizacja zamówienia przybierze taką formę jak w przypadku tradycyjnych płatności. Kupiony przez Ciebie produkt wkrótce zapewne zostanie wysłany i bez problemów trafi w Twoje ręce.
Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa płacenia Bitcoinami w Internecie, jeśli trzymasz je na cold wallet, czyli np. w portfelu papierowym. Nie jest on bezpośrednio połączony z Internetem, więc aby przelać z niego pieniądze, musisz użyć dodatkowej aplikacji pośredniczącej w transakcji. Zwykle wykorzystuje się do tego gorące portfele. W tym przypadku musisz najpierw użyć swojego klucza prywatnego do przesyłu środków z portfela papierowego do gorącego. Następnie dopiero środki wysyłasz do sklepu w ten sam sposób, jak opisywaliśmy to powyżej.
Krok 5. Śledź płatność zrealizowaną Bitcoinami
Kroku 5. to pewnego rodzaju ciekawostka, która jednak może okazać się przydatna i pomocna w wielu sytuacjach. Płatność Bitcoin może być w pełni anonimowa, bo portfel, z którego realizujesz transakcje, nie musi być w żaden sposób powiązany z Tobą. Nie ma potrzeby, żebyś podawał w nim swoje dane, szczególnie gdy w grę wchodzą cold wallet. Nie oznacza to jednak, że po zrealizowanej transakcji nie pozostaje nawet ślad, a sklep może próbować Cię oszukać, sugerując np., że nie otrzymał pieniędzy.
W Internecie łatwo znaleźć tzw. exploratory blockchainów, przy pomocy których możesz śledzić wszystkie transakcje realizowane z i do Twojego portfela. Mowa tu zarówno o rozwiązaniach gorących, jak i zimnych. Wystarczy jedynie, że wejdziesz np. na blockchain.com/explorer i wpiszesz adres swojego portfela. Po krótkiej chwili wyświetlą Ci się wszystkie zrealizowane przy jego użyciu płatności, wraz z potwierdzeniami dostarczenia środków we wskazane przez Ciebie miejsce. To niepodważalne potwierdzenie tego, że przelałeś środki w prawidłowy sposób.
Jak płacić Bitcoinem stacjonarnie w zwykłym sklepie?
Wiesz już, jak płacić Bitcoinem przez Internet – transakcję zrealizujesz w każdej witrynie czy sklepie online, które akceptują taką walutę. Nie brak jednak też punktów stacjonarnych, pozwalających na uregulowanie rachunku za pomocą elektronicznych monet. W tym przypadku procedura również jest bardzo łatwa, a do jej zrealizowania wystarczy jedynie dostęp do portfela kryptowalutowego, np. w wygodnej aplikacji mobilnej. Odbywa się to bowiem na zasadzie zwykłego przelewu z portfela (użytkownika) na portfel (sklepu). Jako klient musisz wpisać kod publiczny lub zeskanować kod QR portfela przedsiębiorstwa, a następnie określić kwotę przelewu. Po zatwierdzeniu realizacji transakcji sprzedawca niemalże natychmiast otrzyma potwierdzenie wpłaty, a Ty staniesz się posiadaczem zakupionego produktu.
Interesującym rozwiązaniem jest też płacenie Bitcoinami i innymi kryptowalutami we wszystkich punktach stacjonarnych – nawet tych, które takich transakcji nie akceptują. Wiele osób nawet nie wie o takiej możliwości, a sprzedawcy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie używasz kryptowalut do opłacenia paragonu. Jak to możliwe?
Mowa w tym przypadku o używaniu kryptowalutowej karty płatniczej, która umożliwia przeprowadzanie transakcji w wirtualnych monetach. Porównać ją można do kart związanych z kontami walutowymi. Nawet jeśli sklep nie akceptuje waluty, karta sama automatycznie przelicza wirtualne monety na pieniądz przyjmowany w sklepie. Odbywa się to po kursie obowiązującym w chwili dokonywania płatności. W efekcie takiego działania z Twojego konta zniknie tyle Bitcoinów, ile wart w przeliczeniu jest Twój zakup. To bardzo wygodne rozwiązanie, które możesz stosować bez ograniczeń na całym świecie. Musisz jednak zachować ostrożność podczas stosowania tego zabiegu, kurs kryptowalut jest bowiem bardzo dynamiczny. Czasem przewalutowanie w konkretnym dniu czy o danej godzinie może być dla Ciebie zwyczajnie nieopłacalne.
Dlaczego warto korzystać z płatności Bitcoin?
Jak widzisz, płatność Bitcoinem nie jest skomplikowana i możesz z niej skorzystać niemalże w każdej chwili. Wystarczy tylko, że masz swój portfel na kryptowaluty, a w nim odpowiednią ilość środków na uregulowanie rachunku. Zaletą tego sposobu jest jednak nie tylko szybkość transakcji, ale też jej uniwersalność. Z elektronicznych pieniędzy skorzystasz na całym świecie, niezależnie od miejsca pobytu. Dzieje się tak, bo nie są one związane z żadnym krajem czy rządem. Dzięki temu ważne są wszędzie i nie obowiązują wyłącznie na danym terytorium.
Opłaty realizowane w Bitcoinach są widoczne w sieci, co gwarantuje ich bezpieczeństwo. Jednocześnie zapewniają anonimowość, na czym wielu użytkownikom także szczególnie zależy. Wiesz już, jak płacić Bitcoinem przez Internet i przy użyciu karty. Spróbuj więc wykonać swoją pierwszą transakcję i przekonaj się, jakie to proste. Na pewno sobie poradzisz i będziesz częściej wracać do tej wygodnej metody.