Prognoza Bitcoin – długoterminowe przewidywania ceny BTC
Długoterminowa prognozy Bitcoin: sprawdź szanse i zagrożenia dla BTC i poznaj prognozy specjalistów z rynków finansowych i kryptowalut.
Jak wygląda prognoza Bitcoin oraz wizja zmian ceny najdroższej kryptowaluty świata w ujęciu długoterminowym? Kurs tej kryptowaluty jest dość dynamiczny i wpływa na niego niezwykle wiele czynników. Przez wielu obserwatorów oraz specjalistów finansowych nazywany jest przez to nieprzewidywalnym i obarczonym sporym ryzykiem inwestycyjnym. To jednak nie przeszkadza milionom ludzi z całego świata kupować fragmentów Bitcoina i lokować swoich środków na giełdach kryptowalut.
Istnieje wiele sposobów na to, by zarobić na Bitcoinie. Czy jednak kupowanie go i czekanie ze sprzedażą na podwyżkę ceny to dobry sposób? Prognozy Bitcoin – zarówno te krótko-, jak i długoterminowe – wskazują, że może to być klucz do sukcesu. W świecie kryptowalut i inwestycji jednak niczego nigdy nie można być pewnym w 100%, bo ryzyko utraty środków istnieje zawsze. My przyjrzymy się opiniom międzynarodowych oraz polskich ekspertów, którzy rzucają nieco światła na sytuację króla wszystkich kryptowalut oraz jego przyszłość.
- Co dalej z Bitcoinem? Od czego zależy kurs kryptowaluty?
- Prognoza Bitcoin – czy cena przebije 100 tys. dolarów?
- Przewidywania międzynarodowych ekspertów dot. prognozy Bitcoin
- Polski ekspert zdradza prognozy Bitcoin
- Prognoza ceny Bitcoina – zagrożenia
- Bitcoin – prognoza długoterminowa
- Czy inwestować w Bitcoin? Szanse i zagrożenia
Co dalej z Bitcoinem? Od czego zależy kurs kryptowaluty?
Obserwatorom rynku kryptowalut na pewno nie trzeba tłumaczyć, że kurs Bitcoina bywa zmienny. Dzieje się tak, ponieważ wpływa na niego wiele różnorodnych czynników. Na pierwszym miejscu oczywiście wymienić należy prawo popytu i podaży. Jest ono bardzo łatwe do zrozumienia. Opiera się na zasadzie, że im większy popyt na produkt i mniejsza podaż, tym więcej musi zapłacić nabywca. W przypadku Bitcoina jest to o tyle charakterystyczna sytuacja, że podaż jest z góry ustalona – monet będzie tylko 21 milionów. Oznacza to więc, że sam produkt z każdą chwilą staje się coraz rzadszy. Sprawia to, że duży wpływ na wahania kursów mają też inne czynniki.
Wśród nich wymienić można np. spekulacje i kryzysy globalne. Optymistyczna prognoza Bitcoina, udostępniona przez znane nazwisko ze świata finansów i giełdy, może wpłynąć na bieżące stawki. Ogromne znaczenie mają jednak też niepotwierdzone plotki oraz pogłoski, często powielane w mediach społecznościowych. Nawet jeśli nie są prawdą i zostaną zdementowane, szybko mogą doprowadzić do kryzysu. Nie bez znaczenia dla ceny wirtualnej monety jest też sytuacja międzynarodowa oraz różnego rodzaju kataklizmy. Dobitnie udowodniła to pandemia koronawirusa, po której wybuchu kurs Bitcoina zaczął drastycznie spadać.
Wśród czynników wpływających na wartość i przyszłe prognozy Bitcoin są też koszty kopania kryptowalut. Kryzysy energetyczne czy wzrosty cen prądu oraz komponentów niezbędnych do tworzenia koparek Bitcoin przekładają się na cenę elektronicznej monety. Dodatkowo, im mniej jest coinów do wydobycia, tym trudniej się je kopie i rosną koszty ich wytworzenia. To też odbija się na ich cenie rynkowej.
Prognoza Bitcoin – czy cena przebije 100 tys. dolarów?
Wiesz już, co wpływa na kurs najdroższej kryptowaluty. To wszystko brane jest (oczywiście w miarę możliwości) pod uwagę przy określaniu prognozy Bitcoin. Ponadto eksperci analizują także sytuację rynkową i starają się przewidzieć przyszłość na podstawie zachowań kursów w latach poprzednich. Porównują również coiny do innych zasobów obecnych na tradycyjnych giełdach. Wszystko to składa się na prognozy. Nigdy nie można traktować ich jednak jako potwierdzonych i 100-procentowo trafnych informacji. To raczej pewna forma przewidywań. Zależnie od autora, słuszności jego wniosków oraz informacji branych pod uwagę, prognozy te mogą być bardziej lub mniej trafione. Ostatecznie ich trafność i tak oceniona zostanie dopiero za wiele lat.
Jak zatem wygląda obecna prognoza Bitcoin w oczach specjalistów? Obserwatorzy rynku kryptowalutowego oraz eksperci ds. finansów i inwestycji są w większości zgodni co do jednego – wartość Bitcoina będzie prawdopodobnie rosła jeszcze przez wiele kolejnych lat. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji i wszystkim uda się na tym zarobić. Ogólny wzrost bowiem nie oznacza, że Bitcoin uniknie w przyszłości licznych spadków czy kryzysów. Pojawia się też pytanie, czy przewidywany wzrost będzie znaczny, ile dokładnie wyniesie i kiedy będzie miał swój szczyt.
Od dawna w przestrzeni publicznej pojawia się pytanie, czy – i kiedy – Bitcoin przebije magiczną granicę 100 tys. dolarów. Jeszcze jakiś czas temu wiele osób było przekonanych, że ten próg nadejdzie błyskawicznie, jednak tak się nie stało. Analitycy Bloomberg zakładają natomiast, że do końca 2022 roku kryptowaluta może wzrosnąć do poziomu 90 tys. dolarów. Nieco bardziej optymistyczne zdanie w tej materii ma Antoni Trenchev, dyrektor generalny Nexo. Prognozuje on, że do końca roku moneta powinna przebić 100 tys. dolarów. Niezależny analityk rynków finansowych, Ariel Santos-Alborna, twierdzi natomiast, że nowym szczytem będzie nie 100, a od razu 150 tys. dolarów.
Zdecydowanie mniej optymistyczny jest Wallet Investor. Według ich opnii prognozy wskazują wzrost ceny Bitcoina jedynie do poziomu niespełna 60 tys. dolarów do grudnia 2022. Co więcej, według nich ceny nie przebiją 90 tys. aż do końca 2023 roku. Jeszcze gorzej przyszłość Bitcoina przedstawia się w analizie firmy Digital Coin. Ich zdaniem do końca 2022 roku cena za monetę nie przebije nawet 55 tys. dolarów. Zgodnie z ich raportem w 2025 roku wartość najdroższej kryptowaluty wyniesie „zaledwie” nieco ponad 86 tys. dolarów. Która ze stron jednak ma rację?
Przewidywania międzynarodowych ekspertów dot. prognozy Bitcoin
Co około 4 lata następuje zmniejszenie o połowę liczby wydobywanych tokenów najdroższej kryptowaluty świata. Ma to spowolnić jej przyrost na rynku oraz ograniczyć podaż – im rzadszy produkt, tym wyższa jego cena. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w 2020 roku, kolejnego więc można się spodziewać w 2024. Zespół badawczy Capital.com, analizując poprzednie „przepołowienia”, doszedł do wniosku, że takie zabiegi wpływają na zmniejszenie dynamiki wzrostu ceny BTC. Jednocześnie eksperci zaznaczyli, że najprawdopodobniej po nadchodzącej zmianie wartości i tak podskoczą.
Głos w tej sprawie zabrał także Joe Burnett, który jest analitykiem ds. wydobywania kryptowalut w Blockware Solutions. Jego zdaniem ostatnie tokeny zostaną wydobyte za około 100 lat. Do tego czasu niedobór będzie wpływał na cenę kryptowaluty, a jednocześnie jej posiadacze będą poszukiwali narzędzi, dzięki którym ich majątek będzie bezpieczny. Dyrektor generalny i założycie CoinLoan, Alex Faliushin, podkreślił z kolei, że zmniejszanie liczby wydobywanych coinów o połowę będzie napędzało cenę w przyszłości i w dłuższej perspektywie.
Polski ekspert zdradza prognozy Bitcoin
Nad pytaniem, czy Bitcoin będzie rósł w kolejnych latach, zastanawiają się nie tylko zagraniczni eksperci i finansiści. Wirtualne monety, bitomaty i karty kryptowalutowe są dostępne również w Polsce. Na inwestowanie w elektroniczne pieniądze decyduje się coraz więcej Polaków. Biorąc to pod uwagę, trudno się dziwić, że rynek uważnie obserwują także polscy specjaliści. Ich zdanie jest jednak zbliżone do wypowiedzi kolegów z innych krajów.
Profesor Uczelni Łazarskiego, Krzysztof Piech, w rozmowie z serwisem Parkiet.pl, przyznał, że w perspektywie długoterminowej wartość Bitcoina będzie najprawdopodobniej rosła. Głos w tej sprawie zabrał również ekspert Satsback.com, Jacek Kubiak. Stwierdził on, że wycena Bitcoina na 5-10 lat to „otwarta księga”. Jednocześnie zaznaczył jednak, że obecnie „większym ryzykiem jest brak Bitcoina w portfelu inwestycyjnym, niż jego posiadanie”. Nie oznacza to jednak, że wirtualne monety nie są też obarczone różnego rodzaju zagrożeniami oraz ryzykiem inwestycyjnym.
Prognoza ceny Bitcoina – zagrożenia
Krzysztof Piech szczególną uwagę zwraca na kwestię baniek spekulacyjnych oraz zacieśniania regulacji państwowych wobec wirtualnych pieniędzy. Choć kryptowaluty z definicji są niezależne i nie należą do żadnego kraju, poszczególne rządy mogą oddziaływać na społeczeństwo w zakresie korzystania z nich. Przywołać tu można choćby wysokość opodatkowania zysków inwestycyjnych czy całkowity zakaz posługiwania się wirtualnym pieniądzem. Każda zmiana w tym temacie z kolei przekłada się na ruch kursu Bitcoina.
Wielu obserwatorów rynku kryptowalut wskazuje także, że większe ryzyko może być związane z inwestycjami krótkoterminowymi. Wynika to z założenia, że długoterminowa prognoza ceny Bitcoina wskazuje raczej na stały wzrost. Oznacza to potencjalny zarobek dla inwestorów zamrażających środki na wiele lat. Jednocześnie jednak na stawki ma wpływ tak wiele czynników zewnętrznych, że kurs w perspektywie krótkoterminowej jest dynamiczny i zmienny. Osoby usiłujące w krótkim czasie wpłacić i wyciągnąć swoje środki z zyskiem, mogą trafić więc na zły moment. Skończyć się to może stratą oszczędności lub przynajmniej brakiem zysku z inwestycji. Z drugiej strony na wzrost stawek często trzeba czekać bardzo, a nie każdy inwestor może sobie na to pozwolić.
Bitcoin – prognoza długoterminowa
Prognoza ceny Bitcoina – zgodnie z wcześniej przytaczanymi wypowiedziami ekspertów – zakłada wzrosty w perspektywie wieloletniej. Opierają się one przede wszystkim na zwiększającej się „rzadkości” tokena. Istotna jest jego stabilna pozycji na rynku (przynajmniej w porównaniu do innych kryptowalut). Nie bez znaczenia jest też silne zainteresowanie nim, wykazywane przez ludzi z całego świata. Warto też podkreślić znaczenie bezustannego rozwoju tej technologii, pozwalające na wprowadzanie jej do kolejnych branż. Wraz z rozpowszechnieniem tego sposobu płatności, akceptowania go przez coraz więcej sklepów, serwisów, a nawet państwowych rządów, spodziewać się można wzrostu cen w obliczu coraz mniejszej dostępności.
Na jakim poziomie jednak jest przewidywana cena Bitcoina na najbliższe lata? DigitalCoinPrice twierdzi, że w 2030 roku król kryptowalut wart będzie 223 tys. dolarów. Jeszcze lepszą wiadomość ma Yassine Elmandjr, analityk ARK Investment Management. Jego zdaniem w 2030 roku stawki sięgnąć mogą nawet 1 mln dol. Nieco ostrożniej do swoich prognoz podchodzi natomiast serwis Captainaltcoin.com, prezentujący automatycznie generowane prognozy na wiele kolejnych lat. Zgodnie z jego wyliczeniami do 2030 roku Bitcoin może przebić 600 tys. dolarów, a do przekroczenia magicznej granicy miliona potrzeba mu 10 lat więcej.
Finder postanowił zadań pytanie o prognozy Bitcoin 35 ekspertom z branży, a ich odpowiedzi uśrednić. Badanie to ma za zadanie wykazać przeciętny, potencjalnie realny i możliwy wzrost ceny tej kryptowaluty do 2030 roku. Zgodnie z wynikami, przepytywani specjaliści oczekują, że do 2025 roku cena BTC przekroczy 170 tys. dolarów. Do 2030 roku natomiast wzrośnie według nich średnio do ponad 300 tys. dolarów.
Czy inwestować w Bitcoin? Szanse i zagrożenia
Przedstawione wyżej prognozy Bitcoin oraz analizy mogą napawać inwestorów optymizmem. Odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w Bitcoin, wydaje się niemalże oczywista i jednoznaczna. Zawsze jednak musisz pamiętać o ryzyku inwestycyjnym oraz potencjalnym zagrożeniu spadkiem wartości przedmiotu Twojej inwestycji.
Nigdy w 100% nie wiadomo, co dalej z Bitcoinem i czy na pewno zachowa się tak, jak twierdzą analitycy. Kryptowaluty są jednymi z najbardziej nieprzewidywalnych produktów giełdowych. Wpływ mają na nie zarówno fakty i wydarzenia, jak i pogłoski czy plotki. Ich ceny w ostatnich latach wielokrotnie przechodziły radykalne zmiany, w wyniku których swoje środki traciło wiele osób. Inwestując pieniądze w wirtualne monety, pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz podejmowaniu ostrożnych, przemyślanych decyzji.
Czy inwestować w Bitcoin całe swoje oszczędności? Eksperci polecają dywersyfikację, czyli rozłożenie środków w kilku miejscach. Dzięki temu – nawet jeśli nastąpi spadek – to nie stracisz wszystkiego. Korzystaj też z wiarygodnych portfeli kryptowalutowych oraz giełd cieszących się dobrą opinią. To pomoże Ci uchronić się przed oszustwami oraz atakami hakerskimi skutkującymi utratą pieniędzy.